Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pół miliona za kotlet wieprzowy [HISTORIA]

Były rabin sądzi się z żydowskim zarządem wyznaniowym, milioner z USA zostanie stracony za zabójstwo żony, a w Raciborzu aresztowano kelnerkę, która próbowała dopuścić się rozmaitych oszustw - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.

Pół miliona za kotlet wieprzowy [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (domena publiczna, wikipedia.org).

21 listopada 1911 r.

Kelnerka-oszustka

Racibórz. W ubiegłym tygodniu przyaresztowano tu kelnerkę Konstancyę Białas z Bytomia, która pod fałszywemi nazwiskami usiłowała dopuścić się rozmaitych oszustw.

Rabuś w areszcie

Żory. Do tutejszego więzienia sądowego odstawiono w tych dniach pochwyconego w Warszowicach górnika Uglerza. Jest to jeden z owych trzech rabusiów, którzy dnia 15-go r. b. w Siemianowicach napadli na pewną sprzedawaczkę, niosącą kasetkę z 2000 markami, które skradli.

Wypadek lekarza

Czerwionka. W jednej z ostatnich nocy zawezwany został lekarz dr Balcer do domu chorych w Bełku. W drodze jednak koń furmanki którą jechał lekarz, się czegoś przestraszył i rozbiegł się. Dr Balcer wyrzucony został z wozu i odniósł kilka złamań kości oraz inne wewnętrzne pokaleczenia. Odstawiono go do kliniki w Katowicach.

Milioner w rękach kata!

Nie często zdarza się milionerom być oddanym pod topór lub stryczek katowski. Zdarzy się to w tych dniach w Milwauke. W sierpniu roku bieżącego, milionowy bankier Henryk Clay-Beattie, został skazany na śmierć za zamordowanie żony. Podawano prośbę o ułaskawienie, lecz prezydent Taft ją odrzucił. Egzekucya odbędzie się 24 bm.

Pół miliona franków za kotlet wieprzowy

W Paryżu odbywa się interesujący proces, jaki wytoczył były rabin miasta Tours, Bauer, naczelnemu zarządowi wyznaniowemu żydowskiemu we Francyi. Bauera złożono z urzędu rabina przed kilku laty jeszcze, wskutek oskarżenia, podniesionego publicznie przez jego szwagra, iż zjadł w jednej z restauracyi kotlet wieprzowy. Oburzeni żydzi zdarli z rabina szaty liturgiczne, a naczelny zarząd wyznaniowy żydowski w Paryżu złożył go z urzędu. Bauer popadł wskutek tego wraz z swą rodziną w ostatnią nędzę.

W procesie dziś wytoczonym Bauer udowadnia, że oskarżenie go było fałszywe, bo nie jadł wcale kotleta wieprzowego i domaga się jako odszkodowania od naczelnego zarządu wyznaniowego pół miliona franków.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].