Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O nas

Pomysł na HistoriON zrodził się wiele lat temu, kiedy obchodząc kolejne rocznice Wydawnictwa Nowiny wracaliśmy często do czasów, gdy kilkoro młodych ludzi zapragnęło założyć niezależną lokalną gazetę. Dziś to już historia, tak jak wiele napisanych przez nas wtedy i trochę później artykułów, tworzących nasz wyjątkowy portal.

Kiedy 31 stycznia 1992 roku ukazał się pierwszy numer „Nowin Raciborskich”, mieliśmy do dyspozycji dwa stare prywatne samochody, trzy używane biurka i dwie maszyny do pisania. Oprócz dziennikarzy – założycieli, gazeta miała jedną sekretarkę i wielu współpracowników. Niektórzy z nich byli z nami przez chwilę, inni pisali przez wiele lat, zyskując sobie stałe grono czytelników. Nie mieliśmy komputerów, nikt z nas nie słyszał o internecie, mejlach, czy telefonach komórkowych, ale wszyscy czuliśmy się odpowiedzialni za informacje, które najpierw co tydzień, a potem każdego dnia dostarczaliśmy coraz większemu gronu odbiorców.

Z czasem do „Nowin Raciborskich”, dołączył tygodnik „Nowiny Wodzisławskie” (ukazujący się od 1999 roku), Regionalny Portal Informacyjny Nowiny.pl (od 2005 roku), „Tygodnik Rybnicki” (od 2006 – 2016 roku), , kwartalnik „Agronowiny” (od 2015 roku), bezpłatne miesięczniki: „Magazyn Rybnicki” (od 2016), „Nowiny Jastrzębskie” (od 2020), „Nowiny Żorskie” (od 2020) oraz portale jastrzebieonline.pl (2022) i eZory.pl (2023). HistoriON pojawił się w tym gronie w 31 stycznia 2024 roku - dokładnie w 32 rocznicę powstania „Nowin Raciborskich”, ale korzysta z doświadczenia oraz dorobku naszych wszystkich wydawnictw.

Nie jesteśmy portalem typowo historycznym. Sięgamy najdalej do powstań śląskich, ale nawet te historyczne wydarzenia pokazujemy nie w sposób naukowy, ale poprzez historie z życia wzięte, opowiedziane przez mieszkańców i uzupełnione zdjęciami z ich domowych albumów. Korzystamy też z archiwalnych numerów „Nowin Raciborskich”, które ukazywały się od 1889 do 1921 roku i były pierwszą polskojęzyczną gazetą w Raciborzu. Przede wszystkim czerpiemy jednak wiedzę z własnych publikacji, które wiele lat temu gościły na łamach naszych czasopism.

Mamy nadzieję, że zechcecie się Państwo z nami wybrać w podróż do przeszłości, którą każdego dnia będziemy przed Wami odkrywać na nowo. Zanurzcie się w niej i wybierzcie to, co sprawi Wam największą radość, pamiętając, że HistoriON to portal dla ludzi z sentymentem.

1. Przed siedzibą redakcji „Nowin Raciborskich” przy ul. Podwale w 1998 roku. Stoją: Ewa Halewska i Katarzyna Gruchot, siedzą: Paweł Okulowski i Marcin Kasprzyk.

2. Redakcja „Tygodnika Rybnickiego” w 2006 roku. Od lewej: Adrian Czarnota, Beata Mońka, Andrzej Dębski, Iza Salamon, siedzą: Katarzyna Gruchot i Jerzy Oślizły.

3. Grudzień 2009 - Jubileusz 10-lecia „Nowin Wodzisławskich”


Pracownicy wydawnictwa w 2017 roku przed siedzibą przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu. W górnym rzędzie: Marek Kuder i Marcin Wojnarowski, poniżej Ewa Koczwara, Lucyna Kretek-Tomaszewska, Joanna Komaniecka, Arkadiusz Mazurek, Renata Żołnierowicz, Monika Pilch, Katarzyna Maciejowska. W następnym rzędzie od lewej stoją: Agnieszka Subocz, Jerzy Oślizły, Adam Karbownik, Adrian Czarnota, poniżej Arkadiusz Gruchot, Barbara Wołk, Bolesław Wołk. Na najniższej kondygnacji znaleźli się: Mariusz Weidner, Ewa Osiecka, Wojciech Żołneczko, Paweł Okulowski, Maciej Kozina i Katarzyna Gruchot.

Pracownicy wydawnictwa w 2017 roku przed siedzibą przy ul. Zborowej 4 w Raciborzu. W górnym rzędzie: Marek Kuder i Marcin Wojnarowski, poniżej Ewa Koczwara, Lucyna Kretek-Tomaszewska, Joanna Komaniecka, Arkadiusz Mazurek, Renata Żołnierowicz, Monika Pilch, Katarzyna Maciejowska. W następnym rzędzie od lewej stoją: Agnieszka Subocz, Jerzy Oślizły, Adam Karbownik, Adrian Czarnota, poniżej Arkadiusz Gruchot, Barbara Wołk, Bolesław Wołk. Na najniższej kondygnacji znaleźli się: Mariusz Weidner, Ewa Osiecka, Wojciech Żołneczko, Paweł Okulowski, Maciej Kozina i Katarzyna Gruchot.