Stosunki polsko-rosyjskie 1569–1667

Po tym krótkim zarysie pora przejść do właściwego tematu. By lepiej pojąc stosunki polsko – rosyjskie na przełomie prawie 100 lat, tą część pracy podzieliłem władcami. Wiadomo Zygmunt II August zmarł w 1572 roku w Knyszynie, jako ostatni polski monarcha z dynastii jagiellońskiej. Kolejnym królem polskim, wybranym przez sejm elekcyjny był Henryk Walezy (1573-1574).

Henryk Walezy(1573-1574)

W czasie krótkiego panowania Henryka Walezego, nic ważnego w stosunkach polsko – rosyjskich się nie wydarzyło . Rządzi w końcu praktycznie tylko 4 miesiące licząc od oficjalnej koronacji 2 lutego 1574, do jego potajemnej ucieczki w nocy z 18 na 19 czerwca. Warto powiedzieć, że w czasie elekcji jednym z jego konkurentów, który miał duże szanse był Iwan IV Groźny. Wiedziano o jego okrucieństwach, jednak nie wierzono, że zdołałby je wprowadzić w Polsce, liczono natomiast na zaprzestanie ekspansji Moskiewskiej na ruskie ziemie należące do nas. Nie popierali go tylko Litwini, ale również niektórzy przedstawiciele ruchu egzekucyjnego. Myślał o nim nawet Jan Zamoyski.

Damian S.

Jestem absolwentem studiów historycznych (specjalność nauczycielska i historia wojskowości). Moje ulubione okresy w historii to Polska w okresie międzywojennym, starożytność i średniowiecze.

Możesz również polubić…