Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od promenady do inhalatorium, czyli Park Zdrojowy w XX wieku

Stylowy budynek inhalatorium na trwałe wpisał się w pejzaż Parku Zdrojowego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze do lat 40. XX w. stała w jego miejscu budowla o podobnej konstrukcji.

Od promenady do inhalatorium, czyli Park Zdrojowy w XX wieku
Urzekająca architektura promenady skłoniła urzędników do jej odtworzenia, ale już w nowej funkcji

Zachowała się na wielu pocztówkach z początku XX w. oraz z okresu międzywojennego. Niestety, do dziś wiemy o niej niewiele. Do czego służyła?

Niemal każde uzdrowisko posiada coś w rodzaju krytego deptaka czy zadaszonej promenady. Obiekt tego typu służył kuracjuszom zarówno w czasie słoty, jak i słonecznej aury. Niemcy określali go mianem Wandelhalle. Taka też nazwa figuruje na jastrzębskich pocztówkach z okresu pruskiego. Czasem budowla nazywana jest także Promenade lub Kolonade. W dużych i znanych uzdrowiskach niemieckich, austriackich czy szwajcarskich kryte promenady są obszerne i oszałamiają swoją urodą. Niewątpliwie budowle te były wizytówkami uzdrowisk. Tutaj przecież, bez względu na pogodę, toczyło się życie towarzyskie kurortu.

Na początek określmy datę powstania obiektu w naszym parku. Nie jest to trudne. Wystarczy sięgnąć po „Kurier Warszawski” z kwietnia 1872 r., a w nim obok informacji na temat remontów w jastrzębskim kurorcie, znajduje się wzmianka o następującej treści: „Także przez wybudowanie gustownej kolonady, w której się i studnia wody mineralnej znajduje, dawno pożądanej potrzebie zadosyć uczyniono” – czytamy w gazecie. Warto dodać, że był to okres, gdy nasze zdrojowisko należało do Spółki Akcyjnej z Wrocławia, która przejęła je od założyciela kurortu Feliksa von Koenigsdorff. Budynek promenady stanął naprzeciw domów szwajcarskich, w których mieszkali kuracjusze. Dodatkowo, w tym samym czasie wzniesiono pijalnię wód. Co ciekawe, zarówno promenada, jak i pijalnia (w ówczesnym kształcie), miały zbliżoną stylistykę ażurowych ornamentów. Niewykluczone więc, że oba obiekty miały wspólnego autora.

W cytowanej wyżej gazecie znajduje się intrygująca wzmianka o ujęciu wody mineralnej we wnętrzu promenady. Niestety, nie potwierdza jej żadne inne źródło z tamtego okresu. Faktem jest, że podobne rozwiązanie istniało w najbliższej okolicy. W uzdrowisku w Darkowie (obecnie Karwina) również znajdowała się podobna promenada, a w jej centralnej części funkcjonowało właśnie takie ujęcie wody.

Jak już wspomniano na wstępie, zachowało się wiele pocztówek przedstawiających jastrzębską Wandelhalle. Niestety, jeśli chodzi o okres pruski to są to jedynie ilustracje litograficzne, które nie są zbyt dokładne. Na szczęście w okresie II RP wydano wiele pocztówek i zdjęć, które pozwalają nam przyjrzeć się detalom tej pięknej budowli. Na niektórych fotografiach widać promenadę pełniącą rolę kiermaszu z pamiątkami i rękodziełem ludowym, na innych zaś jest to po prostu miejsce wypoczynku w słoneczne i deszczowe dni.

Nie ma pewności, co stało się z obiektem. Niewątpliwie istniał jeszcze w czasie okupacji niemieckiej, co poświadczają liczne pocztówki z tego okresu. Niewykluczone, że obiekt, z uwagi na zły stan techniczny, rozebrano w 1945 r. Wiadomo też, że dwa lata później, w chwili nacjonalizacji uzdrowiska, istniał już tylko betonowy fundament, który zresztą odkryto w ramach przygotowań do projektowania hali inhalacyjnej.

Urzekająca architektura promenady skłoniła urzędników do jej odtworzenia, ale już w nowej funkcji. Pojawił się pomysł stworzenia w niej zamkniętego inhalatorium. Prace budowlane rozpoczęto jesienią 2014 r., a zakończono rok później. Miejsce to stanowi dziś jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Parku Zdrojowego.

