Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik wczoraj i dziś (I)

Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w Collegium Invisibile w Warszawie i w Wiedniu. Obok pocztówek, które prezentują Rybnika sprzed kilkudziesięciu lat, umieszczamy zdjęcia – tych samych miejsc z 2015 roku. Można odnieść wrażenie, że nowoczesność nie zawsze idzie w parze z pięknem architektury. Dotyczy to zarówno budynków jak i „przestrzeni” zielonych.

Rybnik wczoraj i dziś (I)

Wiele się zmieniło od czasu wykonania zdjęcia przedstawiającego skrzyżowanie obecnych ulic 3 Maja i B. Chrobrego. Ta ostatnia nosiła wówczas nazwę Gimnazjalna – prowadziła bowiem do gimnazjum, czyli obecnego I Liceum Ogólnokształcącego (dalszej jej części wiodącej dziś aż do ul. Żorskiej jeszcze nie było). Budynku browaru Hermanna Müllera, widocznego po lewej stronie zdjęcie, już nie ma, a na jego miejscu stoi galeria handlowa. Z kolei stojąca po prawej kamienica przetrwała w niemal niezmienionej formie. Widoczne na pierwszym planie drzewa, przesłaniają wieże obecnej bazyliki zwanej wówczas „nowym kościołem”. Pocztówka pochodzi z lat międzywojennych.

Gdyby jakiś sprytny grafik usunął komputerowo drzewa ze zdjęcia wykonanego w roku 2014, to większość Czytelników z pewnością natychmiast rozpoznałaby bez problemu budynek widoczny na drugim planie prezentowanej pocztówki. Dziś w miejscu stawu, który także widać na tejże kartce pocztowej, znajduje się skwer „Bukówka”, biorący swą nazwę od rosnących tam licznie buków. W tej chwili pozostało ich niewiele, ale skwer nadal cieszy oko różnymi okazami roślinności. Pocztówka prezentująca to miejsce pochodzi sprzed roku 1910, ponieważ wówczas rozpoczęto zasypywanie stawu i założono tenże skwer. Po lewej stronie widać wieżę kościoła ewangelickiego; nie wszyscy wiedzą, że jest to najstarszy kościół parafialny w Rybniku.

Pocztówka z roku 1940 przedstawia rybnicki Rynek od strony południowo-wschodniej. Wyraźnie widać kamienicę na rogu z ul. Raciborską, należącą do znanej kupieckiej rodziny Sladky. Był to jeden z nielicznych budynków, który mocno ucierpiał podczas działań wojennych w roku 1945. Dziś w tym miejscu mieści się kwiaciarnia należąca do p. Dziwoki-Ryszka.

Charakterystyczny budynek urzędu miasta znają niemal wszyscy rybniczanie. Powstał za czasów rządów burmistrza Władysława Webera – w roku 1928. Tzw. stara część urzędu niemal się nie zmieniła, za to jego otoczenie – owszem. Prezentowana pocztówka pochodzi z okresu II wojny światowej, prawdopodobnie wydano ją na początku 1940 r., z pewnością nie później, niż w roku 1941. Wprawny czytelnik dostrzeże po prawej u dołu znak „zakaz postoju” stojący po lewej stornie wczesnej Strasse der S.A. (ob. ul. Miejska).

Na pocztówce wydanej tuż po II wojnie światowej widzimy budynek poczty wzniesiony w roku 1905. I choć przynależność państwowa Rybnika zmieniła się od tego czasu trzy razy, to budynek – co jest ewenementem – ciągle i nieprzerwanie jest placówką pocztową. Z kolei po lewej stronie widać balkon słynnej kamienicy, w której mieściła się kawiarnia p. Stokłosy będąca swego rodzaju symbolem pokolenia urodzonego tuż po wojnie. Ciekawostka: balustrada balkonu, jak widać, od kilkudziesięciu lat ma się całkiem dobrze.

Ukazana na pocztówce droga w dawnych latach dość często zmieniała swe nazwy. I powiedzmy sobie szczerze – jakoś specjalnego szczęścia nie miała. Choć z początku nosiła neutralną nazwę Bahnhofstraße, którą następnie zmieniono na Dworcową (nie mylić z obecną ulicą o tej nazwie znajdującą się u początku ul. Kościuszki), to dalej było już tylko gorzej. Ulica ta nosiła później imię mało popularnego (i ówcześnie żyjącego!) woj. Grażyńskiego, w czasie II wojny światowej SA-Straße, zaś po 1945 roku znów imię wojewody – tym razem komunistycznego – Aleksandra Zawadzkiego. Dzisiejsza nazwa jest dużo stosowniejsza i bardziej neutralna: Miejska.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].