Cesarz i wróżka [106 lat temu w Nowinach]
Co jakiś czas zabieramy Was drodzy Czytelnicy w podróż w czasie opatrzoną winietą dawnych „Nowin Raciborskich”. Tak jest i dziś, gdy przenosimy się do lutego 1912 roku. Przekonajcie się, jakie sprawy zajmowały naszych poprzedników, co rozbudzało ich gniew, a co chwytało za serce...
Zwierzęta na ławie oskarżonych
W XV wieku prowadzono przeciw zwierzętom formalne procesy przed sądem. I tak np. w roku 1474 spalono w Bazylei pewnego koguta, ponieważ podejrzewano go o znoszenie jaj. Za podobne przestępstwo ukarano kurę, która miała w zwyczaju piać jak kogut.
W roku 1553 pozwano przed sąd świnię, oskarżając ją o morderstwo dziecka. W Rosyi zesłano na Syberyę pewnego bodzącego w ludzi kozła, a w Austryi w XVIII skazano na długoletnie więzienie psa.
Ciekawy był finał procesu jeszcze jednej świni sądzonej w pewnej francuskiej wsi, którą oskarżono o zjedzenie pięcioletniego chłopca. Zwierzę skazano na dwugodzinne wystawienie pod pręgierz dla przestrogi dla innych zwierząt, a następnie na śmierć. Sąd uwolnił jej sześć prosiąt, mając wzgląd na ich młodociany wiek!
Ilu ludzi ginie na wojnie?
W chwili obecnej, gdy w kilku punktach leje się krew, warto przytoczyć straty, poniesione przez ludność z powodu wojen. Liczba zabitych w wojnach wieku XVIII wynosi 19 milionów, w ciągu zaś ostatnich 20 wieków zginęło w wojnach 120 milionów. Na sadzie tych cyfr pewien uczony poczynił ciekawe obliczenia. Krew tych ofiar zajęłaby 1800 milionów wiader. Gdyby ciała poległych ułożyć jedno na drugiem, to utworzyłaby się drabina, po której możnaby wejść na księżyc. Gdyby głowy zmarłych położyć jedną obok drugiej, utworzyłaby się wstęga, która sześć razy opasałaby kulę ziemską!
Wojtek Żołneczko
Na początku XX wieku „Nowiny Raciborskie” ukazywały się trzy razy tygodniowo – we wtorki, czwartki i soboty. Każdy numer opatrzony był podtytułem „Pismo dla ludu polsko-katolickiego”, co najlepiej oddaje charakter artykułów publikowanych na łamach ówczesnych Nowin. O sprawach lokalnych pisano względnie niewiele, skupiano się na tematyce regionalnej (Górny Śląsk) oraz krajowej (Rzesza Niemiecka), zahaczając o kwestie międzynarodowe. Powyższy artykuł został napisany w oparciu o artykuły opublikowane w numerach 18, 19 i 20 „Nowin Raciborskich” z 1912 roku.