Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rydułtowy: Zaprezentowali książkę „Był naprawdę dobry” o ks. Franciszku Blachnickim [ZDJĘCIA]

W Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks" odbyła się prezentacja książki dr. Mateusza Sobeczki i Patrycji Tomiczek pt. „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. 

Rydułtowy: Zaprezentowali książkę „Był naprawdę dobry” o ks. Franciszku Blachnickim [ZDJĘCIA]Z. Harazim

Rydułtowy: Zaprezentowali książkę „Był naprawdę dobry” o ks. Franciszku Blachnickim [ZDJĘCIA]

Parafia świętego Jerzego w Rydułtowach podjęła zobowiązanie do kultywowania i promowania postaci i działalności księdza Franciszka Blachnickiego. Zadanie to wydaje się zasadne z kilku powodów. Po pierwsze, ksiądz Blachnicki był wikarym w Rydułtowach w latach 1953-1954. Po drugie wybudował na fundamentach organistówki zniszczonej pod koniec II wojny światowej w wyniku bombardowania, „Domek Maryi”, a następnie grotę. Zorganizował również dwutygodniowe rekolekcje ministranckie pod nazwą: „Oaza Dzieci Bożych”, które odbyły się od 19 lipca do 1 sierpnia 1954 roku w Bibieli koło Tarnowskich Gór. Wydarzenie to jest uznawane powszechnie za początek ruchu oazowego. Postać księdza Franciszka Blachnickiego jest jedną z najważniejszych w historii Kościoła katolickiego w Polsce i na Górnym Śląsku. Z tego względu warto promować biografię tego kapłana oraz dzieła których dokonał, a przede wszystkim myśli, których był autorem, a które mogą przemieniać ludzkie serca i umysły.

Parafia świętego Jerzego w Rydułtowach przygotowała drugie wydanie książki „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach autorstwa dr. Mateusza Sobeczko i mgr Patrycji Tomiczek. Promocja książki odbyła się 28 marca 2025 roku w RCK. W trakcie spotkania została zaprezentowana również strona internetowa poświęcona księdzu Blachnickiemu oraz można było wysłuchać okolicznościowych wystąpień.

Celem publikacji jest przybliżenie postaci księdza Franciszka Blachnickiego, ze szczególnym uwzględnieniem rydułtowskiego epizodu w jego biografii. W publikacji opisano ateizację i laicyzację na Górnym Śląsku po II wojnie światowej, przedstawiono biogram księdza Blachnickiego, a także działalność w Rydułtowach, w tym przede wszystkim budowę „Domku Maryi” oraz groty, a także organizację i przebieg pierwszej oazy. W dalszej części publikacji znalazły się wspomnienia i wywiady z osobami, które miały okazję spotkać księdza Blachnickiego w swoim życiu lub były zaangażowane w jego dzieła – ze szczególnym uwzględnieniem etapu rydułtowskiego w jego biografii. Zamieszczono także cztery dokumenty źródłowe.

Publikacja została wydana z najwyższą starannością, w twardej oprawie, z licznymi fotografiami, w tym kolorowymi znajdującymi się na końcu książki. Przygotowana została przez doświadczonych badaczy historii Górnego Śląska – dr. Mateusza Sobeczko i mgr Patrycję Tomiczek, co gwarantuje wysoki poziom naukowy. Niezależnie od tego, książka napisana została w sposób przystępny i komunikatywny. Lektura tej publikacji może być okazją do ciekawego spędzenia czasu wolnego i poszerzenia własnych horyzontów. Może być również świetnym prezentem dla bliskich osób. Zachęcamy do nabycia książki. Środki przekazane w ten sposób na rzecz parafii świętego Jerzego w Rydułtowach będą służyły podejmowaniu dalszych działań promujących postać i dzieła księdza Blachnickiego.

Fragment recenzji dr. hab. Kazimierza Miroszewskiego, prof. UŚ:

„Będzie z pewnością cennym dokumentem dla lokalnej społeczności i świadomości historycznej mieszkańców Rydułtów. Z pewnością spotka się również z zainteresowaniem historyków, w związku z oparciem pracy na rozległej kwerendzie archiwalnej. Publikacja jest ważnym opracowaniem naukowym, znacznie wzbogacającym naszą wiedzę na temat mniej znanego szerokiemu kręgowi odbiorców problemu początków działalności księdza Blachnickiego”.

O autorach:

Mateusz Sobeczko – urodzony w Rydułtowach, historyk i archiwista. Od 2012 roku jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. W latach 2012-2014 oraz 2016-2017 pracownik naukowy w Zakładzie Historii Najnowszej po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Angażuje się szeroko w promowanie nauki i historii, poprzez organizację konferencji, wystaw, wykładów, szkoleń i warsztatów. Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym m.in. monografii: Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w Katowicach wobec Kościoła katolickiego w latach 1970-1980. Katowice 2017, Kościół i parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu w latach 1980-2022. Katowice-Rydułtowy 2022 oraz współautorem książek: „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Katowice-Rydułtowy (3 wydania w 2016, 2018 i 2020 roku), „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. Katowice-Rydułtowy (2 wydania w 2018 i 2025 roku), „Pionier w likwidacji niskiej emisji”. Ciepłownia Rydułtowy w latach 1993-2018. Katowice-Rydułtowy 2020 oraz „Nietypowa babka”. Małgorzata Mateja (1942-2011). Katowice-Radzionków 2023. Jego zainteresowania badawcze skupiają się w kręgu historii Kościoła katolickiego, historii Śląska i okresu PRL-u. Prowadzi badania nad historią turystyki.

Patrycja Tomiczek – historyk, nauczycielka, menedżer kultury, animator, działaczka lokalna. Jest absolwentką Historii, specjalność nauczycielska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Swoje zainteresowania kieruje w stronę historii XX wieku, zwłaszcza historii regionu. Członkini Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz”, zajmującego się pielęgnowaniem tradycji, lokalnej historii i dziedzictwa działającego wokół Pałacu von Rothów w Czernicy. Organizatorka i uczestniczka konferencji naukowych. Brała udział w pracach nad publikacją dra hab. Kazimierza Miroszewskiego i dra Mateusza Sobeczko „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Współautorka książki „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w Parafii Św. Jerzego w Rydułtowach (2 wydania w 2018 i 2025 roku), „Pionier w likwidacji niskiej emisji”. Ciepłownia Rydułtowy Sp. z.o.o. w latach 1993-2018 oraz „Nietypowa babka”. Małgorzata Mateja (1942-2011). Uczestniczka wielu projektów, w ramach których współtworzy spektakle oraz widowiska historyczne.

źr. materiały prasowe

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].