Warto jednak pamiętać, że opisywana Wandelhalle nie była jedyną promenadą spacerową w jastrzębskim uzdrowisku. Na najstarszych pocztówkach możemy odnaleźć jeszcze dwa podobne obiekty, choć o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Własne kolonady posiadały zakłady lecznicze dla dzieci katolickich (Marienheim) oraz dla dzieci żydowskich (mieszczący się w obecnym „Jacku”). Niestety i te dwa obiekty podzieliły los promenady parkowej.

Marcin Boratyn, Nowiny Jastrzębskie 14 kwietnia 2022 r.

24 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Brawo (31.61. * .90) 16.02.2024 21:51

Świetna historia, a Park Zdrojowy to piękne miejsce.

~Do_dumnego (46.204. * .4) 16.02.2024 04:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 15.02.2024 22:21

@luxvariat ale największa inwestycja energetyczna w Polsce warta 5 miliardów elektrownia gazowa powstaje w Rybniku! Tylko w Żorach powstaje to czego nie chcą inni... - montownie, pakowalnie i magazyny. I przez to właśnie nie macie finansowego rozwoju bo tego rodzaju zakłady dają miejsca pracy ale nie dobrobyt.

~Sonenberg (46.204. * .4) 15.02.2024 21:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~luxverit (91.224. * .43) 15.02.2024 17:47

@Arteks
Właśnie dzisiaj znowu Rybnik poniósł mega porażkę. SZUMNIE zapowiadany zakup działki w Rybniku przez Panattoni, spełzl na niczym. Firma wycofala sie z zakupu dzialki w smutnym bez perspektyw Rybniku..
Jestescie jedynym miastem tak poniżonym, gdzie Panattoni po zapiwiedziach, rezygnuje z zakupu. W Żorach jak ktos zapowiada zakup działki to ją kupuje, a Rybnik jest traktowany przez wszystkich jak popychadlo.
To jest TYLKO Rybnik!!!

~Funfel (46.204. * .70) 15.02.2024 16:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ciekawe (83.31. * .76) 15.02.2024 15:17

Bardzo ciekawy artykuł i zdjęcia, tyle lat żyje a dowiedziałem się czegoś nowego. Piękne miejsce.

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 15.02.2024 11:04

46.204. * .45 tylko, że w Rybniku zawsze było i jest miejskie centrum z reprezentacyjnymi gmachami i z ciągłymi inwestycjami. Do tego centrum coś przyłączano a w Jastrzębiu czy Żorach nie ma centrum, nie ma miejskości... Zresztą sami zobaczcie. Najważniejszy urząd każdego polskiego miasta - Urząd Miejski - w normalnych miastach znajduje się w ścisłym centrum. A w Jastrzębiu? Między blokami - bo centrum nie ma. W Żorach mieści się w dawnym hotelu robotniczym na z widokiem na... jednorodzinne domki. Trochę jakby to był... urząd wiejskiej gminy... Jastrzębie ma swoje centrum w Wodzisławiu. Żory mają swoje centrum w Rybniku - tak wam powie każdy obcy człowiek który przyjedzie po raz pierwszy do naszego subregionu.

~ku (46.204. * .70) 15.02.2024 04:50

Duzo lepiej i funkcjonalniej prezentuje się obecne inhalatorium niż przedwojenna promenada.
Materiały i wykonanie inhalatorium są na najwyższym poziomie.

~Lonmit (217.98. * .218) 14.02.2024 16:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_Arteks (46.204. * .45) 14.02.2024 15:21

A przyłączenie do 40 tys Rybnika okolicznych miasteczek i wiosek nie zrobiło z Rybnika 120 tys miasta, bo dalej wyglada jak 40 tys miasteczko.
Zresztą kazdy kto pierwszy raz jest w Rybniku mówi że to 40 tys miasteczko.

~Tekla2 (46.134. * .242) 14.02.2024 13:22

Ani uzdrowisko ani kopalnie nie zrobiły z Jastrzębia miasta.

~luxverit (91.224. * .43) 14.02.2024 12:33

Widać że tego rybnickiego "księcia" boli dużo fajnych rzeczy w okolicznych miejscowościach.
Ja jako żorzanin wolę jechać do pieknego jastrzębskiego parku niż do rybnickiego smrodu.

