Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W pociągu się zakochał, zaręczył i ożenił! [HISTORIA]

Niesamowita historia miłosna zza oceanu, ujęcie niebezpiecznych zbrodniarzy, którzy dali się we znaki w Gamowie oraz Rydułtowach, a także śmierć raciborskiego fabrykanta – to tylko część spraw, jakie opisano w Nowinach na przełomie sierpnia i września 1911 roku.

W pociągu się zakochał, zaręczył i ożenił! [HISTORIA]
Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Zdjęcie ilustracyjne.

31 sierpnia 1911 r.

Niebezpieczni zbrodniarze

Racibórz. Do więzienia tutejszego odstawiono dwóch niebezpiecznych zbrodniarzy i to ściganego od dawna listami gończemi włamywacza Hercoga, podejrzanego o popełnienie ciężkich kradzieży w Rydułtowach i okolicy oraz robotnika Musioła, podejrzanego o podpalenie 2 stodół w Gamowie.

Kilka lat więzienia za kradzieże

Racibórz. Izba karna skazała robotnika Franciszka Czapka z Gotartowic za ciężką kradzież na 6 lat domu karnego. Cz. był już kilkakrotnie poprzednio karany za podobne występki.

Cygana Jana Burianskiego skazano również za kradzież na 5 lat domu karnego.

Piorun zniszczył stodołę

Z Raciborskiego. Podczas sobotniej burzy uderzył piorun w Syryni w stodołę posiedziciela Jana Kustosa i zburzył ją do szczętu wraz z całą zawartością.

Żebrak podpalał gospodarstwa, w których odmówiono mu jałmużny?

Rybnik. W nocy z niedzieli na poniedziałek spaliły się tu stodoły posiedzicieli Augusta Matejki i Skorupy. Jako podejrzanego o podpalenie przyaresztowano pewnego włóczęgę, który chodził po żebraninie, a gdy mu nie chciano dać pieniędzy, odgrażał się, iż podłoży ogień.

Okradli swojego pracodawcę

Rybnik. Czeladnik i pewien robotnik blachnierza Viewega, korzystając z nieobecności swego pracodawcy, zakradli się do jego mieszkania i zrabowali mu kasetkę z 200 markami. Podejrzenie padło na obu rabusiów i zaraz ich też przyaresztowano. Jeden z nich przyznał się do winy, a pieniądze znaleziono przechowane w szopie.

Iście po amerykańsku

Inżynier Harry Bennet w Ameryce północnej siedział sobie w pociągu, gdy wtem na jednej ze stacyi weszła młoda kobieta do jego przedziału. Bennetowi spodobała się owa panienka w okamgnieniu, i niebawem wyznał jej swą miłość, pytając, czy nie zechciałaby być jego żoną, oraz czy nie chciałaby zaraz przystąpić do ślubu. Młoda panienka zgodziła się. Wtedy Bennet telegrafował z jednej ze stacyi do pewnej miejscowości, przez którą mieli przejeżdżać, aby urzędnik stanu cywilnego znalazł się na stacyi w celu zapisania nowego małżeństwa. Gdy na tę stacyę dojechali po chwili, urzędnik już z aktami w ręku stał na peronie. Podczas gdy pociąg wskutek dłuższego, ćwierćgodzinnego przystanku stał, urzędnik ową parkę małżonków świeżo upieczonych do książek zapisał i zwykłe formuły ślubu cywilnego załatwił. Gdy więc Bennet do końca swej podróży dojechał, już był żonaty; w pociągu się zakochał, zaręczył i ożenił! To prawdziwie po amerykańsku!


3 września 1911 r.

Zgon fabrykanta

Racibórz. Właściciel fabryki Scheibitz, złożony od dłuższego czasu ciężką chorobą, wyszedł z łóżka i wychylił się przez okno. Nagle stracił przytomność, spadł z trzeciego piętra na bruk i zabił się na miejscu.

Mała omyłka

Wrocławska centrowa „Schl. Volksztg.” pisze w numerze środowym, iż „Nowiny Raciborskie” są organem ludności morawskiej, osiadłej w powiecie raciborskim, która wiernie stoi przy sztandarze centrowym*. Dziwi nas to bardzo, iż „Schles. Volkztg”, chcąca uchodzić za organ poważny, zna tak mało gazety własnego obozu, bo inaczej podobnych bredni by nie pisała i wiedziałaby, iż „Nowiny Raciborskie” są polsko-katolicką gazetą narodową.

Uwaga na fałszywki

Racibórz. Podrobione dwumarkówki puszczono w obieg podczas wtorkowego jarmarku.

Uczciwy chłopiec

Rybnik. Szkolarz Lex znalazł 395 marek, które oddał na policyi. Wkrótce potem zgłosiła się po nie ich właścicielka, żona oberżysty Fojcika z Leszczyna i odebrała je z powrotem. Uczciwy chłopiec otrzymał 16 marek znaleźnego.

Długowieczność

W jednym z małych miast wschodnich Stanów Zjednoczonych żyje niejaki Józef Frey, Polak, urodzony w Warszawie w 1800, a więc liczący obecnie 111 lat. Frey przybył do Ameryki, mając lat 28, ożenił się i przyjął obywatelstwo amerykańskie. Obecnie ma 52 wnuków i 7 prawnuków i jest zupełnie zdrowy i rześki.

* Centrum to założona w 1870 r. niemiecka partia polityczna o charakterze katolickim, która została rozwiązana w 1933 r. Po II wojnie światowej partię reaktywowano, jednak większość jej członków przeszła do CDU, a Centrum nigdy nie odzyskało już dawnego znaczenia.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].