Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niebezpieczny mężczyzna zbiegł ze szpitala w Rybniku

Ucieczka młodego mężczyzny ze szpitala dla obłąkanych w Rybniku, napad rabusiów na dom młynarza w Turzu, polskie wiece w Babicach i Pogrzebieniu, a także zakończenie wielkiego strajku w raciborskich fabrykach – m.in. o tym pisały Nowiny równo sto lat temu.

Niebezpieczny mężczyzna zbiegł ze szpitala w Rybniku

Racibórz • 1 grudnia 1920 r.

Niebezpieczny zbieg

Z domu obłąkanych w Rybniku zbiegł 4 b.m. przebywający tamże od 28.9.18 górnik Franciszek Starzimski z Hulczyna (Czecho-Słowacya), który już kilkakrotnie stawał przed sądem, oskarżony o ciężką zbrodnię przeciw moralności. Prawdopodobnie zbieg wałęsa się w tutejszej okolicy. Starzimski liczy lat 23, jest średniego wzrostu, ma czarne włosy, nosi krótką bródkę, przyciętą z angielska, ma wysokie czoło, twarz podługowatą, drobne usta, włada językiem polskim i niemieckim. Ubrany był w szarą odzież, miał takąż czapkę na głowie i cywilne buty na nogach. Wszelkie wskazówki, dotyczące zbiega, należy donieść do zakładu obłąkanych w Rybniku.

Napad rabusiów

Turza pod Raciborską Kuźnią. W niedzielę nad wieczorem napadło 5 uzbrojonych rabusiów młyn p. Śmiatka podczas nieobecności mieszkańców i przewróciwszy wszystkie zamknięcia i kąty, zaczęli zrabowane rzeczy pakować. Gdy jeden ze synów gospodarza niespodzianie powrócił do domu, przyjęli go rabusie w sieni rewolwerami i krzykiem: ręce w górę! Na szczęście spostrzeżono w sąsiedztwie, co się święci i przybyto do młyna, gdzie jeszcze całą zdobycz spakowaną rabusiom odebrano, 2 z nich pochwycono, reszta uciekła.

Wiecownicy w Babicach

Babice w Raciborskiem. Wiec polityczny, zwołany przez Komitet Plebiscytowy na niedzielę 21 listopada, miał przebieg wspaniały. Po odśpiewaniu jednej zwrotki pieśni „Kto się w opiekę” udzielił przewodniczący wiecu p. Jan Koźlik ks. Banasiowi z Łubowic głosu. Wielebny ks. Banaś w godzinnej prawie przemowie referował o misyi katolickiej Francyi i Polski, podkreślając szczególnie to, co wymienione narody zdziałały dla Kościoła katolickiego. Drugim mówcą był p. prof. Eigner. W pięknem swem przemówieniu nawoływał do okazywania większej odwagi cywilnej, szczególnie serdecznie zagrzewał wszystkich obecnych do stawania w obronie swych praw obywatelskich i narodowych. Jako trzeci mówca wystąpił p. Franciszek Makosz. Zebrani z wielką uwagą słuchali słów referentów, zgadzając się na wszystkie ich wywody. W końcu odczytał p. Wałach protest przeciw dopuszczeniu emigrantów do głosowania*, który jednogłośnie przyjęto. Po odśpiewaniu pieśni „Serdeczna Matko” zamknął przewodniczący wiec. Ludność spokojnie, pełna prawdziwego zadowolenia, rozeszła się do domu.

* Mowa o głosowaniu w plebiscycie narodowym, którego wyniki miały zaważyć na przynależności państwowej Górnego Śląska. Plebiscyt zorganizowano wiosną 1920 r., jednak przebieg granicy pomiędzy Polską a Niemcami na Śląsku został skorygowany po III powstaniu śląskim.


Racibórz • 3 grudnia 1920 r.

