Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmarli, którzy nie mają grobu. Zapal świeczkę

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.

Zmarli, którzy nie mają grobu. Zapal świeczkę
Mieszkańcy zapalają świeczki w miejscach upamiętniających wybitnych jastrzębian. Na zdjęciu symboliczna mogiła Zesłańców Sybiru

Symboliczny grób Zesłańców Sybiru

Na Cmentarzu Komunalnym znajduje się symboliczny grób Zesłańców Sybiru oraz Obrońców Ojczyzny w czasie II wojny światowej i pomordowanych w Katyniu. W tym grobie nie ma szczątków ludzi, jednak upamiętnia on pokolenia Polaków, którzy na przestrzeni wieków byli zsyłani na Wschód. Wszyscy doświadczali podobnego losu – prześladowania z powodu swojej przynależności narodowej i wierności Ojczyźnie. To długi ciąg pokoleń, dzielący wspólnotę losów od jeńców z wojska króla Stefana Batorego poprzez konfederatów barskich, powstańców kościuszkowskich, listopadowych, styczniowych oraz ofiar systemu stalinowskiego z drugiej połowy XX wieku.

Grób dzieci nienarodzonych 

Na tym samym cmentarzu znajduje się pomnik tych, którym nie było dane się narodzić. Jeszcze kilkanaście lat temu ich szczątki były traktowane jako odpad medyczny. Rodzice mogą w tym miejscu pochować swoje dzieci. Przechodząc tam, często można zobaczyć palące się znicze, zabawki, smoczki. Świadczy to o tym, jak bardzo był to potrzebny pomnik, przy którym można się zatrzymać, pomodlić, zapalić znicz.

Tablica upamiętniająca zamordowanego żołnierza Armii Krajowej 

W poszukiwaniu kolejnego miejsca, gdzie nie ma grobu, ale zawsze w dniu 1 listopada palą się znicze, należy kierować się do kościoła pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej.  Jest tam tablica zawieszona na ścianie świątyni. Poświęcona jest Pawłowi Cierpioł, żołnierzowi Armii Krajowej z naszego regionu. Od wybuchu II wojny światowej działał w konspiracji antyniemieckiej. W 1940 roku objął funkcję szefa wywiadu Inspektora Rejonowego Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej okręgu śląskiego. Po zakończeniu wojny działał nadal, gdyż nie mógł pogodzić się z nową, sowiecką okupacją. W 1947 ujawnił się komunistycznym władzom, ale nie mógł znaleźć dla siebie miejsca w zniewolonym kraju i postanowił wyjechać za granicę. Podczas próby jej przekroczenia został ujęty przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i zamordowany.

Ławeczka Henryka Sławika 

Mieszkańcy sołectwa Szeroka mogą szczycić się Henrykiem Sławikiem, pochodzącym właśnie z tej ziemi. Znany jest z tego, że w czasie II wojny światowej, przebywając na Węgrzech, uratował ok. 5 tys. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Po wkroczeniu Niemców do tego kraju został aresztowany. W czasie brutalnego śledztwa nie wydał swojego przyjaciela Józefa Antalla i całą winę wziął na siebie. Henryk Sławik trafił do obozu w Mauthausen, gdzie został powieszony w sierpniu 1944 roku. Nieopodal kościoła w Szerokiej znajduje się ławeczka z postacią Henryka Sławika i tablice opisujące jego życiorys. Być może również i w tym miejscu zapłoną znicze. Dla wielu jest to bohater, który w najokrutniejszych latach wojennych dał wyraz człowieczeństwu i nie wahał się zapłacić za to najwyższą cenę – życia.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].