Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chór „Echo” z Syryni

W historii chóru „Echo” za oficjalną datę powstania uważany jest rok 1918. Niemniej prawdziwych początków działalności chórzystów należy upatrywać kilka łat wcześniej. Pierwszymi zespołami śpiewaczymi na tych terenach były: chór mieszany „Lutnia” w Lubomi (1912) oraz Towarzystwo Śpiewacze św. Barbary (1913).

Chór „Echo” z Syryni

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. powstał w Syryni chór mieszany „Echo”, działający później przy filii GOK. Muzycy od samego początku czynnie włączyli się do życia kulturalnego w okręgu. Obok straży pożarnej chór był jedyną masową organizacją, skupiającą młodzież i stwarzającą jej szansę na realizację potrzeb kulturalnych. Funkcję dyrygenta pełnili nauczyciele lub organiści. Solidne podwaliny pod późniejsze osiągnięcia zespołu położyli M. Kłosek, pierwszy prezes oraz L. Dąbek, pierwszy dyrygent.

W 1928 r. dyrygentem został nauczyciel Józef Salomon, przeniesiony do pracy w syryńskiej szkole. Jego aktywna działalność i osiągnięte wyniki pozwalały zorganizować tu w 1932 r. zjazd śpiewaków. Dyrygent rozszerzył również repertuar zespołu o wodewile i operetki. W 1937 r. Salomona zastąpił Henryk Ballarin, mieszkaniec Syryni.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. chór wznowił działalność. Duże sukcesy odnosił zespół w latach 50., kiedy w nagrodę za wygranie eliminacji wojewódzkich w kategorii chórów wiejskich reprezentował województwo katowickie na dożynkach centralnych w Poznaniu (1951), Krakowie (1952), Warszawie (1953) i Lublinie (1954). W tym okresie również za wystawiane operetki „Księżniczka róż” i „Winiareczka” zespół zdobył nagrody na konkursach śpiewaczych.

W latach 60. chór przeżywał kryzys. Nie udało się skompletować zespołu mieszanego, powstał więc wyłącznie chór męski. Dopiero w 1968 r. w 50. rocznicę powstania, na koncercie jubileuszowym ponownie wystąpił chór mieszany oraz nowy chór męski. Zespołem dyrygował wówczas syn Henryka Ballarina – Jan, solista opery bytomskiej i operetki gliwickiej, późniejszy dziekan wydziału wokalno-artystycznego Akademii Muzycznej w Katowicach.

W czerwcu 1992 r. w GOK Syrynia uroczyście obchodzono podwójny jubileusz Henryka Ballarina: 70-lecie przynależności do ruchu śpiewaczego oraz 55-lecie pracy dyrygenckiej. Jubilatowi wręczono Medal im. J. Fojcika, nadany przez Oddział Śląski PZChiO. Od 1994 roku chórami dyrygował Tymoteusz Kubica.

Jacek Mirosławski “Nowiny Raciborskie”

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].