Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Robotnik z Ciechowic skazany za usiłowanie gwałtu [HISTORIA]

Sprawa usiłowania gwałtu w polu, „wywłaszczenie” karczmarza z pieniędzy, cygar i likierów oraz kolejne utonięcie w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko

Robotnik z Ciechowic skazany za usiłowanie gwałtu [HISTORIA]
Zwingerstrasse w dawnym Raciborzu z widocznymi po lewej stronie budynkami sądowymi. Źródło: ratibor24.wordpress.com

28 czerwca 1912 r.

Nowo wyświęceni księża

W ubiegłą sobotę odebrało z rąk ks. biskupa dr. Augustyna 60 dyakonów seminaryum wrocławskiego święcenia kapłańskie (...)

Prymicje swoje odprawili w środę: ks. neoprezbyter Górniczek w Pawłowie pod Raciborzem, ks. Piosek w Maciowakrzu, pow. kozielski.

Usiłował zgwałcić kobietę w polu

Racibórz. Sąd przysięgłych skazał robotnika Konstantego Dyrszkę z Szychowic* na 3 lata więzienia za usiłowane zgwałcenie pewnej kobiety w polu. Oskarżonemu przyznano okoliczności łagodzące.

Karol Miarka otworzył biuro w Raciborzu

Racibórz. Biuro literacko-wydawnicze otworzył tu p. Karol Miarka**, dawniejszy właściciel Wydawnictwa dzieł tegoż imienia w Mikołowie.

Wielka wygoda w Sudole

W Sudole pod Raciborzem ustanowiony został z dniem 1 kwietnia r. b. osobny urząd stanu cywilnego (Standesamt). Jest to wielka wygoda dla ludności naszej wioski, gdyż przedtem trzeba było chodzić z zameldowaniami urodzin i t. d. do Bieńkowic, 4 kilom. drogi.

„Wywłaszczyli” karczmarza z pieniędzy, cygar i zegarka

W przeszłym tygodniu obchodził w Sudole związek starych wojaków w karczmie pana Krajczego rocznicę swego założenia i bawiono się wesoło do późnej nocy. Gdy p. Krajczy udał się na spoczynek, „wywłaszczyli” go nieznani rabusie z zegarka, pieniędzy, jakie miał przy sobie w kabzach, dalej zabrali nieco likierów i cygar. Po złodziejach nie ma śladu.

Kolejka wjechała w wóz

Piotrowice***, pow. raciborski. Kolejka, idąca z Kietrza, najechała na wóz gospodarza Jana Marcinka, powracającego z pola. Tylna część woza została strzaskaną, stary Marcinek odniósł poważne obrażenia, podczas gdy syn jego i 2 inne osoby wypadły z woza, ale nic im się nie stało.

17-latek zmiażdżony w walcowni

Rybnik. W walcowni huty „Silesia” w Paruszowcu dostał się w zagadkowy sposób pomiędzy maszynę 17-letni robotnik Meyer i poniósł śmierć na miejscu. Robotnicy zauważyli nieszczęsny wypadek dopiero wtedy, gdy maszyna przestała pracować. Zwłoki zmarłego były okropnie zmiażdżone.

* Mowa o Ciechowicach.

** W artykule jest mowa o Karolu Miarce młodszym – synu Karola Miarki, działacza polskiego na Śląsku. Karol Miarka młodszy również związał swoje życie z działalnością wydawniczą. W 1910 roku przeniósł się do Raciborza, gdzie wspólnie z Janem Kwiatkowskim prowadził Biuro Literacko-Wydawnicze. Tutaj też zmarł 12 maja 1919 roku (za: silesia.edu.pl, na podst. Polskiego Słownika Biograficznego pod red. M. Pater, t. 20, s. 531-532).

*** Piotrowice to dawne określenie Pietrowic Wielkich.


2 lipca 1912 r.

Powódź na Śląsku

W ostatnich dniach przeciągały nad Śląskiem liczne burze, połączone z oberwaniem chmur, powodując powódź, która mianowicie w okolicach Jeleniogóry (Hirschberg) dała się dotkliwie we znaki. Powódź obecna przypomina katastrofę z roku 1907, a poczyniła ogromne spustoszenie.

Feniks powstał w Żorach

Żory. Zawiązało się tutaj polskie towarzystwo śpiewackie pod nazwą „Feniks”. Członków przystąpiło na razie 40; rokują towarzystwu dobre powodzenie, bo okolica jest całkiem polska. „Feniksowi” Szczęść Boże!

Pożar od uderzenia pioruna

Piece, pow. rybnicki. Podczas burzy środowej uderzył piorun w dom kupca Dworowego i zniszczył towary znajdujące się na poddaszu. Płomienie zdołano przytłumić.


4 lipca 1912 r.

Kolejna ofiara kąpieli w Odrze

Racibórz. Podczas kąpania w miejscu zakazanem w Odrze utonął w niedzielę kupczyk Parys.

Samobójstwo policjanta

Racibórz. Dziś rano powiesił się policyant Schnur, mieszkający w ulicy Polnej (Flurstr.).

Pogłoska o milionowym spadku z Ameryki okazała się fałszywa

W ubiegłym roku krążyła po gazetach niemieckich pogłoska o milionowym spadku po zmarłym w Ameryce niejakimś Markusie Nowaku. Jednym ze szczęśliwych spadkobierców miał być także jeden z policyantów raciborskich.

Obecnie wykazało się, że owa pogłoska była fałszywą, gdyż człowiek o owem nazwisku w odnośnem kraju wcale nie istniał. Rozwiały się więc nadzieje tych, którzy liczyli na spadek po zmarłym „wujaszku”.

My z zasady nie powtarzamy tatarskich wieści o amerykańskich spadkach, aby nikogo nie łudzić.


Artykuły z serii „110 lat temu w Nowinach Raciborskich” zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].