Rosyjski niedźwiedź grasuje po raciborskich polach [100 lat temu w Nowinach]
Komu generał Hindenburg pokaże zęby? Dlaczego zamiast powideł śliwkowych będziemy jeść przetwory z dodatkiem marchwi oraz... brukwi? Wreszcie skąd się wziął niedźwiedź w okolicach Raciborza? To tylko część intrygujących pytań, na które odpowiedź przynosi lektura dawnych „Nowin Raciborskich”. Przekonajcie się, co można było przeczytać w Nowinach równo sto lat temu (pisownia oryginalna, niektóre śródtytuły od redakcji).
Racibórz • piątek 13 września 1918 r.
Włosi na Syberi***
Agencya Havasa donosi z Londynu: „Daily Mail” podaje, że do północno-wschodnich portów Syberii zaczynają obecnie już przybywać transporty wojsk włoskich. Wojska te, jak na syberyjskie stosunki, wcale nie są odpowiednio zaopatrzone. Przyzwyczajeni do południowego klimatu Włosi nie mają odpowiednich ubrań ani okryć, co na srogą syberyjską zimę jest koniecznie potrzebne.
Groźba odwetu
Z Rotterdamu donoszą: „Times”, omawiając wiadomości o strasznych spustoszeniach, jakie czynią Niemcy na terytorium francuskiem przy wycofaniu, podaje, że Niemcy za to odpowiedzą, w chwili, w której wojska koalicyi staną na terytorium niemieckim.
Podwyższenie racyi chleba
Berlin, 10 września (nieurzędowo). Istnieje zamiar podwyższenia racyi chleba od 1. października do dawnej wysokości, tak, że racya mąki wynosić będzie znowu 200 gramów. Oprócz tego ma być dodawanych 10 procent innych środków spożywczych.
Kwiczoły w sidłach
Polowanie na kwiczoły za pomocą sideł. I w tym roku wojenny urząd żywnościowy polecił centralnym władzom krajowym, aby udzielały pozwolenia na chwytanie kwiczołów (niewielkie ptaki wędrowne z rodziny drozdów – red.) za pomocą sideł od 21. września do 31 grudnia rb. Władze określą bliżej, w jaki sposób łowy należy wykonywać.
Okazje w lombardzie
Racibórz. Sprzedaż przepadłych w lombardzie miejskim, przy ulicy Panieńskiej nr 12, fantów odbędzie się tamże 14. października rb.
oprac. Wojtek Żołneczko
* Ententa (z franc. entente cordiale – serdeczne porozumienie) – sojusz Francji i Wielkiej Brytanii zawiązany przeciwko porozumieniu Rzeszy Niemieckiej oraz Cesarstwa Austro–Węgier; w toku I wojny światowej rozszerzony o kolejne państwa; państwa walczące z Niemcami bywają również nazywane koalicyą lub sprzymierzonymi.
** Paul von Hindenburg (1847 – 1934) był niemieckim dowódcą wojskowym, feldmarszałkiem a także prezydentem Republiki Weimarskiej (potoczna nazwa państwa niemieckiego w latach 1919 – 1933). Podczas I wojny światowej dowodził wojskami niemieckimi na froncie wschodnim oraz zachodnim, co opisuje autor cytowanego artykułu. W notatce prasowej wymieniono również generała Ferdinanda Focha (1851 – 1929) – francuskiego wojskowego, naczelnego wodza sił sprzymierzonych podczas I wojny światowej.
*** Wspomniana już ententa (koalicya, sprzymierzeni) dążyła do obalenia rządów bolszewickich w Rosji, w czym miało pomóc opanowanie części rosyjskich portów i dozbrajanie tzw. białych, a więc Rosjan walczących z władzą bolszewicką. Powodem wrogości ententy wobec bolszewików (oprócz różnic ideologicznych) było zawarcie przez nowych władców Rosji separatystycznego pokoju z Niemcami, co pozwoliło dowództwu niemieckiemu przerzucić wojska z frontu wschodniego do Francji. Sprzymierzeni liczyli, że obalenie rządów bolszewików doprowadzi do ponownego wypowiedzenia wojny Niemcom przez władze rosyjskie.
Bardzo ciekawe artykuly dalej tak panie redaktorze