Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak wyglądali maturzyści w latach 1968, 1970 i 1995?

26 maja 1995 roku „Nowiny Raciborskie” opublikowały na swych łamach listę tematów z języka polskiego, z którymi musieli się zmierzyć maturzyści. W galerii prezentujemy zdjęcia matur w II LO (1968) i Medyku (1970).

Jak wyglądali maturzyści w latach 1968, 1970 i 1995?

Średnie szkoły zawodowe: 1. Które wartości literatury przedrozbiorowej należy cenić i chronić, jako dziedzictwo kultury polskiej? 2. Wpływ klęsk narodowych na kreacje postaci literackich w XIX wieku. 3. „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą " (J. Twardowski). Rozważ słowa poety w kontekście literatury polskiej i obcej. 4. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej wierszy: „Do polityka " Cz. Miłosza „Pieśń XIV" („ Wy którzy... ") J. Kochanowskiego.

Profil humanistyczny – licea ogólnokształcące: 1. Dyskusja współczesnego człowieka ze średniowiecznym ascetą, renesansowym humanistą, barokowym Sarmatą i człowiekiem oświeconym na temat najważniejszych wartości życiowych. 2. Anioł, demon, westalka, muza... Literackie i filmowe kreacje postaci kobiecych. Próba eseju. 3. „Zieleni się lipa, szumi pszczelna praca, kto spod lipy w świat ruszył do lipy powraca” E. Zegadłowicz. Literackie powroty w wybranych utworach współczesnych. 4. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej utworów: Anna Kamińska „Rozterka Kasandry", Ernest Bryll „Rekonstrukcja chóru Sofoklesowego".

Profil podstawowy – licea ogólnokształcące: 1. Bohaterowie literaccy wybranych epok w poszukiwaniu szczęścia. 2. Żyć wygodnie, egoistycznie czy służyć sprawom i wartościom przerastającym człowieka jako jednostkę? 3. Człowiek wobec wyboru wartości. Twoje refleksje w świetle wybranych utworów literatury współczesnej. 4. Dokonaj analizy i interpretacji porównawczej C. K. Norwida „Ostatni despotyzm" i St. Barańczaka „Garden Party”.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].