Kartka z kalendarza: Nowe władze Towarzystwa Miłośników Marklowic
Jerzy Kłosok, podczas walnego zebrania 13 lutego 2001 roku, został pierwszym prezesem Towarzystwa Miłośników Marklowic.
Procedura powołania tego stowarzyszenia rozpoczęła się już 9 lutego 2000 r. Wtedy to komitet założycielski, w skład którego weszli: Jerzy Kłosok, Józef Kłosok, Tadeusz Chrószcz, Jerzy Michalski, Aleksandra Ośliźlok i Stanisław Ośliźlok, rozpoczął procedurę rejestracji stowarzyszenia, której dokonano 17 maja 2000 r.
Na zabranie przybyło 39 osób, które zapoznano z procedurą rejestracyjną i statutem Towarzystwa Miłośników Marklowic. Omówiono również procedurę wyboru władz Towarzystwa Miłośników Marklowic. Do Towarzystwa zadeklarowało członkostwo 37 osób, w tym także mieszkańcy innych miejscowości.
Obecny na spotkaniu Kazimierz Cichy, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej opowiadał o zamierzeniach wodzisławskiego towarzystwa. Wybór prezesa Towarzystwa był najważniejszym z porządku obrad. Został nim Jerzy Kłosok, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, marklowiczanin z dziada pradziada. Z 37głosujących, za jego kandydaturą opowiedziało się aż 35. – Chcę podziękować wójtowi Tadeuszowi Chrószczowi. Powstanie tego stowarzyszenia to był jego cel od zawsze. Gdyby nie jego napęd, byłyby wielkie trudności. Towarzystwo ma nadzieję, że otrzyma tzw. budynek Grzonki. Chcieliby zorganizować tam lokal TMM oraz utworzyć Izbę Pamięci – mówił nowy prezes. Na spotkaniu wybrano również pozostałych członków Zarządu. Wiceprezesem został Józef Kłosok, brat Jerzego Kłosoka, niezwykle zasłużony badacz historii Marklowic, sekretarzem Zuzanna Karwot, skarbnikiem Kordula Nowak, członkami: Tadeusz Chrószcz, Czesława Somerlich, Krystyna Klocek, Zbigniew Mura, Stanisław Ośliźlok. W skład Komisji Rewizyjnej weszli: Andrzej Mencner, Jan Bugiel, Iwona Fojcik i Marian Mokrosz. Podjęto także decyzję o rezygnacji ze składek członkowskich, mając nadzieję, że przysporzy to mniej kłopotów finansowych, na rzecz jednorazowego wpisowego, które wynosiło 10 zł.