Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W góry, w góry, miły bracie!

Niewiele dokumentów z przedwojennego rybnickiego gimnazjum ocalało z zawieruchy wojennej. Czasem jednak szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje się odnaleźć ciekawe pamiątki, jak właśnie ta. Niedawno wpadł w moje ręce zbiór ciekawych materiałów pochodzących z domowego archiwum Ferdynanda Kańtocha – jednego z nieżyjących już absolwentów tejże szkoły.

W góry, w góry, miły bracie!
Uczniowie rybnickiego gimnazjum na wycieczce w Tatrach

Solidnie uporządkowany tematycznie i chronologicznie, świadczy o zacięciu archiwalnym jego twórcy. Wśród tych dokumentów odnalazłem sprawozdanie z przebiegu wycieczki klasowej wraz z dokumentacją fotograficzną. Kolejnym ciekawym maszynopisem w tym zbiorze było pochodzące z tego samego czasu, podsumowanie pracy wychowawczej w klasie VII a z roku szkolnego 1931/32. Wraz z innymi zachowanymi pamiątkami świadczą one o tym, jak niegdyś wyglądało kształcenie w obecnym I LO w Rybniku.

Z Kozich Górek na pazurki

Okazuje się, że wycieczki krajoznawcze były tą pomocniczą formą nauczania i wychowania, którą praktykowano tu nieprzerwanie od początków istnienia tej szkoły. Gimnazjaliści zaczynali od poznawania swojej Małej Ojczyzny. Wędrowali na Kozie Górki (zimą trenowali tam narciarskie zjazdy), na nieistniejący dzisiaj Mośnik (ulubione miejsce wagarowiczów), do rybnickich Brzezin, Paruszowca, Rybnickiej Kuźni, na Gzel, czy odwiedzali stawy obecnego ośrodka wypoczynkowego w Kamieniu. Dopiero w starszych klasach organizowano wyjazdy kilkudniowe.

Na szczytach Tatr

Właśnie taką pięciodniową wycieczkę w Tatry odbyło 32 uczniów ówczesnej VII a wraz z trzema swoimi nauczycielami. Opiekę sprawowali: pochodzący z Galicji nauczyciel języka polskiego i historii – Józef Łukasiewicz, pochodzący z Lubelszczyzny nauczyciel fizyki – Augustyn Rakowski oraz wychowawca, nazywany wówczas gospodarzem klasy, filolog klasyczny – Piotr Pietraszkiewicz. Ekipa wyjechała z Rybnika we wtorkowy wieczór 16 czerwca 1931 r. Po ponad dziesięciu godzinach, wczesnym rankiem dotarła do Zakopanego, gdzie ulokowała się w Zakładzie św. Zyty. Po krótkim odpoczynku wyruszyła na szlak. „W trakcie marszu – czytamy we wspomnianym protokole – zajmowano się florą tatrzańską, zwyczajami górali i ich życiem.” Samo zdobycie Giewontu dało rybniczanom sporą satysfakcję. Przebija ona z tegoż opisu wycieczki i pamiątkowych fotografii.

Wycieczka w góry miała umocnić miłość do ojczyzyny

Gazeta jednak ciekawsza

W czwartek, 18 czerwca, wycieczka zwiedzała Dolinę Kościeliską, podziwiała Dunajec, góry Organy i Mylną Jaskinię. Ostatni dzień pobytu w Tatrach upłynął w Hali Gąsienicowej i nad Czarnym Stawem. Z Zakopanego rybniccy gimnazjaliści wyruszyli do Krakowa. Nie obyło się bez obowiązkowego wręcz odwiedzenia Wawelu i podziwiania zabytków przy Rynku. Jednak największą atrakcją dnia, co podkreślono w sprawozdaniu, była wizyta w „Pałacu Prasy IKC” (Ilustrowanego Kuriera Codziennego). Na koniec rybniczanie zachwycali się więc nowym, bo powstałym w 1927 r., budynkiem największego wówczas przedsiębiorstwa prasowo-wydawniczego.

Wola, odwaga, altruizm

Wycieczka, której głównym celem było „zaznajomienie młodzieży z pięknem własnego kraju i wzmocnienie miłości do Ojczyzny”, była w zasadzie ukoronowaniem całorocznej pracy wychowawczej, wynikającej z wcześniej przygotowanego planu. Strategia ta zakładała realizowanie w ramach poszczególnej klasy najróżniejszych przedsięwzięć i maksymalne zaangażowanie wszystkich uczniów. Odbyło się więc pięć zebrań, których tematyka oscylowała wokół takich zagadnień jak: wola, odwaga, altruizm. Odbywały się także zajęcia trzech przedmiotowych sekcji (kółek), gdzie utrwalano materiał lekcyjny.

Zdjęcie również z archiwum Ferdynanda Kańtocha

Patroni znakomici

Dodatkowo niektórzy uczniowie ćwiczyli raz w tygodniu w klasowej orkiestrze, bądź angażowali się w prace szkolnego samorządu. Jednak za najciekawszy pomysł trzeba uznać ustanowienie klasowych patronów. Każda z klas ówczesnego gimnazjum wybierała sobie patrona, który był znaczącą postacią dla historii Polski lub dziejów Górnego Śląska. Byli wśród nich najznamienitsi polscy królowie, słynni dowódcy i bohaterowie powstań narodowych, znane postacie polskiej kultury, a także dwaj katoliccy święci. Wybór klasowego patrona zatwierdzała następnie Rada Pedagogiczna z zaleceniem, aby każda z klas zorganizowała święto poświęcone swojemu patronowi.

Zapatrzeni w ks. Damrota

Młodzież klasy VII a wybrała na swojego patrona śląskiego poetę ks. Konstantego Damrota. Jak dowiadujemy się z archiwalnych zapisków, 10 marca 1932 r. uczniowie rybnickiego gimnazjum zorganizowali poświęconą mu uroczystość. Deklamowali wiersze, śpiewali Rotę, grała klasowa orkiestra. Przygotowano nawet przedstawienie teatralne. Patron miał inspirować swym przykładnym życiem i posiadanymi cnotami. Była to więc lekcja patriotyzmu w tej szkole, która wcześniej w Rybniku budowała świadomość niemiecką. Teraz zaś (po 1922 roku) utrwalała polskość.

Dariusz Jądro „Tygodnik Rybnicki” 25 września 2007 roku

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].