Wielka czystka w Rosji – historia
Za czasów Stalina rozbudowana została wszechwładna policja polityczna. Zmieniały się wprawdzie jej nazwy i osoby stojące na jej czele, ale zasady działania pozostawały niezmienne. Najpierw policja polityczna nosiła nazwę WCzK (od 1917), później GPU (od 1922), a w 1934 r. została podporządkowana Ludowemu Komisariatowi Spraw Wewnętrznych, NKWD, stanowiącemu centralę sił bezpieczeństwa. Na jej czele stali kolejno Feliks Dzierżyński, Wiaczesław Mienżyński, Gienrich Jagoda, Nikołaj Jeżow i Ławrentij Beria. Policja polityczna była głównym instrumentem terroru w państwie. Jej rozbudowa oraz represje wiązały się m.in. z poglądami Stalina, który „zmodyfikował” ideologię Marksa, głosząc np. teorię „zaostrzania się walki klasowej”, czyli narastającej liczby przeciwników w miarę przybliżania się zwycięstwa komunizmu. Stalin był przekonany, że wrogowie znajdują się także w samej partii. Jeśli Lenin prześladował przeciwników komunizmu, prawdziwych lub potencjalnych, to Stalin represjonował również samych przywódców partii bolszewickiej. Prawdopodobnie obawiał się zagrożenia ze strony starych działaczy partyjnych, związanych jeszcze z Leninem. Ich zasługi w budowie ZSRR były niejednokrotnie większe niż zasługi Stalina i to właśnie oni jako pierwsi stali się ofiarami czystek: wrogów władzy ludowej usuwano z szeregów partii, a najczęściej także pozbawiano życia.
Wielka czystka rozpoczęła się od usunięcia Siergieja Kirowa znanego i popularnego działacza partyjnego, pierwszego sekretarza Komitetu Leningradzkiego WKP(b). 1 grudnia 1934 r. Kirow został zamordowany we własnym gabinecie. Obecnie wiadomo, że za morderstwem stał ówczesny szef NKWD, Jagoda, działający na polecenie Stalina. Śledztwo przejął sam Stalin i wkrótce nieoczekiwanie zmarły osoby zamieszane w tę sprawę, m.in. szef ochrony Kirowa. Błyskawicznie też aresztowano kilkadziesiąt tysięcy osób, określanych mianem leningradzkiego centrum, głównie współpracowników Kirowa. W wyniku śledztwa aresztowano ogółem 7 mln osób, spośród których rozstrzelano 1 mln, a w łagrach zginęły 2 mln. W okresie wielkiego terroru odbyły się też m.in. trzy procesy, nazwane procesami moskiewskimi. Pierwszy z nich odbył się w 1936 r., a wśród oskarżonych, określanych jako centrum trockistowsko-zinowjewskie, znaleźli się Zinowjew i Kamieniew. Zmuszono ich do uznania się za sprawców śmierci Kirowa i skazano na śmierć. W 1937 r. odbył się drugi proces pod hasłem rozprawienia się z antyradzieckim trockistowskim centrum, a w 1938 r. trzeci — przeciwko antyradzieckiemu blokowi prawicy i trockistów. W trzecim procesie moskiewskim skazano m.in. Bucharina i Jagodę. We wszystkich tych procesach oskarżycielem był Andriej Wyszyński, łączący całkowite posłuszeństwo Stalinowi ze skrajnym nieposzanowaniem godności ludzkiej ofiar. Jego mowy oskarżycielskie pełne były inwektyw. Przyznawanie się do win wymuszano, stosując tortury psychiczne i fizyczne.
W 1934 r. wprowadzono prawo odpowiedzialności zbiorowej: jeżeli skazywano jakąś osobę, karano również członków jej rodziny. Zezwolono nawet na wykonywanie wyroków śmierci na dzieciach powyżej 12 roku życia. Wielokrotnie składano obietnice niekarania rodzin, które skłaniały sądzonych do przyznawania się do niepopełnionych czynów. Przyrzeczeń tych zwykle nie dotrzymywano. W wyniku procesów zlikwidowano stare partyjne elity, a ich miejsce zajęli młodzi działacze, całkowicie wierzący Stalinowi i zupełnie od niego uzależnieni. Wielkiej czystki nie przeżyło też kierownictwo III Międzynarodówki, a więc przywódcy zagranicznych partii komunistycznych, m.in. Komunistycznej Partii Polski. Liczba członków w samej WKP(b) spadła z 3 do 2,5 mln, mimo że przyjęto do partii 1 mln nowych osób. Spośród około 130 członków KC WKP(b) śmierć poniosło ponad 100. Stalin dla zapewnienia sobie pełnego bezpieczeństwa kazał też aresztować członków rodzin najwyższych działaczy partyjnych, nawet bezgranicznie mu wiernych.
Stalin po czystce w partii przystąpił do „oczyszczania” wojska, które jego zdaniem, było zbyt niezależne od partii, a więc i od niego. Za pretekst posłużyło oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Niemiec Michaiła Tuchaczewskiego twórcy potęgi militarnej ZSRR Jego aresztowanie w 1937 r. zapoczątkowało represje w całej armii, które przede wszystkim dotknęły 30-40 tys. oficerów. Z 5 marszałków żywych pozostało tylko 2, najmniej inteligentnych, ale za to wiernych Stalinowi Klimient Woroszyłow i Siemion Budionny, a z 16 wyższych dowódców armii przeżył tylko jeden. Stanowiska po zamordowanych i uwięzionych w łagrach Stalin obsadził młodymi, niedoświadczonymi i niewyszkolnonymi, ale wiernymi sobie, świeżo, mianowanymi oficerami.
Ostatnim etapem wielkiej czystki była likwidacja przywódców NKWD. Na samym początku Stalin odsunął od władzy Jagodę, sprawcę mordu na Kirowie, pozbywając się tym samym świadka i wykonawcy zbrodni. Jego następcą został w 1936 r. Jeżow, nazywany krwawym karłem (150cm wzrostu). Na rozkaz Jeżowa aresztowano miliony ofiar wielkiej czystki i zlikwidowano 12 tys. funkcjonariuszy NKWD związanych wcześniej z Jagodą i Dzierżyńskim. Po zakończeniu czystek pod koniec 1938 r., Stalin nie potrzebował już Jeżowa. Usunięto go ze stanowiska, aresztowano i zgładzono prawdopodobnie w 1940 r. Szefem NKWD został Gruzin Ławrientij Beria. W latach 1935-1940 aresztowano łącznie ok. 19 mln osób, przy czym w 1938 r. w łagrach przebywało kilkanaście milionów więźniów. Dla porównania w 1912 r., w carskiej Rosji, było 32 tys. więźniów w obozach pracy i ok. 200 tys. odbywających karę w więzieniach. W sumie przez łagry przewinęło się 30-50 mln osób, z czego ok. 12 mln zginęło. O skali represji świadczą też dane z 1939 r. W ZSRR pracowało wówczas 78 mln ludzi, w tym 1 mln kolejarzy, 0,5 mln górników i aż 2 mln strażników więziennych.
Podsumowaniem przemian politycznych i ustrojowych miała być nowa konstytucja. Uchwalono ją w grudniu 1936 r., jako wyraz „zakończenia etapu budowy podstaw socjalizmu”” w ZSRR. Konstytucja obwieszczała, że „ZSRR jest socjalistycznym państwem robotników i chłopów”, wprowadzała tajne i bezpośrednie wybory do rad i uznawała prawo republik do opuszczenia federacji. Gwarantowała nawet wszystkie podstawowe swobody obywatelskie.