Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Pogrzeb Bordynowskiej Pani: Białe woły, wóz ze skansenu i XVIII-wieczna trumna 

Wypożyczony ze skansenu chłopski wóz i dwa woły. Najlepiej białe… – jest już koncepcja przebiegu ponownego pochówku Bordynowskiej Pani. Ma być godnie, uroczyście i w nawiązaniu do legendy.

Świąteczne zakupy z Mikołajem 

Sześćdziesiąt lat temu SDH „Bolko” był jedną z najnowocześniejszych placówek w regionie świadczących liczne udogodnienia dla klientów.

Zaczynał pędzlem ze świńskich włosów. O Ludwiku Holeszu, artyście i górniku 

320 milionów lat temu na obszarze dzisiejszego Śląska znajdowała się ogromna puszcza z roślinami sięgającymi kilkudziesięciu metrów, ogromnymi owadami i będącymi w fazie rozwoju płazami. Ten świat zafascynował Ludwika Holesza.

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Historia szkoły i wyjątkowy album absolwentów na kartach nowej książki 

140 lat to bardzo dużo. Tym bardziej, jeśli takie urodziny obchodzi miejscowa szkoła. To właśnie wyjątkowy jubileusz był okazją do stworzenia wyjątkowej książki, w której prawie każdy z mieszkańców może znaleźć swoją rodzinną historię.

Henryk Czorny

ur. 22.05.1907, zm. 11.04.1965

Henryk Czorny przyszedł na świat 22 maja 1907 r. w malowniczo położonym nad starym korytem Odry Bukowie. Początkowo uczył się w królewsko-ewangelickim gimnazjum w Raciborzu, a od końca 1921 r. w utworzonym po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, gimnazjum polskim w Rybniku. Następnie studiował na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i 21 czerwca 1931 r. otrzymał w Katowicach święcenia z rąk bp. Stanisława Adamskiego. Pracę kapłańską rozpoczął w gimnazjum w Siemianowicach, gdzie w ciągu ośmioletniej pracy dał się poznać jako uzdolniony katecheta i zamiłowany wychowawca – duszpasterz. Szczególną opieką darzył siemianowickich harcerzy, których kapelanem mianowany został w 1932 r.

Pod koniec sierpnia 1939 r. powołano go do wojska i otrzymał przydział do Wołyńskiej Brygady Kawalerii w charakterze kapelana jej ośrodka zapasowego. Wraz z żołnierzami przebył kampanię wrześniową, uniknąwszy szczęśliwie niewoli. Ukrywając się przed Niemcami, zbiegł w styczniu 1940 r. przez Słowację na Węgry, a stamtąd – po kilkumiesięcznej służbie duszpasterskiej w obozach uchodźców – do Palestyny, gdzie w Haifie 24 września 1940 r. został przyjęty do Brygady Strzelców Karpackich. Początkowo był kapelanem Legii Oficerskiej, potem 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich”, z którym przeszedł kampanię libijską i uczestniczył w walkach II Korpusu Polskiego o Monte Cassino, Bolonię i Anconę. Za odwagę wykazaną podczas pełnienia na polach bitewnych obowiązków kapłańskich ks. Czorny otrzymał szereg odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych i Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami. Na krótko przed końcem wojny został starszym kapelanem 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej i z tą jednostką II Korpusu przybył we wrześniu 1946 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie powierzono mu funkcję szefa duszpasterstwa Northern Command w północnej i środkowej Anglii. W 1948 r. otrzymał z centrali duszpasterstwa polonijnego polecenie zorganizowania parafii polskiej w Leeds, której został pierwszym proboszczem. Później przekazano mu w opiekę polski dekanat obejmujący hrabstwo Yorku.

Jako proboszcz i dziekan polskich placówek duszpasterskich na emigracji, organizował tam odrębne życie religijne Polaków, krzewiąc wśród nich polskie tradycje i obyczaje. Znając ich przywiązanie do ruchu pątniczego, co roku urządzał pielgrzymki do Ilkley i Pudding Park, zaś by umożliwić im wspólne skupianie się i stworzyć bazę dla ich różnorakiej działalności narodowej, utworzył w Leeds Polski Dom Parafialny. Największym jednak umiłowaniem w duszpasterstwie darzył zawsze i wszędzie polską młodzież, chroniąc ją przed wynarodowieniem przez tworzenie polskich szkół, a zwłaszcza harcerstwa. Ofiarnie działał w polskich organizacjach społecznych, zwłaszcza kombatanckich, w tym m.in. w Radzie Federacji Światowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Opiece nad Polskimi Cmentarzami Wojennymi, Związku Inwalidów Wojennych Polskich Sił Zbrojnych, Stowarzyszeniu Kapłanów Polskich w Wielkiej Brytanii. W sposób szczególny zżył się ze środowiskiem „Dzieci Lwowskich”, które przez 15 lat powierzało mu funkcję prezesa Koła Żołnierzy 6 Pułku Pancernego.

Ksiądz Henryk Czorny zmarł w nocy z 11 na 12 kwietnia 1965 r. Jego pogrzeb odbył się w kościele Holy Rosary w Leeds, a pochowany został na katolickim cmentarzu w Killingbeck. Tuż po pogrzebie Zarząd Koła pułkowego „Dzieci Lwowskich” postanowił utworzyć Fundusz Trwałego Uczczenia Pamięci ks. Czornego (Father Czorny Memorial Fund), wybierając na jego przewodniczącego gen. Zygmunta Bohusza-Szyszkę.

Paweł Porwoł