Zgromadzenie Narodowe – Konstytuanta
Lenin i bolszewicy, tak jak pozostałe partie socjalistyczne z 1917 r., konsekwentnie popierali ideę zwołania Konstytuanty. Wybory wyznaczono na 25 listopada i odbyły się w tym terminie. Bolszewikom powiodło się stosunkowo dobrze, uzyskali ponad 50% głosów w Piotrogrodzie i Moskwie, co dawało średnią 24% w skali kraju. I choć wyniki te zawdzięczali w pewnej mierze zastraszaniu, to odzwierciedlały znaczącą zmianę opinii publicznej w miastach w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Jednakże w innych rejonach kraju partia pozostawała na marginesie życia politycznego. W Zgromadzeniu Narodowym miało być 800 miejsc, choć tylko 715 pochodzących z wyboru. Eserowcy (występujący na liście jako całość) otrzymali 370 miejsc, bolszewicy 175, kadeci 17, mienszewicy 15. Było jasne, że eserowcy zdominują Konstytuantę.
Kiedy 18 stycznia 1918 zebrała się Konstytuanta, występujący z ramienia bolszewików Swierdłow usiłował okupować mównicę i doprowadzić do przyjęcia propozycji bolszewików. Większość jednak nie poparła tego posunięcia, nie powstrzymała się też od ostrej krytyki zbrojnego powstania.
Bolszewicy i ich sojusznicy – lewicowi eserowcy – po nieudanej próbie skłonienia większości do przyjęcia swoich postulatów wymaszerowali z sali, w której obradowała Konstytuanta. Lenin zadecydował, że Konstytuantę należy rozwiązać. 19 stycznia w godzinach rannych zmęczeni strażnicy nakazali delegatom opuścić budynek. Kiedy delegaci wrócili po kilku godzinach, zastali drzwi zamknięte. Komitet Wykonawczy Rady Piotrogrodzkiej posłusznie wydał dekret, zgodny z instrukcją Lenina, rozwiązujący Konstytuantę. Delegaci powrócili do domów na wieś, pozostawiając eserowcom i ich stronnikom, mienszewikom, poszukiwanie innych źródeł wsparcia.
Obywatele rosyjscy nie nawykli do posiadania demokratycznego parlamentu, a poza tym Konstytuanta nie dysponowała odpowiednią siłą militarną, która stanęłaby w jej obronie. W styczniu bolszewicy zaczęli umacniać swoją władzę, a początki tego procesu nie budziły niepokoju. Wtedy właśnie reżim zaczął dotrzymywać obietnic. Prowadzono negocjacje z naczelnym dowództwem Niemiec, zaaprobowano akcję przekazywania ziemi chłopom i ujęto ją w formę aktu prawnego, zaczęto też wprowadzać ład w istniejący chaos ekonomiczny.
Dwa miesiące później na VIII Zjeździe partii bolszewickiej zrezygnowano ze starej nazwy SDPRR na rzecz nowej, wywierającej większe wrażenie: Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików). Stopniowo pozostałe partie istniejące w 1917 r. uznano za nielegalne, mimo że nigdy oficjalnie nie kwestionowały legalności nowego rządu ani nie groziły podjęciem działań, które mogłyby podkopać jego wiarygodność.
Niemniej do połowy 1918 r. eserowców i mienszewików formalnie wykluczono z Rad. Stopniowo rady stawały się w Rosji Radzieckiej tubą, przez którą ogłaszano partyjne dekrety, organami nie mającymi żadnej faktycznej władzy. Lenin wykorzystał je do przechwycenia władzy, lecz gdy tylko tę władzę umocnił, już ich za bardzo nie potrzebował. W lipcu przyjęto pierwszą radziecką konstytucję, akt prawny Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (RFSRR), czyli Rosji Radzieckiej. W konstytucji nie wzmiankowano o wiodącej roli partii, choć proklamowano dyktaturę proletariatu w sojuszu z najuboższą warstwą chłopstwa. W istocie więc Rosja stała się państwem robotników.