Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Pogrzeb Bordynowskiej Pani: Białe woły, wóz ze skansenu i XVIII-wieczna trumna 

Wypożyczony ze skansenu chłopski wóz i dwa woły. Najlepiej białe… – jest już koncepcja przebiegu ponownego pochówku Bordynowskiej Pani. Ma być godnie, uroczyście i w nawiązaniu do legendy.

Świąteczne zakupy z Mikołajem 

Sześćdziesiąt lat temu SDH „Bolko” był jedną z najnowocześniejszych placówek w regionie świadczących liczne udogodnienia dla klientów.

Zaczynał pędzlem ze świńskich włosów. O Ludwiku Holeszu, artyście i górniku 

320 milionów lat temu na obszarze dzisiejszego Śląska znajdowała się ogromna puszcza z roślinami sięgającymi kilkudziesięciu metrów, ogromnymi owadami i będącymi w fazie rozwoju płazami. Ten świat zafascynował Ludwika Holesza.

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Historia szkoły i wyjątkowy album absolwentów na kartach nowej książki 

140 lat to bardzo dużo. Tym bardziej, jeśli takie urodziny obchodzi miejscowa szkoła. To właśnie wyjątkowy jubileusz był okazją do stworzenia wyjątkowej książki, w której prawie każdy z mieszkańców może znaleźć swoją rodzinną historię.

Józef Huwer

ur. 14.03.1895, zm. 09.01.1941

Urodził się 14 marca 1895 r. w Rogowie, w rodzinie Jana i Joanny z domu Mrozek. 2 dni później w tutejszym kościele został ochrzczony. Miał trzy siostry i brata. W rodzinie panował duch pobożności. Ojciec śpiewał codziennie Godzinki do Maryi. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Rogowie, w październiku 1909 r., w wieku 14 lat, wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów) i rozpoczął naukę na szczeblu gimnazjalnym w Niższym Seminarium Misyjnym Świętego Krzyża w Nysie. Po zdaniu w lipcu 1914 r. egzaminu końcowego, od września kontynuował naukę w Międzynarodowym Seminarium Misyjnym, znajdującym się na terenie Domu Misyjnego Sankt Gabriel w Mödling pod Wiedniem. W grudniu musiał jednak przerwać naukę. Trwała I wojna światowa i Huwer został powołany do armii pruskiej. Do zakończenia wojny służył w VI Batalionie Strzelców w Oleśnicy. W połowie marca 1919 r. wrócił do Mödling i rozpoczął nowicjat oraz studia filozoficzno-teologiczne. 29 września 1923 r. złożył śluby wieczyste, 17 grudnia 1924 r. otrzymał święcenia diakonatu, a 13 maja 1925 r., w wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie. Mszę prymicyjną koncelebrował w rodzinnym Rogowie.

Został skierowany do pracy misyjnej w Polsce. W latach 1926 – 1928 był regionalnym ekonomem w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie, leżącej w południowej części Kociewia na Pomorzu Gdańskim. Rozpoczął również studia na wydziale przyrodniczo-matematycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas jednego z eksperymentów uległ zatruciu i musiał wyjechać na leczenie do Szwajcarii, gdzie przebywał w latach 1930 – 1932. W 1932 r. został przeniesiony do Domu Misyjnego Najświętszego Serca Jezusowego w Bruczkowie Wielkopolskim, gdzie również pełnił funkcję ekonoma. Pod jego zarządem podupadające, liczące 421 hektarów gospodarstwo zaczęło lepiej funkcjonować. Dbał o dobre warunki robotników pracujących w folwarku. Planował rozbudowę pałacu i budowę kaplicy, na co uzyskał zgodę władz zgromadzenia. W maju 1939 r został rektorem i prefektem uczniów działającego w pałacu Niższego Seminarium Misyjnego.

Jego plany, dotyczące rozbudowy Domu Misyjnego przerwała napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę. Niemcy zajęli gospodarstwo w Bruczkowie, a w marcu 1940 r. utworzyli tu obóz przejściowy dla duchownych. Ojciec Huwer został internowany w obozie, a jednocześnie sam dbał o innych internowanych – 56 księży i 12 zakonników. Bruczków stał się częścią tzw. Kraju Warty, wcielonego do Rzeszy, więc po pewnym czasie Niemcy zaproponowali internowanym przejazd do Generalnej Guberni. Ojciec Huwer odmówił, chociaż nalegały również władze zakonu werbistów, które proponowały mu przenosiny do Karczówki koło Kielc. Ojciec Huwer tłumaczył jednak, że nie może opuścić powierzonych jego opiece ludzi. Odmówił także podpisania volkslisty, chociaż był wnukiem przybyłego na Górny Śląsk Niemca, a więc mógł skorzystać z możliwości. – Ks. Huwer okazał wierność Bogu, Kościołowi i okupowanej Ojczyźnie – napisał ks. dr Henryk Olszar, historyk kościoła katolickiego na Śląsku.

15 sierpnia 1940 r. ojciec Huwer został aresztowany i przewieziony najpierw do Poznania, gdzie został poddany brutalnemu przesłuchaniu, a dzień później wraz z innymi Polakami z Kraju Warty, został wysłany transportem kolejowym do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Otrzymał numer obozowy 2401. Podobnie jak inni kapłani był szczególnie prześladowany przez strażników oraz władze obozowe. Był zmuszany do fizycznych ćwiczeń, które wyczerpywały jego siły i tak już nadwątlone ciężką pracą w kamieniołomie, gdzie nosił ciężkie kamienie. Strzelano również do niego na postrach. Wkrótce trafił do obozowego szpitala. Tam zmarł 9 stycznia 1941 r. Oficjalną przyczyną śmierci była niewydolność serca przy zapaleniu opłucnej. Jego ciało zostało poddane kremacji, a prochy przekazane bratu Szczepanowi Rackiemu. Po latach, w 1999 r. urna z prochami ojca Huwera została złożona na cmentarzu Domu Misyjnego w Górnej Grupie, tam gdzie zaczynał działalność w swojej ojczyźnie.

Ojciec Huwer został jednym ze 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. W kwietniu 2008 zakończył się diecezjalny etap tego procesu. 24 maja 2011 r. wszystkie dokumenty procesu przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Trwa oczekiwanie na beatyfikację.

Artur Marcisz


Autor artykułu korzystał m.in. z notki ks. dr Henryka Olszara „Sangius Martyrum – semen Christanorum”.