Psychologia jako nauka posiłkująca historię wojskowości
Historia wojskowości podobnie jak inne nauki humanistyczne posiada wiele dyscyplin, które pomagają jej w odtwarzaniu dziejów wojskowych. Nauki te można podzielić na dwie kategorie: posiłkujące i pomocnicze. W skład pierwszej grupy wchodzą te, które nie służą bezpośrednio do objaśniania konkretnych rodzajów źródeł, lecz są związane z czynnikami procesu historycznego, obejmując szeroko pojętą naukę o człowieku i jego środowisku. Natomiast do nauk pomocniczych historii wojskowości zalicza się wszystkie dyscypliny naukowe, które pomagają historykowi, zajmującemu się dziejami wojskowymi w znalezieniu i zrozumieniu źródeł oraz ich krytycznej ocenie[1].
W badaniach historycznych pomocna jest nauka badająca „duszę” – psychologia. Zajmuje się ona powstawaniem i przebiegiem procesów psychicznych człowieka, jego świadomością, stanami emocjonalnymi, procesami związanymi z poznaniem, rolą zmysłów, doświadczeniem wewnętrznym, wyobrażeniami oraz regulatorami stosunków człowieka z otoczeniem i zasadami ich funkcjonowania[2]. Dzięki tej dziedzinie nauki historycy mogą wyjaśnić i odkryć wiele faktów, których nie ma w źródłach. Dlatego psychologię z całą pewnością można zaliczyć do nauk posiłkujących historię wojskowości. Niestety jeśli w ogóle dochodziło dotychczas do współpracy historyków z psychologami, to bywała ona incydentalna i zazwyczaj daleko odbiegała od ideału[3]. W swojej pracy postaram się przedstawić przydatność psychologii w odtwarzaniu historii.
Spis treści
- Wpływ różnych czynników na zachowanie człowieka
- Psychologia wojskowa
- Psychologia walki
- Psychologia dowodzenia
- Psychologia a wychowanie żołnierzy
- Podsumowanie, bibliografia, przypisy
Wpływ różnych czynników na zachowanie człowieka
Historyk wojskowości nie powinien zajmować się jedynie opisem samych działań wojennych. Jeśli chcemy opisać prawdziwy obraz konfliktu musimy przedstawić w swojej pracy wiele czynników, które bada psychologia. Służba wojskowa, a przede wszystkim wojna wywołuje najróżniejsze reakcje w ludziach, które w istotny sposób wpływają na działalność militarną. Na psychikę ludzi walczących oddziałuje wiele czynników sytuacyjnych (teren, klimat, komunikacja), psychofizjologicznych (wysiłek, zmęczenie, gwałtowne bodźce, wyżywienie, trujące substancje), moralno-politycznych (ideologia, ludność na obszarach walki, sojusznicy, nieprzyjaciel, autorytet moralny dowódców), operacyjnych (stosunek sił, środki rażenia, zasady boju, rodzaje działań, czas i przestrzeń, miejsce własne w walce, stanowisko, wyszkolenie, przygotowanie dowódców)[4]. Wszystko to może mieć znaczący wpływ na przebieg zdarzeń na polu bitwy i musi zostać uwzględnione przez historyka.