Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zasieki, druty kolczaste i… chata na końcu świata

W tym miejscu w Jastrzębiu rozciągano druty kolczaste, ustawiono zasieki, a nawet specjalnie zaorano pole. Wszystko po to, aby nie przemkła się nawet mała mysz. Każdy ślad dokładnie badano. Działo się to na dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, która przebiegała przez jastrzębskie sołectwa - Ruptawę i Moszczenicę.

Zasieki, druty kolczaste i…  chata na końcu świata
Granica państwowa była pilnie strzeżona. Fot. pixabay

Wchodząc na teren jednego z najlepiej zachowanych zbiorowisk leśnych w mieście, znajdujemy się jakby w innym świecie. Bloki i zgiełk miasta zostawiamy za sobą. Możemy usłyszeć odgłosy ptaków, jak na przykład dzięcioła zielonosiwego czy trzmielojada. Leśne ścieżki zachęcają do różnych aktywności – spacerowania, biegania czy jeżdżenia na rowerze. O tym, że kiedyś tutaj wyglądało wszystko zupełnie inaczej, wiedzą najstarsi mieszkańcy.

O tym, że jest tu granica przypominają tablice. Fot. KaBa

To historia sprzed dziesięcioleci, kiedy w czasach tak zwanej komuny, czyli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej władza pilnowała wszystkich i wszystkiego. Nie można było robić fotografii kopalń, nie można było przekraczać granicy państwowej w miejscu, w jakim się chciało. Ba! Nie można było nawet do niej się zbliżać.

Przenieśmy się więc w czasie o jakieś 40 lat wstecz. Lata 80. XX wieku, w Polsce to czas powstania Solidarności, ale też stanu wojennego i pacyfikacji zakładów pracy, u nas kopalń. Granica pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną biegnie również przez Jastrzębie. Teoretycznie to dwa przyjacielskie państwa z bloku komunistycznego. Czy można więc było odwiedzać się po sąsiedzku, jak to dzisiaj się dzieje?

Las Pastuszyniec zachwyca o każdej porze roku, również jesienią. Fot. KaBa

Nic bardziej mylnego. Granica pomiędzy oboma państwami przebiega również przez część naszego miasta, a dokładnie Ruptawę. Trudno było się nawet zbliżyć do samej granicy. W strefie nadgranicznej mogli przebywać wyłącznie mieszkańcy. Jeśli już jednak udałoby się nam dojść do linii granicznej, oczom naszym ukazałyby się zasieki, druty kolczaste, a nawet pas zaoranej ziemi.  Najstarsi mieszkańcy wspominali, że kiedy jakieś dziecko zabłądziło na granicę i zostawiło tam swój ślad, to żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza dokładnie sprawdzali, kto się tam znalazł i czy przypadkiem nie udało się mu przedrzeć do obcego państwa. W zamiar krajoznawczy tego typu wycieczek nikt wówczas nie dałby wiary. Opowieść z poszukiwaniem grzybów też by nie przeszła.

Nie brakuje niemalże idyllicznych widoków. Fot. KaBa

Nielegalne przekroczenie granic państwa lub nawet sam zamiar był wówczas poważnym naruszeniem porządku publicznego, wymierzonym w komunistyczne władze. Naprawdę, dzisiaj trudno uwierzyć w to, że las Pastuszyniec miałby być jakimś ważnym szlakiem przemytniczym czy drogą ucieczki na Zachód. Chyba że w dalszej perspektywie - przez Czechosłowację do Austrii. Jednak miejsce to było strzeżone, a WOP-iści i czescy wojskowi patrolowali ten teren.

Chata na końcu świata jest celem wycieczek jastrzębian. Fot. KaBa

Dzisiaj, przechadzając się przez las Pastuszyniec nic już nie przypomina dawnej historii. Jastrzębianie chętnie kierują się do koliby na konci sveta (chaty na końcu świata) w miejscowości Perstna. To ulubiona baza rowerzystów i turystów pieszych. Dzisiaj słychać tam gwar polsko-czeskich rozmów, a żołnierzy strzegących granic dawno nie widziano w tej okolicy. Wprawdzie mówi się, że podobno przemyca się tędy narkotyki, ale to już temat na inną historię.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Astronom 26.11.2023 14:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Moja ulubiona rowerowa miejscówka. Oby przyjaźń Polsko-Czeska kwitła

~Jastrzomb (91.204. * .132) 26.11.2023 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Gadzina nie wiem jak to intreptowac,jesteś za czy przeciw,no nie ma,pisiory tak nas poróżniły ,że te dziury po ośmiu latach które dzieliły ,trudno będzie zasypać....

~Edytan (5.184. * .126) 26.11.2023 14:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Cieszmy się ze zmian. Już nie ma drutów i oby nigdy nie wróciły. To nam daje członkostwo w Unii Europejskiej.

~Gadzina (195.189. * .128) 26.11.2023 12:11

Na nienawisc nie m lekarstwa nienormalnie ~normalny1

~normalny1 (91.204. * .132) 26.11.2023 11:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a pisiory chcą na nowo stawiać granice

~Zenek98 (89.77. * .147) 25.11.2023 23:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Uwielbiam pogranicze polsko-czeskie. Polecam każdemu

~Fanousek (85.202. * .38) 25.11.2023 21:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Rowerem , pieszo z czworonogiem czy bez ?
Naprawdę warto .
Świetne piwo,dobra atmosfera latem i zimą.