Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie mundurki z tamtych lat? O skautingu w Rybniku przed wojną

W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn!

Gdzie mundurki z tamtych lat? O skautingu w Rybniku przed wojną
Harcerki z Ligoty w 1935 roku. Marysia Tatarczyk w trzecim rzędzie trzecia z prawej

Harcerstwo łączyło kiedyś ludzi bardziej, niż dzisiaj sieci komórkowe. Nie było internetu, nie było sms-ów, za to były prawdziwe przyjaźnie. O skautingu w Rybniku przed wojną pisze pasjonat historii swojego miasta - Michał Palica. Wzorowana na skautingu Polska Organizacja Skautowa powstała w 1911 roku. Harcerstwo w 1918. Harcerstwo rybnickie zaczęło organizować się już po przyłączeniu do Polski. Pierwsza powstała w mieście drużyna męska im. Adama Mickiewicza przy Szkole Podstawowej nr 2 na Smolnej. Założona została przez Piotra Panderę i Maksymiliana Piełkę. Było to w kwietniu 1920 r. Zaledwie miesiąc później powstały na Paruszowcu dwie drużyny: męska im. Zawiszy Czarnego i żeńska im. Emilii Plater. W maju 1920 powstała w rybnickiej Ligocie III drużyna im. St. Żółkiewskiego. Wraz z innymi drużynami z powiatu we wrześniu 1923 utworzono w Rybniku Hufiec ZHP. Jego pierwszym komendantem została druhna Zofia Krasińska. W 1928 zawiązał się w Rybniku Harcerski Klub Sportowy, któremu szefował Jerzy Gawroński. Hufiec organizował biwaki i szkolenia, a HKS zajął się sportem i przysposobieniem obronnym.

Rybnicka 20 drużyna kolejowa. Z przodu, z prawej strony, Franek Palica. Lata trzydzieste XX w.

Lotnisko i hangar

Rybniccy harcerze organizowali już nie tylko typowe zloty połączone często z turystyką i sportem, ale działali w sekcjach np. modelarskiej czy szybowcowej. We współdziałaniu z Ligą Obrony Powietrznej Polski wybudowali w latach trzydziestych lotnisko szybowcowe, a przy nim hangar. Znajdowało się ono za wieżą wodną na Kozich Górkach przy ul. Świerklańskiej. W połowie lat trzydziestych sekcja miała cztery szybowce. W powietrze ekspediowano je za pomocą maszyn z gumowymi linami ( katapultowano). Koło wieży ciśnień harcerze wybudowali nawet hangar. Startowano na Kozich Górkach na szybowcu „Kocynder”. Zarówno ten sport, jak i inne, cieszyły się wielkim wzięciem wśród młodych rybniczan. Z harcerstwa wyrósł niejeden sławny rybnicki sportowiec. Wiele serca włożył w to także nauczyciel wychowania fizycznego z rybnickiego gimnazjum – Stanisław Arcikiewicz. Ale o tym więcej w książce A. Bezega i W. Wilczoka „Sport w Rybniku”. Wielu z harcerzy budowało rybnicki sport i przecierało dla nas nieznane szlaki. Jednak wspominając harcerstwo z tamtych lat, nie wolno zapominać o tych, którzy dla Polski zginęli w dramatycznych czasach wojny, kiedy historia nie pytała ludzi o zgodę nabieg wydarzeń. Rybnik czci pamięć wielu młodych ludzi w szarych mundurach, którzy oddali swoje życie.

Harcerki z Wielopola w 1935 roku

Tysiące harcerzy

Profesor Innocenty Libura wymienia pierwszych harcerzy z czasów powstań. Jest to poległy w Knurowie harcerz Hensel, Aniela Wolnikówna i jej bracia: Wojtek, Maksio i Edek... Aniela i Maksymilian założyli drużyny na Paruszowcu. Aniela przeszła obóz, a po wojnie uczyła znów śpiewu i muzyki w urszulankach. Prof. Libura przytacza także opis zlotu narodowego w Spale nad Pilicą z 1935, zamieszczony przez Józefa Pochabę w kronice IV Rybnickiej Drużyny. Przypomina poległych, których nazwiska znajdują się na tablicy w liceum „Powstańców”. Podaje statystyki. W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn! Przypomina także bohaterów z Chwałowic i Gotartowic.

Rybniccy harcerze na biwaku, lata 30

Od łazika do wędrownika

Zapalonymi harcerzami w mojej rodzinie byli przed wojną: ojciec, stryj Roman, siostra matki, Maria. A takich harcerskich rodzin w naszym mieście jest bardzo wiele. Oj działo się przed wojną w Rybniku! Sympatia taty, kiedy przebywał w wojsku polskim na Zachodzie również była w skautingu. Pozostał nam prezent z Bożego Narodzenia 1945 - książka Reynoldsa o Baden Powellu - twórcy światowego ruchu. A na fotce z lata tamtego roku jest napis „Od łazika dla wędrownika”. Skauting, którego polską odmianą jest harcerstwo, łączy ludzi bardziej niż sieci komórkowe. Rodzice nie muszą od razu wysyłać swoich dzieci na szkoły przetrwania. Wystarczy, jak wyślą do najbliższej chorągwi. Będzie w życiu jak znalazł. Zbliża się lato. Rybniccy harcerze ruszą na szlaki bliższe i dalsze, bo taka jest nasza natura: Navigare necesse est. I już. Cześć! Czołem Czuwaj!

Karol Miczajka z Rybnika

Obozy wędrowne aż do Wilna

Gdy rozmawiałem o harcerstwie z jego przedwojennym członkiem – Karolem Miczajką, wyliczył on, że w Rybniku działały drużyny: „czwórka” przy gimnazjum, żeńska przy Urszulankach, drużyna w handlówce, XX drużyna kolejowa im. Andrzeja Małkowskiego i V drużyna im. Romualda Traugutta ze Smolnej. Harcerze ze Smolnej pod kierunkiem nauczyciela Alojzego Hałasa słynęli z dokonań turystyczno-krajoznawczych. Najpopularniejszą trasą turystyczną były oczywiście Beskidy, ale nie zapominajmy, że jeżdżono także w miejsca, które dziś są za granicą. Jedna ze starszych rybniczanek z rozrzewnieniem wspominała krainę bajkowych jezior, czyli Litwę, a szczególnie Wileńszczyznę, gdzie pod koniec lat 30. była na obozie wędrownym.

Michał Palica, Tygodnik Rybnicki, 19 czerwca 2007 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].