~inhalacje_na_wsi (188.137. * .64) 14.02.2024 12:05

@46.204. * .89 uzdrowisko jastrzębskie umarło. Pozostały po nim stare zdjęcia które utrwalają niestety opinie o tym, że to była dość wyludniona wieś uzdrowiskowa. Popatrzmy na zdjęcie - muszla z grajkami i słucha jej jeden... dziadek na ławeczce. Kiedyś przynajmniej była jastrzębska woda mineralna. Obecnie to samo co Rybniku - tężnia z solą z Zabłocia. Tylko, że Rybnik oferuje miasto poza tężnią. A Jastrzębie oferuje tylko... inhalatorium w dawnej wsi uzdrowiskowej. Bardzo smutny jest los Jastrzębia. Historia nie obeszła się z nim dobrze - to trza przyznać.

~rybnicki_wieśniok (46.204. * .89) 14.02.2024 11:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Do_urbanistałazienny (46.204. * .45) 14.02.2024 09:36

@Arteks
Z tąbą jest coraz gorzej, a to wszystko przez największy w Europie rybnicki smog, który niszczy i likwiduje szare komórki.

~urbanistałazienny (188.137. * .64) 13.02.2024 22:30

46.204. * .253 nie wiem co ma Rybnik do tego artykułu ale słusznie zauważyłeś, w czasie kiedy powstały te stare zdjęcia Jastrzębia, Rybnik był malutkim miastem z urzędem powiatowym, Rynkiem, kamienicami, a Jastrzębie było wioską z kilkoma budynkami sanatoryjnymi. Minęło prawie 100 lat w Rybniku rozbudowywano centrum, a w Jastrzębiu tylko osiedla. I dlatego takie różnice między Jastrzębiem a Rybnikiem i między Jastrzębiem a każdym innym miastem.

~JacekJ (77.111. * .74) 13.02.2024 20:15

Jestem za połączeniem Rybnika Wodzisławia Żor i Jastrzębia w jedno miasto.
Będziemy mieli a,la Warszawę.

~Do_Zdrojenny (46.204. * .253) 13.02.2024 16:58

@Arteks
Tak samo Rybnik był malutkim miasteczkiem, co widać do dzisiaj.
W Rybniku dopiero nie ma czego podziwiać. Przedwojenne budownictwo Rybnika to dwukondygnacyjne wiejskie chałupy w centrum, które stoją do dzisiaj i świadczą o maleńkosci Rybnika.
Nic nie pomogło Rybnikowi w architekturze, przyłaczenie okolicznych miejscowości, bo jak Rybnim wygladał na małe miasteczko, tak wygląda do dzisiaj.
Tak że:
NIE NAPINAJ SIĘ TAK, BO JESTES TYYYLKOOO Z RYBNIKA!!!

~Zdrojenny (46.134. * .199) 13.02.2024 16:01

Jastrzębie tak naprawdę było tylko wsia uzdrowiskową dlatego te budyneczki były takie biedne i skromne. Jak ktos chce zobaczyć piękne bogate kurorty to polecam Krynicę, uzdrowiska kłodzkie, Karlove Vary, Piestany, Szczawno Zdrój. Tam to jest klimat i są prawdziwi kuracjusze, blichtr budowli, piękne pasaże, pijalnie, teatry... W Jastrzębiu można co najwyżej zobaczyć dawna wieś uzdrowiskową

~Blondyn (46.204. * .253) 13.02.2024 15:40

Bardzo dobrze że zrobili inhalatorium, ktore jest juz znane i podziwiane w całej Polsce. W przeciwieństwie do tężni, których wszedzie pełno(nawet w śmierdzącym Rybniku), inhalatorium jest czynne cały rok, a nie 5 miesiecy w roku jak tęznia. Ponad to w inhalatorium opary solanki krążą w zamkniętym pomieszczeniu przez co jest bardzo wydajne.
Na dodatek w jastrzębskim inhalatorium jest najwyższe w Polsce stężenie jodu, przez co jest znane w całej Polsce.

~Do_AnkaPisanka (46.204. * .89) 13.02.2024 12:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 13.02.2024 10:49

Acha, czyli kolejny felieton o historii.
A kiedy może tak dla odmiany coś o przyszłości?
Wizja rozwoju, nowi inwestorzy, jakieś uczelnie wyższe?

~Skarbnik (79.184. * .70) 13.02.2024 09:02

A dzisiaj plac przed muszlą koncertową w parku to betonowa patelnia