Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Emanuel Bluszcz

ur. 14.09.1882, zm. 05.02.1961

Urodził 14 września 1882 r. w Smolarni koło Rybnika, w rodzinie Jana i Marii z domu Łamża. Po ukończeniu szkoły powszechnej, w młodym wieku wyemigrował za chlebem do Zagłębia Ruhry, gdzie pracował w kopalni w Bottropie. Tam uczęszczał też do polskiej szkoły i organizował kółka samokształceniowe dla polskich dzieci i młodzieży. Przygotowywał też przedstawienia teatralne w amatorskim klubie przy polskiej parafii. W czasie I wojny światowej wstąpił do niemieckiego wojska, gdzie dostał się w 1917 r. do rosyjskiej niewoli. Po powrocie poślubił Marię Wieczorek. Ze związku tego przyszło na świat sześcioro dzieci. Rodzina Emanuela Bluszcza wróciła na Śląsk w 1919 r. do rodzinnej Smolarni. Następnie zamieszkali w Rybniku, gdzie Emanuel podjął pracę jako urzędnik w ubezpieczalni społecznej. W latach 1919 – 1921 aktywnie uczestniczył w powstaniach śląskich oraz w akcji plebiscytowej w sztabie Grupy Południe. W 1925 r. Bluszcz zgłosił swą kandydaturę w wyborach na burmistrza Wodzisławia Śląskiego. Dzięki poparciu reemigrantów z Westfalii oraz Wojciecha Korfantego został burmistrzem miasta i zamieszkał wraz z rodziną w wodzisławskim pałacu. Za jego rządów doszło do rozwoju miasta, wiele inwestycji zostało zrealizowanych (nowa szkoła ludowa, czyli obecne Liceum 14 płk Powstańców Śląskich, budowa wodociągów i kanalizacji). Emanuel Bluszcz urząd burmistrza pełnił do 1939 r., a następnie 1 września, spodziewając się represji ze strony hitlerowców, opuścił miasto wraz z kierowcą Brunonem Szulikiem i sekretarzem Bonifacym Szczotokiem, wywożąc cenne dokumenty i skarbiec miejski. W okresie okupacji ukrywał się w Krakowie pod zmienionym nazwiskiem. Emanuel Bluszcz po II wojnie światowej powrócił do Wodzisławia. Zmęczony wojną, ciągłym ukrywaniem się oraz chorobą nie włączył się już aktywnie do życia publicznego. Zamieszkał przy wodzisławskim Rynku. Zmarł w Wodzisławiu 5 lutego 1961 r.

Sławomir Kulpa