Stosunki polsko-rosyjskie 1569–1667

Połock 1579

Batory okazał się idealnym taktykiem, nie uderzył na same Inflanty, a na ich zaplecze – ziemie moskiewskie i zabrane przez Moskwę Wielkiemu Księstwu Litewskiemu. Postanowiono rozpocząć kampanie od odbicia Połocka straconego w 1563. W 1579 roku Stefanowi Batoremu udało się zgromadzić około 56 tyś. żołnierzy. Pod Połock poprowadził armię liczącą 41 tyś. (reszta działała na innym terenie). 30 sierpnia po krótkim oblężeniu i podpaleniu drewnianych fortyfikacji Połock skapitulował. Armia królewska zdobyła także wiele zamków w jego okolicy. Natomiast zagony kawalerii przeprowadziły rajd na ziemie siewierską i spustoszyły Smoleńszczyznę.

Wielkie Łuki 1580

Sejm obradujący na przełomie lat 1579/1580 poparł dalsze plany wojenne króla i uchwalił podobne podatki jak w 1578. Pojawiła się jednak już opozycja i nie wszyscy byli chętni kontynuować wojnę. Nie przeszkodziło to jednak w stworzeniu następnej wielkiej armii tym razem liczącej około 48 tyś. Żołnierzy. Dowódcy chcieli atakować Smoleńsk lub Psków jednak Batory uznał, że jeszcze na to za wcześnie i ostatecznie ofensywa skierowała się na Wielkie Łuki. Najbardziej uciążliwym i trudnym etapem kampanii był marsz bezdrożami. Rosjanie systematycznie zalesiali swoje granice, tworząc w ten sposób wokół nich pas ochronny. 5 października 1580 po krótkim oblężeniu twierdza została zdobyta. Podczas szturmu, wbrew rozkazom króla, doszło do mordowania poddającej się załogi moskiewskiej i rabunków. Ostatecznie wybuch prochu zniszczył całkowicie umocnienia i obfite zapasy. Straciło wówczas życie 200 piechurów królewskich. Podobnie jak do pierwszej kampanii zagony jazdy pustoszyły głąb terytorium przeciwnika. Tym razem jej ofiarą padły Inflanty zajęte przez Moskwę.

Damian S.

Jestem absolwentem studiów historycznych (specjalność nauczycielska i historia wojskowości). Moje ulubione okresy w historii to Polska w okresie międzywojennym, starożytność i średniowiecze.

Możesz również polubić…