Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Westfalska Ławka (III). O bohaterach, którzy szli prosto do nieba 

W roku 1906 Pszowem wstrząsnęła tragedia. Franciszek Chrószcz zastrzelił żandarma Rothe, który przyszedł z kopalnianym murarzem do jego ziemianki, by rozebrać kuchenny piec. Chrószcz nie podporządkował się wcześniejszym nakazom, co miało...

Karol Buńczek: Ze słupów zszedłem do podziemnej pompowni 

Tak wspomina swoje początki w Wodociągach Karol Buńczek. Przekwalifikował się z fachowca od prądu na specjalistę od ścieków. Zanim jednak podjął pracę w raciborskiej oczyszczalni, przepracował 28 lat jako elektromonter w firmie Eltor Opole.

Miasto z żyłką do handlu 

Przed wojną w Rybniku niezwykle dbano o okna wystawowe. Były także fabryki, które miały w naszym mieście swoje sklepy jak Jojko – meble, stara fabryka słodyczy Sobczyków, fabryka bielizny Kocura oraz garbarnia Żurków, którzy z kolei reprezentowali...

Westfalska Ławka (II). Wszystko zaczęło się od Leopolda 

Mój pradziadek, Leopold Kowalik, urodził się piątego kwietnia 1840 roku w Pszowie. Tam się ożenił i z rodziną wiódł biedne życie; szukał więc lepszego bytu dla swojej rodziny, w czym pomógł mu przypadek.

Emil Pietrzyk: Najważniejsze to umieć się dogadać z innymi 

Nigdy nie miał pamięci do imion ani nazwisk, ale gdy w nocy budził go telefon z Wodociągów w sprawie awarii, to wystarczyło podać ulicę i od razu wiedział gdzie tkwi problem. Choć nie był raciborzaninem, mapę miasta miał w jednym...

Westfalska Ławka – książka, która z górnika uczyniła pisarza 

Wiceminister górnictwa przeczytał książkę jednym tchem, a rozchodziła się w zawrotnym tempie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. My postanowiliśmy ją przedstawić naszym czytelnikom w odcinkach. Oczywiście za zgodą autora Andrzeja Piontka,...

Odkrywamy przedwojenny Racibórz [STARE WIDOKÓWKI] 

Jak ubierali się kiedyś raciborzanie, gdzie lubili spędzać wolny czas i w jakich sklepach robili zakupy – możemy się o tym przekonać oglądając archiwalne zdjęcia i pocztówki z kolekcji Ireny Kućmy i Leona Rybki.

Elżbieta Kuryłowicz: W zgranym zespole łatwiej o dobre wyniki 

W Wodociągach wiedziano, że jak jest jakaś sprawa trudna do załatwienia to najlepiej tam posłać Elę Kuryłowicz – dziewczynę do zadań specjalnych. Drobna, ale niezwykle energiczna windykatorka potrafiła rozwiązać każdy problem i nawet...

Salon Glossów – od strzyżenia książąt do światowych pokazów 

W 1935 r. w żorskim Śródmieściu powstał najstarszy w mieście salon fryzjerski. Założył go Norbert Gloss, który w Żorach mieszkał od 1929 roku. Dziś salon prowadzony przez wnuka Norberta – Oktawiana Glos-Krawczyka wraz z żoną Alicją...

Kapsuła Czasu. Magia I Komunii Świętej [ZDJĘCIA] 

Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowej galerii zdjęć, gdzie prezentujemy historyczne fotografie z pierwszych komunii świętych. Przenieście się z nami w czasie i odkryjcie piękno oraz tradycje tych ważnych chwil w życiu młodych ludzi.

Józef Tumułka

ur. 11.12.1899, zm. 14.01.1966

Józef Tumułka urodził się 11 grudnia 1899 r. w Ligocie Książęcej, w powiecie raciborskim, w rodzinie chłopskiej. Jego rodzicami byli Józef i Florentyna Tumułkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej dalszą naukę pobierał w gimnazjum w Paczkowie. Pod koniec 1918 r. wstąpił do kierowanych przez Jana Wyglendę polskich zbrojnych oddziałów walczących na ziemi raciborskiej z Niemcami.

W 1919 r. Józef Tumułka ukończył gimnazjum w Paczkowie i uzyskał świadectwo dojrzałości, kontynuując działalność w ruchu niepodległościowym. Był częstym gościem raciborskiej „Strzechy”, gdzie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Został jednym z dowódców podzielonego okręgu raciborskiego. Zaangażował się w działania zbrojne na ziemi raciborskiej, walcząc w III powstaniu śląskim w szeregach 15 pułku piechoty. Po przyłączeniu ziemi raciborskiej do Niemiec, wznowił przerwane studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1923 r. przeniósł się do Poznania. Tam też 30 stycznia 1926 r. uzyskał dyplom doktora wszech nauk medycznych i jeszcze tego samego roku rozpoczął pracę w Lecznicy Brackiej w Katowicach. Trzy lata później przeniósł się do Rybnika, gdzie pracował jako lekarz.

1 stycznia 1929 r. powierzono mu kierownictwo Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu, mieszczącego się przy ulicy Wałowej 30. Był on jego dyrektorem do 1965 r. z wyjątkiem lat okupacji hitlerowskiej. Bardzo szybko zżył się z miastem i tu zasłynął jako świetny chirurg. Niósł pomoc wszystkim mieszkańcom, bez względu na status i zamożność. Jego asystentkami i pielęgniarkami były siostry boromeuszki.

W 1932 r. dr Józef Tumułka poślubił córkę działaczy polskich z Raciborza – Heliodorę Gryglewiczówną. W pobliżu szpitala wzniósł willę. W 1939 r. jego działalność w szpitalu przerwał wybuch II wojny światowej. Doktorowi Tumułce zabrano dom, a rodzinę wysiedlono do Generalnej Guberni. On sam ukrywał się w Żyrzynie, gdzie pomagał miejscowej ludności i partyzantom. W 1944 r. doktor Tumułka zgłosił się do oddziałów Wojska Polskiego, gdzie leczył żołnierzy. W styczniu 1945 r. został mianowany porucznikiem, a później brał udział w ofensywie nad Nysą.

W styczniu 1946 r. powrócił do Wodzisławia w stopniu kapitana. Rozpoczął urządzanie szpitala, który został zdewastowany, a sprzęt medyczny wywieziony. Dzięki jego heroicznej pracy bardzo szybko szpital został przywrócony do życia. Doktor Józef Tumułka był sumiennym, oddanym chorym, medykiem. W czasie 30-letniej pracy na stanowisku dyrektora ani pod adresem jego, ani placówki, którą kierował, nie było skarg. Za swą działalność odznaczony został odznaką Wzorowego Pracownika Służby Zdrowia oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 14 stycznia 1966 r. w Wodzisławiu Śl.

Sławomir Kulpa