Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Cmentarze miejskie, czyli tradycje i hierarchia pochówków 

Przez wieki miejsca pochówku, a później cmentarze stanowiły szczególne miejsce dla społeczności. O tym, gdzie chowano zmarłych w czasach dawnych i nieco nam bliższych opowiada nam dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – Sławomir Kulpa.

Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi (cz.1) 

Przedstawiamy pierwszą część premierowej publikacji "Tropem legend - Zagadkowy Kopiec w Lubomi" autorstwa Pawła Porwoła. Kolejne części książki będziemy publikować cyklicznie na łamach Nowin Wodzisławskich oraz Historion.pl. 

Wspomnienie o Leszku Kowalczyku 

Wieczorem 21 września 1998 roku w Zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii zmarł Leszek Kowalczyk.

Tym, którzy wierzą jest zawsze łatwiej 

O dystansie Kościoła do kremacji zwłok, rozwodnikach, którzy mogą liczyć na katolicki pogrzeb i innowiercach, chowanych na przykościelnych cmentarzach z księdzem prałatem Janem Szywalskim rozmawia Katarzyna Gruchot.

Szalom Rybnik 

Śladem rybnickich Żydów wyruszył pasjonat historii swojego miasta – Michał Palica.

Strony za talony czyli kilka kartek z księgarskiego życia w PRL-u 

Trzysta egzemplarzy „W pustyni i w puszczy” sprzedane w ciągu piętnastu minut to wynik, o którym dzisiejsi księgarze mogą tylko pomarzyć. Do tego encyklopedie na zapisy i kilometrowe kolejki po „Sztukę kochania” – taki obrazek księgarskiego...

Gizela Pawłowska. Najbardziej wpływowa raciborzanka PRL-u 

Kiedy wychowując samotnie dwójkę małych dzieci decyduje, że pracę w przychodni musi pogodzić ze studiami medycznymi, nikt nie wierzy, że może się jej udać. Ale gdy zostaje szefową raciborskiego szpitala i ZOZ–u, wszyscy widzą w niej...

Józef Chrószcz – sygnalista na „Piorunie” 

Jednym z członków załogi „Pioruna” był pochodzący z Pszowa Józef Chrószcz, potomek Franciszka Chrószcza, śląskiego Drzymały. Zaciągnięty został do wojska niemieckiego w 1940 r. Odprowadzałam go, jadąc z nim do Gliwic wspominała...

Jak dyskoteką ratowaliśmy kino „Bałtyk” 

O początkach raciborskiego show-biznesu w drugiej połowie lat 90. z Krzysztofem Dybcem rozmawia Katarzyna Gruchot.

Rybniccy studenci – studiowali i z rybami rozmawiali 

O tym, jak student z Rybnika został przed wojną trenerem Stowarzyszenia Niecałowanych Dziewic

Henryk Rzodeczko

ur. 30.09.1872, zm. 07.06.1946

Henryk Rzodeczko urodził się 30 września 1872 roku w Lasakach w powiecie raciborskim. Z zawodu był zagrodnikiem. W 1896 r. ożenił się z Karoliną, córką Wawrzyna Glenca z Pszowa. Miał dwóch synów i córkę. W 1905 r. jego żona zmarła na gruźlicę, a rok później Rzodeczko ożenił się ze swoją szwagierką, starszą od siebie Pauliną, kolejną córką Wawrzyna Glenca.

Był jednym z kilkunastu mieszkańców Pszowa, którzy w 1907 r. powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Pszowie. Rzodeczko był wielkim patriotą, zasłużonym działaczem narodowym okresu powstań śląskich, był wielokrotnie odznaczany orderami powstańczymi. W czasie powstań śląskich opowiedział się za przyłączeniem Górnego Śląska do Polski. Był przewodniczącym Komisji Plebiscytowej na okręg pszowski. W latach 1920 – 1939 był naczelnikiem Gminy Pszów, i jako taki również przewodniczącym OSP – zgodnie z tradycją straży przewodził w tamtych czasach naczelnik gminy. W 1922 r. Rzodeczko został zaprzysiężonym Urzędnikiem Stanu Cywilnego, a w 1923 r. został zaprzysiężony na stanowisko sędziego rozjemczego w okręgu pszowskim. Był związany z Polskim Zjednoczeniem Narodowym. W 1929 r. został naczelnikiem Okręgowej Straży Pożarnej.

Oprócz działalności w straży pożarnej, udzielał się również w towarzystwie śpiewaczym „Paderewski”. Jako naczelnik gminy przyczynił się do tego, że gmina Pszów ufundowała jedną z najpiękniejszych kaplic Kalwarii w Pszowie – kaplicę nr 7 „Drugi Upadek”. Zadbał by straż pożarna otrzymała nowe pomieszczenia na swoją siedzibę. Rozbudował gmach urzędu gminnego, co było konieczne ze względu na rozwój administracji. W 1937 r. przeniósł agencję pocztową do nowego budynku Walentego Maciejka. Należał do Ligi Morskiej i Ligi Obrony Powietrznej.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej 2 kwietnia tego roku został ponownie wybrany naczelnikiem gminy. Ze względów zdrowotnych zrezygnował z funkcji już 31 sierpnia 1945 roku. W tym samym roku Gminna Rada Narodowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pszów. Zmarł 7 czerwca 1946 r. i został pochowany na starym cmentarzu przy ul. Paderewskiego. W latach 80. ubiegłego wieku jego grób został przeniesiony na nowy cmentarz. 18 czerwca 1946 roku na wniosek Gminnej Rady Narodowej, uwzględniając nieocenione zasługi Henryka Rzodeczki, uchwalono przemianowanie części ulicy Raciborskiej od kościoła do skrzyżowania tzw. „Myta” na ulicę imienia Henryka Rzodeczki. Do dziś Rzodeczko jest honorowym obywatelem Pszowa. Uważany jest za jednego z najznamienitszych naczelników Pszowa.

Artur Marcisz