Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy...

Szlabany do lamusa 

Chałupki jeszcze nigdy nie przeżyły takiego oblężenia mediów jak w nocy z 20 na 21 grudnia 2007 roku. Grała orkiestra, a fajerwerki rozświetlały niebo gdy setki ludzi o północy przekraczały granicę polsko-czeską po raz pierwszy bez kontroli.

Cafe Ring czyli nie tylko o piciu kawy 

Jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście znajdowała się tuż przy Rynku, na rogu dzisiejszych ulic Nowej i Adama Mickiewicza. Kilka metrów przed kościołem Farnym. Jej wizerunek został przywołany, i to trzykrotnie, na wystawie „Plomby...

Za kulisami „Gwiazdki Serc” 

O śpiewających politykach, ściągach w kapeluszu i VIP-ach z Kosmosu, a także o tym jak damską szpilkę rozciągnąć do rozmiaru 42 plus, a rosłego mężczyznę wcisnąć w strój baletnicy opowiadają Gabriela Kowalczyk, Stanisław Biel i Henryk...

Barbara Magiera: Od koronek i falbanek wolała harcerski mundur 

Mała Basia była strojona w koronki i falbanki. Ale dziewczynka wolała wyścigi i podchody z przyjaciółmi. Opisujemy prywatną stronę burmistrz Radlina, Barbary Magiery.

Pogrzeb Bordynowskiej Pani: Białe woły, wóz ze skansenu i XVIII-wieczna trumna 

Wypożyczony ze skansenu chłopski wóz i dwa woły. Najlepiej białe… – jest już koncepcja przebiegu ponownego pochówku Bordynowskiej Pani. Ma być godnie, uroczyście i w nawiązaniu do legendy.

Świąteczne zakupy z Mikołajem 

Sześćdziesiąt lat temu SDH „Bolko” był jedną z najnowocześniejszych placówek w regionie świadczących liczne udogodnienia dla klientów.

Zaczynał pędzlem ze świńskich włosów. O Ludwiku Holeszu, artyście i górniku 

320 milionów lat temu na obszarze dzisiejszego Śląska znajdowała się ogromna puszcza z roślinami sięgającymi kilkudziesięciu metrów, ogromnymi owadami i będącymi w fazie rozwoju płazami. Ten świat zafascynował Ludwika Holesza.

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Historia szkoły i wyjątkowy album absolwentów na kartach nowej książki 

140 lat to bardzo dużo. Tym bardziej, jeśli takie urodziny obchodzi miejscowa szkoła. To właśnie wyjątkowy jubileusz był okazją do stworzenia wyjątkowej książki, w której prawie każdy z mieszkańców może znaleźć swoją rodzinną historię.

Henryk Rzodeczko

ur. 30.09.1872, zm. 07.06.1946

Henryk Rzodeczko urodził się 30 września 1872 roku w Lasakach w powiecie raciborskim. Z zawodu był zagrodnikiem. W 1896 r. ożenił się z Karoliną, córką Wawrzyna Glenca z Pszowa. Miał dwóch synów i córkę. W 1905 r. jego żona zmarła na gruźlicę, a rok później Rzodeczko ożenił się ze swoją szwagierką, starszą od siebie Pauliną, kolejną córką Wawrzyna Glenca.

Był jednym z kilkunastu mieszkańców Pszowa, którzy w 1907 r. powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Pszowie. Rzodeczko był wielkim patriotą, zasłużonym działaczem narodowym okresu powstań śląskich, był wielokrotnie odznaczany orderami powstańczymi. W czasie powstań śląskich opowiedział się za przyłączeniem Górnego Śląska do Polski. Był przewodniczącym Komisji Plebiscytowej na okręg pszowski. W latach 1920 – 1939 był naczelnikiem Gminy Pszów, i jako taki również przewodniczącym OSP – zgodnie z tradycją straży przewodził w tamtych czasach naczelnik gminy. W 1922 r. Rzodeczko został zaprzysiężonym Urzędnikiem Stanu Cywilnego, a w 1923 r. został zaprzysiężony na stanowisko sędziego rozjemczego w okręgu pszowskim. Był związany z Polskim Zjednoczeniem Narodowym. W 1929 r. został naczelnikiem Okręgowej Straży Pożarnej.

Oprócz działalności w straży pożarnej, udzielał się również w towarzystwie śpiewaczym „Paderewski”. Jako naczelnik gminy przyczynił się do tego, że gmina Pszów ufundowała jedną z najpiękniejszych kaplic Kalwarii w Pszowie – kaplicę nr 7 „Drugi Upadek”. Zadbał by straż pożarna otrzymała nowe pomieszczenia na swoją siedzibę. Rozbudował gmach urzędu gminnego, co było konieczne ze względu na rozwój administracji. W 1937 r. przeniósł agencję pocztową do nowego budynku Walentego Maciejka. Należał do Ligi Morskiej i Ligi Obrony Powietrznej.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., na posiedzeniu Gminnej Rady Narodowej 2 kwietnia tego roku został ponownie wybrany naczelnikiem gminy. Ze względów zdrowotnych zrezygnował z funkcji już 31 sierpnia 1945 roku. W tym samym roku Gminna Rada Narodowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Pszów. Zmarł 7 czerwca 1946 r. i został pochowany na starym cmentarzu przy ul. Paderewskiego. W latach 80. ubiegłego wieku jego grób został przeniesiony na nowy cmentarz. 18 czerwca 1946 roku na wniosek Gminnej Rady Narodowej, uwzględniając nieocenione zasługi Henryka Rzodeczki, uchwalono przemianowanie części ulicy Raciborskiej od kościoła do skrzyżowania tzw. „Myta” na ulicę imienia Henryka Rzodeczki. Do dziś Rzodeczko jest honorowym obywatelem Pszowa. Uważany jest za jednego z najznamienitszych naczelników Pszowa.

Artur Marcisz