Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kartka z kalendarza: Lena i Oliwia przywitały świat 

Tego dnia w rybnickim szpitalu przyszły na świat dwie dziewczynki i chłopczyk.

„Kolacje kapitańskie” i płonące gruszki. Tak bawiono się w „Górniku” [WIDEO] 

Kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Muzeum” organizowane przez jastrzębską Galerię Historii Miasta było poświęcone nieistniejącemu zabytkowi uzdrowiskowemu - Letnisku Oficerskiemu. Było ono tym bardziej ciekawe, że wzięli w nim udział...

Racibórz nigdy nie zapomni o Rostkach, a oni o Raciborzu 

W piątkowe popołudnie naszą redakcję odwiedził Krzysztof Rostek – potomek brata dra Józefa Rostka. Naszym czytelnikom ten ostatni może się kojarzyć ze szpitalem, który nosi jego imię, albo pamiątkową tablicą w Wojnowicach, gdzie przyszedł...

Z Marklowic do brazylijskiej dżungli. Niezwykłe losy księdza Jana Kominka 

Kilka miesięcy zajęło Józefowi Kłosokowi poszukiwanie wiadomości o brazylijskim proboszczu i misjonarzu Indian rodem z Marklowic. W dużym kapeluszu, wśród Indian ksiądz Jan Kominek prezentował się okazale. Takie zdjęcia, na początku wieku,...

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Marek Szołtysek: kiedyś wyrzucę telefon, telewizor i komputer 

- Lubię śląskie rolady, ale trzeba mieć na nie odpowiednio dobre produkty, zwłaszcza ważna jest wołowina i swojski boczek wędzony. Ale królem wśród śląskiej kuchni jest dla mnie hauskyjza - mówi Marek Szołtysek w wywiadzie z Izą Salomon.

Historia z PRL. Życie na kartki 

Szynka na święta to dzisiaj nic nadzwyczajnego, ale kilkadziesiąt lat temu w Raciborzu stawało się w nocnej kolejce by zdobyć takie rarytasy. Unikalne zdjęcia Bolesława Stachowa i wspomnienia pracowników sklepu mięsnego na Opawskiej w tekście...

Józef, który daje książkom drugie życie 

Do kamienicy przy Morawskiej nietrudno trafić. Po nieparzystej stronie ulicy zachowała się tylko ta jedna, która pamięta jeszcze czasy przedwojenne.

Śląskie opowieści Andrzeja Piontka: „Starzikowa izba” jako pomnik pamięci i tradycji 

W 1996 roku Andrzej Piontek został laureatem I nagrody Rybnickich Dni Literatury za „Starzikową izbę”. Górniczy emeryt i fotograf amator z Kokoszyc wygrywał też liczne nagrody w konkursach fotograficznych, w których pokazywał przyrodę...

Kazimierz Kutz o Rybniku: dbajcie o niezależność! 

Kazimierz Kutz, znany reżyser i scenarzysta, w rozmowie z Izą Salamon dzielił się swoimi refleksjami na temat Rybnika, nazywając go "śląskim Żabim Krajem".

Józef Tumułka

ur. 11.12.1899, zm. 14.01.1966

Józef Tumułka urodził się 11 grudnia 1899 r. w Ligocie Książęcej, w powiecie raciborskim, w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli Józef i Florentyna Tumułkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dalszą naukę pobierał w gimnazjum w Paczkowie. Pod koniec 1918 r. wstąpił do kierowanych przez Jana Wyglendę polskich zbrojnych oddziałów walczących na ziemi raciborskiej z Niemcami.

W 1919 r. Józef Tumułka ukończył gimnazjum w Paczkowie i uzyskał świadectwo dojrzałości, kontynuując działalność w ruchu niepodległościowym. Był częstym gościem raciborskiej „Strzechy”, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Został jednym z dowódców podzielonego okręgu raciborskiego. Zaangażował się w działania zbrojne na ziemi raciborskiej, walcząc w III powstaniu śląskim w szeregach 15 pułku piechoty. Po przyłączeniu ziemi raciborskiej do Niemiec, wznowił przerwane studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1923 r. przeniósł się do Poznania. Tam też 30 stycznia 1926 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk medycznych i jeszcze tego samego roku rozpoczął pracę w Lecznicy Brackiej w Katowicach. Trzy lata później przeniósł się do Rybnika, gdzie pracował jako lekarz.

1 stycznia 1929 r. powierzono mu kierownictwo Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu, mieszczącego się przy ulicy Wałowej 30. Był on jego dyrektorem do 1965 r. z wyjątkiem lat okupacji hitlerowskiej. Bardzo szybko zżył się z miastem i tu zasłynął jako świetny chirurg. Niósł pomoc wszystkim mieszkańcom, bez względu na status i zamożność. Jego asystentkami i pielęgniarkami były siostry boromeuszki.

W 1932 r. dr Józef Tumułka poślubił córkę działaczy polskich z Raciborza – Heliodorę Gryglewiczówną. W pobliżu szpitala wzniósł willę. W 1939 r. jego działalność w szpitalu przerwał wybuch II wojny światowej. Doktorowi Tumułce zabrano dom, a rodzinę wysiedlono do Generalnej Guberni. On sam ukrywał się w Żyrzynie, gdzie pomagał miejscowej ludności i partyzantom. W 1944 r. doktor Tumułka zgłosił się do oddziałów Wojska Polskiego, gdzie leczył żołnierzy. W styczniu 1945 r. został mianowany porucznikiem, a później brał udział w ofensywie nad Nysą.

W styczniu 1946 r. powrócił do Wodzisławia w stopniu kapitana. Rozpoczął urządzanie szpitala, który został zdewastowany, a sprzęt medyczny wywieziony. Dzięki jego heroicznej pracy bardzo szybko szpital został przywrócony do życia. Doktor Józef Tumułka był sumiennym, oddanym chorym, medykiem. W czasie 30-letniej pracy na stanowisku dyrektora ani pod adresem jego, ani placówki, którą kierował, nie było skarg. Za swą działalność odznaczony został odznaką Wzorowego Pracownika Służby Zdrowia oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 14 stycznia 1966 r. w Wodzisławiu Śl.

Sławomir Kulpa