Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Tarcza na rękawie mundurka, klasowe wykopki i pieniądze w SKO czyli dzień w peerelowskiej szkole 

Najfajniejsze w życiu szkoły były nie lekcje, tylko to, co poza nimi. Jak się miało dobry układ z woźnym, to w strategicznych momentach potrafił zadzwonić na przerwę pięć minut szybciej, albo znaleźć parę zapasowego obuwia zmiennego....

Wojenny życiorys Roberta Grzybka 

Zostało ich dziewięciu. W czasie II wojny światowej i tuż po ustaniu wojennej zawieruchy działali w Armii Krajowej. Dziś są członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu wodzisławskiego i rybnickiego. Mówią o sobie, że...

Kryształy w meblościance, lamperia w łazience i słomianki na ścianach czyli peerelowski design 

Czym się wyróżnić w bloku z betonu na szarym osiedlu w czasach, gdy każdy towar trzeba było sobie „załatwić” a nie po prostu kupić? Niektórym wystarczył turecki dywan, innym kolorowe zasłony albo odpowiednio wyeksponowana zastawa obiadowa...

Historyczna procesja 

Niezwykłą drogę krzyżową pokonali raciborzanie przenosząc ponadstuletni krzyż ze starego szpitala przy ul. Bema do nowego przy ul. Gamowskiej. W tym historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 2 kwietnia 2004 roku wzięło udział ponad dziesięć...

Czar czterech kółek 

Wielu kierowców pamięta swój pierwszy samochód i jego cenę, a niektórzy chętnie dzielą się okolicznościami w jakich został zakupiony. W czasach, kiedy auto na ulicy pojawiało się niezwykle rzadko, szczęśliwi posiadacze czterech kółek...

Rydułtowy: Zaprezentowali książkę „Był naprawdę dobry” o ks. Franciszku Blachnickim [ZDJĘCIA] 

W Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks" odbyła się prezentacja książki dr. Mateusza Sobeczki i Patrycji Tomiczek pt. „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. 

Pralka Frania, tranzystor Monika i składak Wigry czyli myśl techniczna w czasach PRL-u 

Perfekcyjna pani domu była szczęśliwą posiadaczką pralki „Frania”, używała ręcznego odkurzacza Kasia i piekąc ciasta w prodiżu słuchała muzycznych pocztówek odtwarzanych na adapterze Bambino. Życie jej dzieci toczyło się wokół...

Zjazd zabytkowych pojazdów w Zabełkowie, czyli pani w mini a pan w wyścigówce 

Gdy Jiříego Janoszka zatrzymuje policja to tylko po to, by obejrzeć jedyne sportowe MG, które jeździ po czeskich drogach. Ewa Wojciechowska-Świerczek potrafi czerwonym mini wstrzymać ruch na ulicy, a gdyby swoją flotą wyruszył na wycieczkę...

Kuźnia patriotyzmu i wiedzy. Historia I Liceum im. Powstańców Śląskich w Rybniku 

22 czerwca 1921 roku, w czasie, gdy trwało trzecie, największe z powstań śląskich, na dworcu kolejowym w Rybniku wyleciało w powietrze kilka wagonów wypełnionych dynamitem. Wybuch w znacznej mierze zniszczył budynek niemieckiego gimnazjum,...

Mija 80 lat od wyzwolenia Wodzisławia Śląskiego. Z tej okazji powstała wystawa na rynku 

26 marca 1945 roku – ta data dla mieszkańców Wodzisławia jest znacząca. To właśnie w tym dniu po miesiącach ciężkich walk Niemcy zostali wyparci z miasta przez czechosłowackie i radzieckie wojska. Wielu poległo – wojskowych i...

Józef Grzegorzek

ur. 05.03.1885, zm. 16.04.1961

Urodził się 5 marca 1885 r. w Marklowicach Dolnych, obecnie Marklowicach, w rodzinie robotniczej. Należał do tajnego stowarzyszenia „Eleusis”, utworzonego przez prof. Wincentego Lutosławskiego w Krakowie. Za działalność w tej organizacji został przez władze niemieckie aresztowany. Jako osoba niepełnoletnia, uniknął więzienia, ale musiał opuścić Śląsk. W czasie kilkuletniej przymusowej emigracji przebywał we Francji, Saksonii i Düsseldorfie. Posiadał gruntowne wykształcenie i znajomość języków obcych, stąd dość łatwo znajdował zatrudnienie. Pracował m.in. jako urzędnik w firmie handlowej, czy też jako zarządca dużych magazynów handlowych. Po powrocie na Śląsk pracował jako księgowy w Banku Ludowym w Bytomiu. Od 1910 pełnił funkcję sekretarza generalnego Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Już w 1912 roku jako przedstawiciel Polskiego Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego dla Śląska, agitował na rzecz polskich kandydatów do Parlamentu Rzeszy. W czasie I wojny światowej służy w armii niemieckiej. W 1918 roku próbował utworzyć w Bytomiu Polską Radę Żołnierską i Robotniczą, co nie w pełni mu się udało.

Na początku 1919 r. Grzegorzek został przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Ściśle współpracował z Wojciechem Korfantym, z którego polecenia był jednym z aktywnych organizatorów I powstania śląskiego. 11 sierpnia 1919 wybrano go na komendanta głównego POW Górnego Śląska. Pięć dni później, tuż przed wybuchem I powstania śląskiego, został na dworcu kolejowym w Pawłowicach aresztowany przez Niemców, którzy uwięzili go w twierdzy w Kłodzku. Później został osadzony w Świętoszowie. 25 września podjął udaną próbę ucieczki z więzienia, przekroczył granicę polsko-niemiecką w okolicach Leszna.

W 1920 r. Grzegorzek był współzałożycielem Chrześcijańskiego Zjednoczenia Ludowego. Był aktywny podczas Akcji Plebiscytowej. Jako sekretarz Wydziału Polityki Wewnętrznej Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu pracował w składzie Wydziału Wykonawczego przy Naczelnej Komendzie Wojsk Powstańczych w Szopienicach. W całym okresie walki o polskość Górnego Śląska, zajmował eksponowane stanowiska w organizacjach i instytucjach powstańczych.

Należał do Związku Weteranów Powstań Śląskich. Był autorem kilku publikacji książkowych, takich jak: „Pierwsze Powstanie Śląskie w zarysie”, „Obóz w Neuhammer”, „Pamiętniki Powstańców Śląskich”. Pracował w przedsiębiorstwach eksportu stali.

Za działalność propolską został umieszczony na niemieckiej liście proskrypcyjnej. Po wybuchu II wojny światowej, został aresztowany i osadzony w niemieckim obozie zagłady w Dachau. Mimo utraty zdrowia doczekał wyzwolenia obozu w 1945 roku. Zmarł 16 kwietnia 1961 roku w Katowicach.

Został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Gwiazdą Górnośląską, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem zasługi z Mieczami, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu Kazimierza Cichego zamieszczonego w „Heroldzie Wodzisławskim”.