Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kartka z kalendarza: Odszedł Arnold Ludwig Mendelssohn

Wspaniały kompozytor, odnowiciel muzyki i śpiewu kościelnego urodził się 26 grudnia 1855 roku w Raciborzu.

Kartka z kalendarza: Odszedł Arnold Ludwig Mendelssohn

Rodzina młodego Arnolda wydała wielu wybitnych myślicieli, techników i twórców. Kuzynem ojca Arnolda był sławny Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), pradziadem zaś znany żydowski filozof, Mojżesz (Moses) Mendelssohn (1729-1786). Do 11 roku życia Arnold uczęszczał do raciborskiego gimnazjum. W 1866 r. jego ojciec, pomagając rannym żołnierzom pruskim, zaraził się cholerą i wkrótce potem zmarł. Matka wyjechała z synem do Gdańska, a po paru latach przeniosła się na stałe do Berlina. Mendelssohn studiował rok prawo na uniwersytecie w Tübingen. Doszedł jednak do wniosku, że jego życiową pasją i powołaniem jest muzyka. Rzucił więc rozpoczęte w 1877 r. studia, przenosząc się do berlińskiego Instytutu Muzyki Kościelnej. W 1880 r. został powołany na stanowisko dyrektora muzycznego i organisty uniwersytetu w Bonn. W latach 1883-1885 pracował jako dyrektor muzyczny w Bielefeld. W 1885 r. przeniósł się do Kolonii, wykładając w tamtejszym konserwatorium muzycznym. Po 5 latach objął posadę wykładowcy gimnazjalnego w Darmstadt, udzielając się także jako organista w kilku tamtejszych kościołach protestanckich. W 1899 r. uzyskał tytuł profesora. Od 1912 r. pracował jako nauczyciel akademicki w Wyższym Konserwatorium Muzycznym we Frankfurcie nad Menem. W uznaniu wszechstronnych zasług w dziedzinie rozwoju muzyki kościelnej, etyki i światopoglądu chrześcijańskiego, kościół protestancki w Niemczech oraz wiele innych organizacji i instytucji uhonorowało go wieloma zaszczytnymi nagrodami i tytułami. W 1917 r. Uniwersytet z Gießen nadał mu tytuł doktora honorowego, zaś w 1927 r. Uniwersytet z Tübingen docenił jego działalność pisarską, nadając mu tytuł doktora honorowego z zakresu filozofii. W 1919 r. został członkiem berlińskiej Akademii Sztuki, w 1923 r. otrzymał prestiżową nagrodę Büchnera. Miasta Darmstadt i Lipsk nadały mu obywatelstwo honorowe. W jego rodzinnym Raciborzu nie zapomniano o nim także. Na domu, w którym się urodził (nieistniejący już dzisiaj budynek, który stał naprzeciw poczty) wmurowano tablicę pamiątkową ku jego czci, jego imię zaś nosiła jedna z raciborskich ulic. Po dojściu do władzy Hitlera, z powodu niearyjskiego (żydowskiego) pochodzenia Mendelssohna, tablicę zdjęto, zaś nazwę ulicy noszącej jego imię zmieniono na Kleistrasse. Mendelssohn zmarł 12 II 1933 r. w Darmstadt.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].