Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kartka z kalendarza: Spłonęło sanatorium „Górnik” w Jastrzębiu-Zdroju

W piątkową noc (4 lutego 1994 r.)  spłonął jeden z jastrzębskich zabytków uzdrowiskowych – sanatorium „Górnik”.  Prasa spekulowała, że wszystko wskazywało na podpalenie. Jednak po 10 miesiącach prokuratura umorzyła śledztwo.

Kartka z kalendarza: Spłonęło sanatorium „Górnik” w Jastrzębiu-Zdroju

Gazeta Samorządowa „Jastrząb” Nr 4 (62) z dnia 17 lutego 1994 roku tak opisywała to zdarzenie:

"Jeden z nielicznych w Jastrzębiu-Zdroju zabytków - sanatorium „Górnik" - został prawdopodobnie podpalony. Już o 1:44 (4 lutego) pod płonący budynek przybyła - poinformowana 5 minut wcześniej - pierwsza sekcja straży pożarnej.

W chwili przybycia pierwszego zastępu pożar obejmował ostatnią kondygnację - poddasze. Konstrukcja drewniana dachu oraz ścian działowych sprzyjała szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Tuż przed 3.00 pożar został zahamowany. Strażacy przejęli inicjatywę nad niszczącym żywiołem i przystąpili do jego likwidacji. W akcji brało udział 15 zastępów straży pożarnej z Jastrzębia-Zdroju i z kilku miast województwa katowickiego.

Sanatorium „Górnik” powstało jako Letnisko Oficerskie w 1925 r. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Właścicielem ponad 120-letniego budynku był Fundusz Wczasów Pracowniczych z siedzibą w Bielsku-Białej. W grudniu ub.r.  (1993) byłe sanatorium kupił na przetargu, mieszkający w sąsiedztwie p. Ryszard Kozaczek. Od byłego sanatorium, które przez pewien czas służyło jako hotel, przed zdarzeniem odłączono prąd i gaz. Czy zabytek został podpalony? Nie wiadomo, wykaże to śledztwo”.

Niektórzy uznali to wydarzenie za symbol ostatecznego upadku jastrzębskiego uzdrowiska, ponieważ w 1994 roku zostało zlikwidowane. Jedynie drugi człon w nazwie miasta - Zdrój, przypomina o dawnej przeszłości.

Więcej na ten temat: Letnisko spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Jastrzomb (91.204. * .132) 05.02.2024 13:58

Raz z tobą się zgodzę,na pewno to nie był samo zapłon,tak samo jak nie sama się zniszczyła szwajcarka w parku,i parę innych budowli którymi właścicielami zostali ludzie z ..którzy przyjechali z hm,z Polski do Jastrzębia,poczytaj ,popytaj...

~Blondinka (46.204. * .174) 04.02.2024 12:05

A przepiekny zabytkowy budynek "starej porodówki" niszczeje i rozpada się.
Nie trzeba nawet pożaru.
Kto jest za to ODPIWIEDZIALNY???

~To_sem_ja (31.0. * .12) 04.02.2024 09:53

No raczej samozapłon to nie był...
A ten typ... Pasuje na klasycznego przedstawiciela elyty, gdzie obowiązuje dyrektywa Neumana...

~Zdrój (89.64. * .33) 04.02.2024 09:47
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia danych osobowych