Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kartka z kalendarza: Lena i Oliwia przywitały świat 

Tego dnia w rybnickim szpitalu przyszły na świat dwie dziewczynki i chłopczyk.

„Kolacje kapitańskie” i płonące gruszki. Tak bawiono się w „Górniku” [WIDEO] 

Kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum” organizowane przez jastrzębską Galerię Historii Miasta było poświęcone nieistniejącemu zabytkowi uzdrowiskowemu - Letnisku Oficerskiemu. Było ono tym bardziej ciekawe, że wzięli w nim udział...

Racibórz nigdy nie zapomni o Rostkach, a oni o Raciborzu 

W piątkowe popołudnie naszą redakcję odwiedził Krzysztof Rostek – potomek brata dra Józefa Rostka. Naszym czytelnikom ten ostatni może się kojarzyć ze szpitalem, który nosi jego imię, albo pamiątkową tablicą w Wojnowicach, gdzie przyszedł...

Z Marklowic do brazylijskiej dżungli. Niezwykłe losy księdza Jana Kominka 

Kilka miesięcy zajęło Józefowi Kłosokowi poszukiwanie wiadomości o brazylijskim proboszczu i misjonarzu Indian rodem z Marklowic. W dużym kapeluszu, wśród Indian ksiądz Jan Kominek prezentował się okazale. Takie zdjęcia, na początku wieku,...

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Marek Szołtysek: kiedyś wyrzucę telefon, telewizor i komputer 

- Lubię śląskie rolady, ale trzeba mieć na nie odpowiednio dobre produkty, zwłaszcza ważna jest wołowina i swojski boczek wędzony. Ale królem wśród śląskiej kuchni jest dla mnie hauskyjza - mówi Marek Szołtysek w wywiadzie z Izą Salomon.

Historia z PRL. Życie na kartki 

Szynka na święta to dzisiaj nic nadzwyczajnego, ale kilkadziesiąt lat temu w Raciborzu stawało się w nocnej kolejce by zdobyć takie rarytasy. Unikalne zdjęcia Bolesława Stachowa i wspomnienia pracowników sklepu mięsnego na Opawskiej w tekście...

Józef, który daje książkom drugie życie 

Do kamienicy przy Morawskiej nietrudno trafić. Po nieparzystej stronie ulicy zachowała się tylko ta jedna, która pamięta jeszcze czasy przedwojenne.

Śląskie opowieści Andrzeja Piontka: „Starzikowa izba” jako pomnik pamięci i tradycji 

W 1996 roku Andrzej Piontek został laureatem I nagrody Rybnickich Dni Literatury za „Starzikową izbę”. Górniczy emeryt i fotograf amator z Kokoszyc wygrywał też liczne nagrody w konkursach fotograficznych, w których pokazywał przyrodę...

Kazimierz Kutz o Rybniku: dbajcie o niezależność! 

Kazimierz Kutz, znany reżyser i scenarzysta, w rozmowie z Izą Salamon dzielił się swoimi refleksjami na temat Rybnika, nazywając go "śląskim Żabim Krajem".

Alojzy Swoboda

ur. 20.06.1873, zm. 17.08.1942

Urodził się 20 czerwca 1873 r. w Turzy Śl. Z domu rodzinnego wyniósł wychowanie w duchu polskości. Z zawodu był górnikiem. W wieku 24 lat ożenił się z Marianną z domu Hetmaniok, z którą zamieszkał w Radlinie.

Udzielał się społecznie. Pomagał innym w pisaniu m.in. wniosków do niemieckich urzędów, dawał również porady prawne w sprawach majątkowych, ubezpieczeniowych i odszkodowawczych. Wraz z Leopoldem Zarzeckim w 1893 r. założył w Radlinie Towarzystwo św. Barbary. Jego głównym celem było pielęgnowanie polskich obyczajów, tradycji i kultury. Na czele Towarzystwa stanął właśnie Alojzy Swoboda.

Od 1898 r. chroniąc się przed prześladowaniami ze strony niemieckich władz na Śląsku, wraz z rodziną przeniósł się do Westfalii. W 1902 r. wrócił do Radlina. 11 listopada 1918 r. stanął na czele radlińskiej Polskiej Rady Robotniczej. Rada Robotnicza w Radlinie działała zarówno na terenach dzisiejszej dzielnicy Wodzisławia Śląskiego – Radlina II, jak i w części współczesnego miasta Radlin. Rada jako jedyna na Górnym Śląsku proklamowała Polską Republikę Radlińską. Władze powiatowe w Rybniku z Hansem Lukaschkiem na czele ostro wystąpiły przeciwko republice i wysłały raport do Wrocławskiej Rady Ludowej o zainteresowanie się wypadkami w Radlinie oraz przeciwdziałanie wyłonionym tam władzom polskim.

18 stycznia 1919 r. Swoboda wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POW) w Rydułtowach. Był współzałożycielem jednostki POW w Radlinie przy Zakładzie Towarzystwa Śpiewu Jadwiga i Towarzystwa Gimnastyków Sokół. Brał udział w I powstaniu śląskim jako dowódca drużyny. W II powstaniu był komendantem drużyny wartowniczej w Radlinie, a w III powstaniu został dowódcą plutonu wartowniczego. W okresie przed plebiscytem jako mówca objeżdżał okoliczne wioski, agitując za Polską. Był przewodniczącym komisji plebiscytowej ze strony polskiej w Radlinie podczas plebiscytu 20 marca 1921 r.

Zmarł 17 sierpnia 1942 r. w przekonaniu, że hitlerowskie Niemcy przegrają II wojnę światową, a cały Śląsk z ziemią opolską wróci do Polski. Za udział w III powstaniu otrzymał Krzyż Powstańczy i Gwiazdę Śląska. Z kolei w darze wdzięczności od mieszkańców Radlina otrzymał honorowy tytuł „Król polski”.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Radlin Dolny i Górny. Powstania śląskie i plebiscyt” autorstwa Pawła Gleńska.