Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

18-latek zgwałcił dziewięcioletnią dziewczynkę. „Szkoda, że kara bicia w więzieniach już skasowana” [HISTORIA]

Oburzający opinię publiczną gwałt w Osinach, wypadki z dziejów Raciborza i... przepis na niezawodny syrop na kaszel – między innymi o tym pisały Nowiny w styczniu 1912 roku.

18-latek zgwałcił dziewięcioletnią dziewczynkę. „Szkoda, że kara bicia w więzieniach już skasowana” [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (Freepik).

27 stycznia 1912 r.

Z dalekiej przeszłości

Szanownej Redakcyi donoszę jeszcze kilka szczegółów do wydanej przez „Nowiny Raciborskie” historyi Raciborza*. W podziemiach kościoła podominikańskiego w Raciborzu spoczywają zwłoki dostojnych osób, pochowanych w przeszłem stuleciu. Na jednej trumnie widnieje napis łaciński, iż w niej spoczywają prochy hrabiny Julianny Polikcyny Gaszynowej, z domu baronównej Degen. W drugiej trumnie spoczywa dziedziczka Rychwałdu, Poniszowic, Oldryszowa, Hulczyna i Gotartowic.

Przy tej sposobności warto przypomnieć także niektóre ważniejsze wypadki z dalekiej przeszłości. I tak w r. 1843 pobudowano pierwszą kolej w Raciborskiem; 20 listopada puszczono pierwszy pociąg. Ażeby ludzi zachęcić do podróży kolejowej, nie pobierano aż do nowego roku żadnej opłaty za bilety. Dnia 29 grudnia tegoż roku odbyło się uroczyste otwarcie kolei i to w sposób nader uroczysty.

Dnia 15 stycznia r. 1858 wieczorem było w Raciborzu trzęsienie ziemi, które trwało aż do rana godziny 8 1/2. Wywołało to wielki popłoch wśród ludności. W r. 1854 była straszna powódź, a nastąpiła tak nagle, że w przeciągu 3 godzin cała Płonia zalana była wodą. Nawet ludzi pracujących w polu zaskoczyła woda, a nie widząc innej rady, zbierano na łeb i szyję skoszone zboże do stodoły; podówczas nie stawiano jeszcze zboża w kupki. Powódź ta poczyniła wielkie spustoszenia w całej okolicy.

W roku 1817 panowała wielka drożyzna na całym Górnym Śląsku, a w skutek tego wielki głód. Miech żyta kosztował 12 talarów, a cieśla zarabiał 80 fen. dziennie. Lepsze czasy nastały dopiero w r. 1857, kiedy miech żyta kosztował już tylko 2 talary.

Dnia 19 stycznia 1858 r. w południe wybuchł w zamku raciborskim pożar; w przeciągu 3 godzin spłonęła cała część miasta od strony kościoła protestanckiego.

Dnia 13 marca 1858 r. zajaśniał Racibórz po razy pierwszy światłem gazowem. W tym samym roku ukazały się na firmamencie niebieskim 2 komety i to na początku września. Ranny kometa pojawił się na zachodzie, a nikł na wschodzie; wieczorny ukazał się o godz. 9 na wschodzie i szedł ku zachodowi. Wieczorny kometa świecił przez 2 miesiące, ranny tylko przez krótki czas.

W r. 1846 odwiedził Racibórz król pruski Fryderyk Wilhelm IV.

Warto też wspomnieć o posuszy, jaka panowała w r. 1858. Wiosna była nadzwyczaj sucha, przez cały kwiecień nie spadła ani kropla deszczu. Dla braku wody sprzedawano bydło za bezcen; krowy, które przedtem sprzedawano po 35 do 40 tal. – spadły w cenie na 20, a nawet 18 talarów. Jęczmień, owies, kapusta, wszystko powysychało; nie potrzeba było kosy, bo głosy można było ręką wyrywać. Co dzień widzieć było można procesye, zdążające do kościoła na Ostrogu, celem wybłagania deszczu u P. Boga. Szły więc procesye z Raszczyc, Markowic, Brzezia, Babic, Pogrzebieni, Bieńkowic, Wojnowic, Starejwsi, Rudnika, Pawłowa i z wielu innych miejscowości, aby tylko błagać Boga o deszcz. Serce się ściskało w owym czasie na widok tyle nędzy. Dopiero 29 lipca ulitował się Pan Bóg i orzeźwił rolę pierwszym deszczem.

16 kurcząt

Z Raciborskiego. U gospodarza Fr. Trojańskiego w Bienkowicach wylęgła kura 10 b.m. 16 kurcząt. Rzadki to wypadek o tym czasie.

Środek domowy na kaszel

Ćwierć funta obranych cebul kraje się i gotuje w ćwierć litrze wody razem z ćwierć litrem cukru i pół funta miodu na gęsty syrop. Syrop ten przeciska się przez cienkie sito i przechowuje w chłodnem miejscu w słoiku. Dzieci bardzo chętnie biorą to lekarstwo: otrzymywać mogą dziennie 3 – 4 łyżeczki do kawy. Dorośli więcej. Przy nocnych napadach kaszlu podaje się dziecku łyżeczkę syropu, a skutek od razu będzie widoczny.

Zgwałcił dziewczynkę

Żory. Przyaresztowano 18-letniego parobka Andrzeja Jaśka z Osin, który zgwałcił na drodze dziewięcioletnią dziewczynkę. Szkoda, że kara bicia w więzieniach już skasowana, bo 25 odlewnych batów co dzień na śniadanie takim zbrodniarzom bardzoby się przydało.

* Mowa o historii Raciborza pióra Franciszka Goduli. Najpierw publikacja ukazała się w postaci serii artykułów opublikowanych na łamach „Nowin Raciborskich” w 1911 roku, a następnie drukiem w formie książkowej.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].