Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kazimierz Kutz o Rybniku: dbajcie o niezależność!

Kazimierz Kutz, znany reżyser i scenarzysta, w rozmowie z Izą Salamon dzielił się swoimi refleksjami na temat Rybnika, nazywając go "śląskim Żabim Krajem".

Kazimierz Kutz o Rybniku: dbajcie o niezależność!

- Iza Salamon: Gdy słyszy Pan Rybnik, to co przychodzi Panu na myśl?

- Kazimierz Kutz: Żabi Kraj.

- Nie rozumiem...

- Bo tam macie te stawy, rybniki. Zalew.

- Ale przyrodnicy nazywają Żabim Krajem zupełnie inne miejsce na Śląsku - okolice Zalewu Goczałkowickiego, miejscowości Chybie, Strumień...

- Może, ale dla mnie śląskim Żabim Krajem jest Rybnik. Zielony w burym, brudnym pejzażu górnośląskim. Nie czarny, jak aglomeracja. I taki mocno związany z kulturą.

- A rybniczanin?

- Kulturalny, solidny.

- Lumpenproletariusz z familoków?

- Nie, przeciwnie, raczej chłop, wieśniak. Przez to w Rybniku lepiej zachowały się obyczaje, tradycja, mentalność górnośląska w stanie czystym. To Śląsk ludowy, nie robotniczy.

- Przez wiele lat był pan jurorem podczas konkursu „Po naszymu, czyli po Śląsku". Rybniczanie chętnie biorą w nim udział. Jak godają?

- Pięknie, najpiękniej. Jak na scenie stawał ktoś z Rybnika, to z prof. Janem Miodkiem, szeptaliśmy sobie: No, to teraz znowu poznamy jakieś nowe słowo... Bo ta gwara rybnicka jest w niewielkim stopniu skażona germanizmami. Są tu za to najpiękniej zachowane struktury języka staropolskiego, no i naleciałości morawskie. To była rozkosz słuchać tak pięknie „godających” jak ci z Rybnika. Tak cudownie mówią tylko mieszkańcy Opolszczyzny.

- Co Rybnik wnosi swojego, twórczego w Górny Śląsk?

 - Poza gwarą? Muzykę! Najcudowniejszą. Stąd pochodzą wielcy muzycy. I taką swojość, autonomiczność, poczucie odrębności, niezależność. Dbajcie o to, bo warto. Rybnik to taki mikro-, ale makrokosmos.

- Na mieście ciąży jednak odium stolicy Rybnickiego Okręgu Węglowego. Ciągle bywa w Polsce postrzegane przez pryzmat kopalń.

- To stereotyp, ale się zmieni. To prawda, że przemysł i to chamstwo socjalistyczne w dużym stopniu zniszczyło ten region. To była największa zaraza. Ale proszę się nie martwić. Przyjdą młodzi ludzie, stworzą nowe. To już piękne miasto i region.

- Rybnikowi – jak każdemu postindustrialnemu miastu – grozi bezrobocie, błyskawiczne pęknięcie społeczności na bogatych i biednych, beznadzieja, potem frustracje. Juk się przed tym bronić?

- Tworząc. Każdy to może robić na swój sposób. Np. w Rybniku istnieje silny amatorski ruch filmowy. Ci ludzie najpierw podglądają, obserwują świat, a potem opowiadają historię przy pomocy kamery. To świetne antidotum na zgniliznę, która atakuje z zewnątrz. Znakomicie pomaga w budowaniu tożsamości i w rozwoju świadomości, kim się jest i czego się chce. Dziś każdy może kręcić filmy, to łatwiejsze niż pisanie, wystarczy zmysł obserwacyjny i prosta kamera. Reżyserzy amatorzy z Rybnika mają potrzebę opisywania świata, bawienia się tym światem, świetnie im idzie.

 - A więc, rybniczanie do kamer?

- No, czemu nie?

Wywiad ukazał się w „Tygodniku Rybnickim” 14 listopada 2006 roku

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].