Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rudolf Adamczyk

ur. 07.04.1905, zm. 24.08.1980

Urodził się 7 kwietnia 1905 r. w niewielkim, bo zamieszkanym wówczas przez około 200 osób, Uchylsku. Pochodził z rodziny bogatych gospodarzy. Uczył się kolejno w szkole powszechnej w sąsiednich Gorzyczkach, gimnazjach w Gliwicach i Rybniku, wreszcie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Z uwagi na wybitne wyniki rozpoczął w 1926 r. studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Ukończył je z najwyższą oceną i otrzymał jako pierwszy Polak pochwałę Roty Rzymskiej. Kontynuując dalsze studia w 1930 r. i 1932 r. doktoryzował się z teologii i prawa kanonicznego. Pełnił wiele ważnych funkcji w nowo powstałej diecezji katowickiej, m.in. notariusza kurii, wykładowcy i egzaminatora.

Po zakończeniu II wojny światowej wszedł w skład Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Na jej forum wsławił się głośnymi wystąpieniami w przedmiocie volkslisty i rehabilitacji, bronił bardzo odważnie Ślązaków i papieża. Prześladowali go hitlerowcy, potem komuniści. Był wysiedlany, brutalnie przesłuchiwany i więziony w Katowicach oraz w Warszawie. W historii śląskiego Kościoła zapisał się również jako kontynuator budowy katedry. W latach 1973 – 1980 przebywał jako emeryt w Jastrzębiu-Zdroju. Jest autorem publikowanych na emigracji i w kraju wspomnień, które doczekały się naukowego opracowania przez ks. dr. hab Henryka Olszara. Ks. Rudolf Adamczyk zmarł w 1980 r., spoczął na cmentarzu w Gorzycach. Jego postać upamiętniają tablice na murach ufundowanej przez jego ojca kaplicy w rodzinnym Uchylsku oraz w katowickiej katedrze.

Daniel Jakubczyk