Strejk w Raciborzu zakończył się

Racibórz, 1 grudnia. Strejk robotników w tutejszych zakładach fabrycznych zakończył się wczoraj. Dziś rano podjęto wszędzie pracę. Strejk zakończył się zupełną klęską syndykalistów, którzy wiele obiecywali, lecz niczego nie uzyskali. Ofiarami komunistycznych krzykaczy są znowu tylko robotnicy, którzy swego bytu wcale nie polepszyli, lecz w dodatku stracili zarobek dziesięciodniowy.

Pieśnią w Prusaka

Pogrzebień w Raciborskiem. W sprawie kursu języka polskiego i wykładu historyi Polski odbyło się w zeszłą środę o godzinie 5-ej po południu na sali p. Gosbringa z ramienia miejscowego towarzystwa oświatowego im. św. Jacka zebranie, na które przybyło około 100 osób. Zebranie zagaił przewodniczący towarzystwa p. Emanuel Depta, zaznaczając, iż będzie one poświęcone wyłącznie sprawom oświatowym nie zaś politycznym. Następnie referował ks. Bibrzycki, zatrzymując się nad następującymi punktami: szkoła pruska, jej ujemny wpływ na zmartwychwstanie Polski, polska kultura i cywilizacya, szkoła polska, znaczenie kursów pisania i czytania oraz wykładów historyi Polski dla młodzieży. Wywody czcigodnego mówcy tak przekonały zebranych, iż wszyscy jednogłośnie zgodzili się na urządzenie kursu, mającego się odbywać 2 razy tygodniowo, a mianowicie w poniedziałki i czwartki o godz. 5-ej po południu. Po ks. Bibrzyckim przemówił krótko o ważności powyższego kursu przewodniczący towarzystwa p. Depta, wskazał także na wielkie znaczenie pieśni polskiej i zachęcał do pielęgnowania jej – zarówno narodowej jak i kościelnej. Pod koniec zaśpiewano pieśni: „Serdeczna Matko” i „Tam znad Odry, tam znad Warty” i zakończono zebranie.


6 grudnia 1920 r.

Liczenie strat po strajku

Racibórz. Na 1/4 mil. marek szkody narażoną została gazownia miejska z powodu ostatniego strejku. Z powodu zaprzestania prac niezbędnych celem utrzymania w produktywności gazowni, dostały retorty pór i stały się niezdatne do dalszego użytku. Wskutek koniecznych napraw nie będzie można przez niejaki czas gazu wytwarzać, a tem samem miastu gazu dostarczać.

Witos pewny zwycięstwa na Śląsku – pod jednym warunkiem...

Górny Śląsk. „Journal de Pologne” zamieszcza wywiad z polskim prezydentem ministrów Witosem w sprawie Górnego Śląska. Prezydent ministrów wyraził pewność zwycięstwa polskiego w plebiscycie, o ile emigranci niemieccy spoza Śląska nie zostaną dopuszczeni do głosowania. Przyłączenie Górnego Śląska do Polski daje pewność pokoju, natomiast pozostawienie go przy Niemczech wzmoże ich siłę i stanie się źródłem nowych niebezpieczeństw dla państw ościennych. W zakończeniu zaznaczył prezydent ministrów, że łączenie sprawy przynależności G. Śląska do Niemiec z odszkodowaniem dla Francyi nie odpowiada rzeczywistości, gdyż Niemcy i bez G. Śląska są w stanie wywiązać się z przyjętych na się względem Francyi zobowiązań*.

* Mowa o reparacjach wojennych, które rząd Niemiec zobowiązał się uiścić m.in. na rzecz Francji po I wojnie światowej.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~biedrońeczka (37.248. * .90) 08.12.2020 13:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jano1 (185.34. * .243) 08.12.2020 08:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~NieDobrze (31.0. * .194) 07.12.2020 19:37
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ggggggggf (46.134. * .121) 07.12.2020 15:16
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jano1 (185.34. * .243) 06.12.2020 17:23
oceniono 3 razy
-3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu