Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kamień – miejscowość, która zniknęła z mapy

29 czerwca 1999 roku Rada Gminy Gorzyce podjęła uchwałę w sprawie likwidacji sołectwa Kamień. Z dniem wejścia w życie tego dokumentu miejscowość ta oficjalnie zniknęła z mapy Polski.

Kamień – miejscowość, która zniknęła z mapyfacebook.com/kamien.kronika
Kamień nad Odrą – nieistniejąca wieś w powiecie wodzisławskim, gminie Gorzyce ma profil na facebooku

Decyzja Rady Gminy była już tylko formalnością. W rzeczywistości wieś Kamień nie istniała już od prawie roku. Właśnie wtedy wyprowadzili się z niej ostatni mieszkańcy i przestał kursować autobus. Jeszcze w latach 80. we wsi Kamień mieszkało niecałe 50 rodzin. Inwestor polderu „Buków”, czyli Okręgowa Dyrekcja Gospodarki Wodnej rozpoczęła wykup domów w Kamieniu już w 1991 roku. Większość ludzi kupiła nowe domy na terenie innych sołectw gminy Gorzyce. – Wszystkie gospodarstwa mieszkańców Kamienia zostały wykupione, myślę, że na dobrych warunkach. Nie robiliśmy przy okazji tej inwestycji wywłaszczeń. Oprócz domów prywatnych i gospodarstw, znajdowały się tam zabudowania PGR-u Buków – mówił dyrektor ODGW Józef Klepacz.

W 1999 roku krajobraz w Kamieniu był dosyć niespotykany. Gdy ktoś zabłądził i przypadkiem tamtędy przejechał, zobaczył sceny przypominające pierwsze lata powojenne. Do wsi prowadziła wąska zakurzona droga, w słoneczny dzień za jadącym samochodem unosiły się tumany kurzu, gdy padało, na drodze tworzyła się gruba warstwa błota. Niektóre domy były już rozebrane, pozostały po nich jedynie szkielety fundamentów i trochę gruzu. Inne domy były w trakcie rozbiórki. Jeszcze jedną charakterystyczną cechą wsi, w której na stałe nikt już nie mieszkał, była ogromnie bujna roślinność, półtorametrowe chaszcze grodziły wejścia do byłych gospodarstw.

Choć Kamień był miejscowością od dawna wysiedloną, panował tam duży ruch. Po drogach jedna za drugą kursowały ogromne ciężarówki. Ostatnimi w historii mieszkańcami Kamienia byli robotnicy, którzy pracowali przy budowie polderu „Buków”. Urządzili się prowizorycznie w domach, które jeszcze nadały się do użytku. Po rozbiórce domów na terenie Kamienia wydobycie żwiru rozpoczęło Przedsiębiorstwo Eksploatacji Kruszyw. Zgodnie z planami inwestora firma ta miała ponad 10 lat na eksploatację.

Całkowita powierzchnia polderu „Buków” będzie wynosić około 8 kilometrów kwadratowych. Pojemność zalewisk to około 40 mln metrów sześciennych. Będzie ona wzrastać, gdy wykopane zostanie 20 milionów ton kruszywa. Polder chronił będzie przed zalaniem najbliższe miejscowości: Bluszczów, Odrę, Roszków, Krzyżanowice i Buków. Będzie również w stanie zmniejszyć o 15 procent stan wody na Odrze.

Marcin Kasprzyk „Nowiny Raciborskie” 21 lipca 1999 roku

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].