Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Konie, procesje i tradycja. Opowieść o miłości do koni, która przechodzi z pokolenia na pokolenie w rodzinie Herudów 

W domu Herudów konie były od zawsze, choć pan Jerzy sam przyznaje, że się w nie wżenił, bo hodował je ojciec jego żony Józef Koza. Oprócz miłości do koni, po swoim teściu przejął też piękną tradycję konnych procesji, w których,...

Święta w cieniu historii. Ewangelickie tradycje wielkanocne rodziny Róży Wnuk 

Róża Wnuk z dziada pradziada była ewangeliczką. Była znaną i poważaną w miejscowym środowisku osobą – powiedziała mi o niej jedna z mieszkanek Skrzyszowa. Ale nie zawsze tak było. Wspomnienia były bolesne. Tak przed świyntami zawsze...

O świątecznym sprzątaniu bez proszków i wybielaczy 

Przed Wielkanocą śląskie gospodynie prały i krochmalily tzw. „kuchenną garniturę”, czyli komplet białych, wyszywanych zasłonek, które wisiały w kuchni na drzwiach, pod blatem stołu, na ścianach, nad szafkami i zlewem.

Magia wielkanocnych obrzędów [HISTORIA] 

Ogromnie bogata jest na Śląsku tradycja związana z obchodami Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego je Wielkiego Tygodnia.

Pasyjne przedstawienie 

Kiedy Teatr Wodzisławskiej Ulicy po raz pierwszy wystawił spektakl „Tylko w Jerozolimie”, oparta na przekazach ewangelicznych opowieść o męce Chrystusa była prezentowana w wodzisławskich kościołach spotykając się z dużym zainteresowaniem...

Bale, desery i szachy: Życie towarzyskie w kawiarni „Tęczowa”. Poznaj historię lokalu, który stał się legendą miasta 

Do „Tęczowej” przyjeżdżali goście z całego regionu. Jedni chcieli zobaczyć sławną szklaną podłogę, inni spróbować kultowej kawy mrożonej i kremu sułtańskiego. Do dobrego tonu należało zaproszenie tu gości z zagranicy albo dziewczyny,...

Wilhelm Kubsz: Ksiądz w mundurze na sowieckich frontach. Historia kapelana, który stał się bohaterem wśród żołnierzy 

Nie tylko Racibórz posiada ciekawych patronów ulic. Wodzisław Śl. także. Jednym z nich jest ks. Wilhelm Franciszek Kubsz. 22 marca 1984 r. w czasie uroczystej sesji Miejskiej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śl. w sali posiedzeń Klubu Górnika...

Życie na kredyt. Solidność! Pewność! Zaufanie!  

Zdecydowanej większości ludzi w dzisiejszych zindustrializowanych społeczeństwach trudno wyobrazić sobie życie bez banków i kredytów. Obserwując Rybnik, widzimy, że banki oraz ich pochodne mnożą się jak grzyby po deszczu. To typowe dla...

Grażyna Płonka: „Dziesiątka” za karę to najlepsza nagroda 

Grażyna Płonka do Raciborza przyjechała tylko na dwuletnie studia w SN-ie, ale straciła serce dla chłopaka, który bez tego miasta żyć nie potrafił. Zamiast powrotu do rodzinnej Warty, zaczęła więc budować swoją przyszłość wśród Ślązaków,...

Sekrety przedwojennego Rybnika. Mistrzowie rzemiosła, którzy budowali miasto 

Rzemieślniczy Rybnik przedwojenny to pod wieloma względami drugie miasto województwa śląskiego po Katowicach. Ówczesny Chorzów, który liczbą obywateli prawie dorównywał stolicy Śląska, był proporcjonalnie do Rybnika miastem ustępującym...

Paweł Ochojski

ur. 19.03.1899, zm. 15.06.1945
Paweł Ochojski urodził się 19 marca 1899 r. w Radlinie – Biertułtowach. Był czynnym członkiem tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Przez organizację werbował młodzież do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Z zawodu był górnikiem.
Był uczestnikiem I i II powstania śląskiego. Po ich upadkach doświadczał prześladowań ze strony Niemców, którzy zamierzali go również aresztować. Udało mu się aresztowań uniknąć. Podczas jednej z prób zatrzymania wyskoczył z okna rodzinnego domu. W wyniku represji musiał uciekać z rodzinnej miejscowości. Po wydaniu amnestii 1 września 1919 r. wrócił do Biertułtów. W okresie między II a III powstaniem w 10-osobowej grupie peowiaków udał się po broń pieszo z Radlina do Strumienia i Pruchnej. Przechowywał ją – w tym jeden ciężki karabin maszynowy – na strychu rodzinnego domu. Paweł Ochojski nie był zawodowym wojskowym. Do tej profesji przygotowywał go radlinianin Jan Skupień, działacz narodowy, dowódca okręgu radlińskiego POW-u w I i II powstaniu śląskim oraz żołnierz I wojny światowej. W III powstaniu Ochojski dowodził kompanią biertułtowską. Jak pisze w publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” Paweł Gleńsk, swój obowiązek wypełniał z honorem.
Biertułtowianin po zakończonych powstaniach wrócił do pracy na kopalni „Ignacy” w Rybniku – Niewiadomiu. W 1923 r. ożenił się z pochodzącą z okolic Brzeska w województwie małopolskim Karoliną. Siedem lat po ślubie wybudował dom w rodzinnej miejscowości. Ochojscy doczekali się dwóch synów i jednej córki. 15 listopada 1932 r. powstaniec uległ ciężkiemu wypadkowi na kopalni. Dostał się między wózki z węglem, które zmiażdżyły mu miednicę i nogi. Ponad dwa lata hospitalizował się w rydułtowskim szpitalu. W wyniku wypadku nie mógł chodzić i do końca życia poruszał się już na wózku inwalidzkim.
Na tydzień przed rozpoczęciem II wojny światowej, żona wywiozła Ochojskiego do swojej siostry pod Brzesko. Tam spędził ostatnie lata swojego życia. W międzyczasie podupadł na zdrowiu. W efekcie po zakończeniu działań zbrojnych nie był w stanie wrócić do Radlina. Zmarł 15 czerwca 1945 r. w wieku 46 lat. Ekshumacji jego zwłok na cmentarz w Biertułtowach dokonali radlińscy powstańcy. 19 listopada 1945 r. żegnały go poczty sztandarowe, społeczność Biertułtów i okolicy oraz powstańcy.
Justyna Koniszewska

Autorka korzystała z publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” autorstwa Pawła Gleńska i materiałów Izby Regionalnej Miasta Radlin.