Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czworo dzieci skonało w męczarniach po zjedzeniu zatrutych grzybów

Tragedia na Ostrogu, kary dla zuchwałych złodziei, ziemniaczany oszust i wielka bieda mieszkaniowa w Raciborzu – to tylko niektóre tematy, które zajmowały Czytelników „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu.

Czworo dzieci skonało w męczarniach po zjedzeniu zatrutych grzybów

Większą część „Nowin Raciborskich” sprzed stu lat zapełniają wieści z frontów I wojny światowej. Choć wiadomości lokalnych, które najbardziej interesują naszych współczesnych Czytelników, jest tam niewiele, to każda z nich jest swego rodzaju perełką, przyciągającą uwagę Czytelnika. Poniżej przedstawiamy zbiór właśnie takich artykułów, na które natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” z 21, 23 i 26 sierpnia 1918 roku (pisownia oryginalna).

Wojtek Żołneczko


Racibórz • środa 21 sierpnia 1918 r.

Brak mieszkań

Racibórz. W mieście naszym brak przeszło 480 mieszkań. Setki wojanek mieszka u swych rodziców i z chwilą gdy mężowie ich powrócą z wojny, zabraknie dla nich mieszkań. Ażeby zapobiedz biedzie mieszkaniowej z ramienia miasta organizuje się w mieście naszem spółkę budowlaną, któraby się zajęła wybudowaniem 40 domów o 280 mieszkaniach, składających się z kuchni i jednego lub dwóch pokoi. Opłata roczna za kuchnię i pokój wynosić ma 250 marek, za dwa pokoje 370 marek.

Dolała nafty do pieca

Racibórz. Często gazety przestrzegały, aby gosposie przy wzniecaniu ognia w piecu nie używały nafty lub okowity. Przestrogi te jednak były bezskuteczne, albowiem żona kolejarza Skorupki dolała do pieca nafty, która w tej samej chwili buchnęła płomieniem, oparzając kobiecie niebezpiecznie piersi i nogi. Nieszczęśliwą kobietę umieszczono w lecznicy, gdzie jednak mimo pomocy lekarskiej skonała.


Racibórz • poniedziałek 26 sierpnia 1918 r.

Papierosy a lichwa wojenna

Niemieccy fabrykanci papierosów postanowili począwszy od 1 października r.b. na papierosach drukować cenę sprzedaży, aby zapobiedz niesłychanej lichwie wojennej. Chociaż większe fabryki dostarczają detalistom jeszcze znaczne ilości papierosów po 5 fenygów, w niektórych składach żądają za jednego papierosa 10 fenygów, oświadczając kupującemu, że tańszych papierosów w ogóle już nie będzie.

Złodziej słodkości

Racibórz. Na 1 1/4 roku domu karnego skazał sąd tutejszy montera Königa z Wrocławia za kradzież. König pracował w tutejszej fabryce czekolady Sobtzika i aresztowano go pod zarzutem kradzieży. W jego mieszkaniu znaleziono też większy zapas czekolady, kakao i cukierków. Za kradzież tę skazano go na powyższą karę. W procesie występowała jako świadek szwaczka Wowrek, która zeznała, że zapasy słodyczy, jakie znaleziono w mieszkaniu oskarżonego, König był kupił od pewnego podróżującego. Ponieważ swoje zeznania, które były fałszywe, potwierdziła przysięgą, Wowrkową zatrzymano w więzieniu pod zarzutem krzywoprzysięstwa.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zezem 26.08.2018 15:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Grzyby są jadalne, niejadalne i trujace......

Więc ku..wa pytam, kto zatruł te grzyby ?

Widać że 100 lat temu dziennikarstwo było na wyższym poziomie co potwierdza obecne poparcie dla katoPISiorów...~sedzia (80.143. * .162) 26.08.2018 13:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sto lat temu za siedem kur i dwie Gesi 7 lat do odsiatki a teraz za kradzierz siedem aut i dwa napady rabunkowe siedem miesiecy w zawieszeniu to jest sprawiedliwosc