Rozwój terytorialny państwa pruskiego 1618-1701

Koronacja

Okres który omawiałem kończy koronacja Fryderyka III w Królewcu 18 stycznia 1701 roku. Od tej pory jest królem Fryderykiem I. Jak zwykle w polityce Hohenzollerów pomogło im szczęście gdyż cesarz Leopold I potrzebował pomocy w sprawie sukcesji w Hiszpanii musiał zgodzić się na koronacje elektora, ty samym wywyższając go od innych książąt Rzeszy.

Podsumowanie

Podsumowując okres o którym pisałem. Hohenzolerzy osiągnęli bardzo dużo opierając się na podstępie, przekupstwom, chytrości i obietnicą których najczęściej nie spełniali. W czasie tego okresu zostały stworzone podwaliny przyszłego sukcesu państwa Pruskiego.  Od 1618 do 1701 – uzyskali suwerenność Prus Książęcych, zrobili z nich jedną z prowincji Brandenburgi, na dodatek zyskując nowe ziemie, zdeptali opozycje zabierając jej przywileje i nadzieje pomocy z strony Polski, tworząc podwaliny swego absolutyzmu, a na końcu uwieńczyli te osiągnięcia koronacją. Wszystko to odbyło się kosztem Polski i uciskanej ludności Pruskiej.

 

Damian S.

Jestem absolwentem studiów historycznych (specjalność nauczycielska i historia wojskowości). Moje ulubione okresy w historii to Polska w okresie międzywojennym, starożytność i średniowiecze.

Możesz również polubić…