Ossolineum – koniec najstarszego polskiego wydawnictwa

Najstarsze polskie wydawnictwo ufundowane przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 roku zostało postawione w stan likwidacji.  Minister kultury Bogdan Zdrojewski  przeznaczył 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny. Wydawnictwo przestało istnieć w poniedziałek po decyzji nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zasłyną m.in.  serią wydawniczą  Biblioteka Narodowa prezentującą najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Nie mniej znana była seria biografii sławnych postaci władców, przywódców państw i ruchów politycznych. Warto również wspomnieć o kolekcji pt. Historie Krajów i Narodów w cyklu tym ukazały się syntezy dziejów ponad 40 państw i narodów w chronologicznym wykładzie od czasów prehistorycznych do współczesnych.

Sam na regale mam wiele książek tego wydawnictwa. Miejmy nadzieje, że po wykupieniu znaku towarowego przez państwo polskie oficyna będzie dalej istniała.

Źródło: TVN24.pl

Damian S.

Jestem absolwentem studiów historycznych (specjalność nauczycielska i historia wojskowości). Moje ulubione okresy w historii to Polska w okresie międzywojennym, starożytność i średniowiecze.