Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zbrodnia sprzed lat. Oszustka kazała zawinąć pieniądze w ręcznik

To jest historia o tym, jak oszustka okradła naiwne jastrzębianki na 16 mln zł (!). W swoim nielegalnym procederze kobieta miała posłużyć się czarami. Jej nadprzyrodzonych mocy doświadczyła… domowa kura. Wszystko wydarzyło się 30 lat temu.

Zbrodnia sprzed lat. Oszustka kazała zawinąć pieniądze w ręcznik
Zdjęcie ilustracyjne. Jastrzębscy policjanci otrzymali informację o tajemniczej oszustce

Oszustka kazała zawinąć pieniądze w ręcznik

Dzisiaj, w dobie Internetu, wyłudzania haseł bankomatowych i BLIK, trudno sobie wyobrazić, że można było okradać ludzi za pomocą… czarów oraz sił nadprzyrodzonych i to pod koniec XX wieku. Bezcennym źródłem poznania metod złodziei jest Gazeta Samorządowa „Jastrząb” i jej ciekawa rubryka pod nazwą „Z notatnika komisarza”, prowadzonego przez jastrzębską Komendę Miejską Policji.

Oszustka, wspomniana na wstępie, zjawiła się 12 kwietnia 1994 na jednej z posesji na terenie naszego miasta. Kobieta podawała się za Greczynkę i proponowała kupno kurtek skórzanych, jednak nie wzbudziło to zainteresowania potencjalnych kupców. I tutaj historia mogłaby się zakończyć, gdyby nie to, że złodziejka nagle zaczęła odczuwać złe prądy i oznajmiła, że w tym miejscu czai się jakieś zło. Taka wiadomość zaniepokoiła właścicielkę domu, jej córkę oraz dwie wnuczki. „Greczynka” szybko zaoferowała swoją pomoc, gdyż - jak sama twierdziła -  potrafi odczyniać złe moce.

W jajku kury był czarny włos, a ptak zataczał się pod wpływem złych mocy

Trudno wyjaśnić, dlaczego matka z córką uwierzyły w takie bzdury. Było to początkiem oszustwa i wyłudzenia przez złodziejkę pieniędzy. Oddajmy głos oficerowi policji, który 30 lat temu opisywał tę sytuację:

- Aby dowieść swych nadprzyrodzonych mocy, kazała podać sobie jajko. Rozbiła je na oczach właścicielki, jej córki i dwóch wnuczek. W środku jaja był czarny włos. Poprosiła następnie o kurę. Dotykała jej, a potem kura zaczęła się zataczać. Nakazała przynieść właścicielce wszystkie znajdujące się w domu pieniądze, gdyż w nich miało tkwić zło. Gospodyni przyniosła 14 mln zł, córka 2 mln, a dzieci wyciągnęły ze skarbonki swe oszczędności. „Greczynka” kazała usiąść przy stole i prostować banknoty. Zaleciła zawinąć je na 3 dni do ręcznika, żeby zło z nich uszło - relacjonuje policjant. (Gazeta Samorządowa „Jastrząb”, 1994 r., NR 10 (68).

Złe moce zniknęły, a wraz z nimi 16 mln zł

Po odczynieniu czarów „Greczynka” zapewniła panie, że zło raz na zawsze opuści ich dom i będą mogły dalej cieszyć się niezmąconą radością życica. Jakież było zdziwienie kobiet, kiedy po trzech dniach zajrzały do ręcznika, w który zawinęły 16 mln zł, gdyż pieniędzy tam już nie było. Na otarcie łez, zostały drobne 100 i 500 zł, które małe dziewczynki wyciągnęły ze swoich skarbonek.

Niestety, nie dowiadujemy się czy fałszywa „Greczynka” została zatrzymana przez mundurowych. Widać natomiast, że oszuści mają wyobraźnię i twórczo potrafią podejść do swojej profesji. Kiedyś czarowano, dzisiaj skutecznie wyciąga się od właścicieli wrażliwe informacje, które pozwalają wyczyścić im konta z oszczędności.

Powracając do pomysłowej „Greczynki”, kto wie, czy rzeczywiście nie umiała czarować, skoro w jajku kury znalazła czarny włos, a ptak zataczał się pod wpływem nieznanych mocy…

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Greczynka (178.27. * .145) 15.02.2024 11:08

"okradła naiwne jastrzębianki na 16 mln zł (!)"

To jest 1600zl po denominacji.
Napoleonem zbrodni nie została.