Epoka rydwanów
RYDWANY HETYCKIE
Omawiając epokę rydwanów nie można pominąć imperium hetyckiego. Ich wojsko składało się z oddziałów pieszych i oddziałów rydwanów bojowych. Jakkolwiek pierwsze stanowiły przeważającą większość wojsk, to jednak pod względem siły uderzeniowej -ustępowały one znacznie jednostkom złożonym z wozów bojowych. Walka z rydwanów zastrzeżona była tak jak w Egipcie głównie dla arystokracji. Obsadę rydwanu w przeciwieństwie do Egiptu stanowiło trzech, a nie dwóch ludzi: woźnica, pomocnik, którego zadaniem było osłanianie woźnicy tarczą, oraz wojownik walczący z wozu włócznią lub miotający strzały. W kołczanie mieściło się mniej więcej trzydzieści strzał. Jeśli obsada w czasie walki opuszczała wóz, a musiało się to zdarzać np. wtedy gdy ugodzone zostały konie zaprzęgu, to górowała nad przeciwnikiem liczebnością. Konie przeznaczone do zaprzęgu rydwanów musiały być do tego celu specjalnie tresowane[10].
Jeśli chodzi o budowę hetyckiego wozu był on cięższy i masywniejszy od egipskiego. Kosz wozu był zbudowany z drewnianych listew, masywnych i dość ciężkich. Oś, na której zamontowane były koła umocowywano pośrodku podłogi kosza. Taka budowa dodawała siły tej konstrukcji, ograniczała jednak manewrowanie. Prawdopodobne wymiary koszta to 1,25 m szerokości, 1m głębokości i trochę mniej niż metr wysokości. Podłoga w kształcie prostokąta. Były one trwalsze od egipskich, ale za to osiągały mniejszą prędkość i miały gorszą zwrotność[11].
Jeśli chodzi o uzbrojenie to woźnica i pomocnik odziani byli w lekkie zbroje tekstylne, albo nie mieli ich w ogóle. Wojownik natomiast miał na sobie prawdopodobnie zbroje łuskową i brązowy hełm lub czapkę nabijaną kawałkami brązu. Dysponował on różnoraką bronią: włócznie, siekiery, miecz i oszczepy. Nie wiadomo co było głównym orężem hetyckiego wozu. Na pewno nie była nią włócznia, ponieważ w czasie walki przeciwko rydwanom przeciwnika w pełnym pędzie po prostu nie nadawała się. Używano jej jedynie w walce przeciwko piechocie i zwarciu z innymi rydwanami. Nowsze badania sugerują, że podstawową bronią stosowaną na hetyckich rydwanach były łuki kompozytowe oraz że pojazdy te stanowiły opancerzone platformy strzelnicze. Były one jednak bardziej uniwersalne od rydwanów egipskich. Ich masywna konstrukcja, długa włócznia którą miał do dyspozycji wojownik, a później również i pomocnik dawała im wielką przewagę w starciu bezpośrednim[12].