Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rodzina i dom Jojków 

W mych peregrynacjach po przedwojennym Rybniku ten dom stał się jednym z pierwszych, jakie nawiedziłem. Jego i swej rodziny historię przybliżyły mi matka i córka.

Historia OSP Radlin II 

Historia straży pożarnej w Radlinie II sięga roku 1907. Decyzję o jej założeniu podjęli chłopi wracający z bardzo groźnego pożaru, który wybuchł w budynkach gospodarczych w Marklowicach Górnych.

Kultura w powojennym Raciborzu. Artykuł autorstwa Pawła Newerli 

Jest sierpień 1945 r. Polski magistrat dopiero od trzech miesięcy urzęduje w budynku przy ul. Batorego. Ulice są zasypane gruzem. Straszą ruiny wypalonych domów.

Kronika Wodzisławia Franciszka Henkego odkryta na eBayu. Trafiła z Niemiec do muzeum 

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poinformowało o pozyskaniu białego kruka - Kroniki Franza Henkego, spisanej przez rektora szkół w Wodzisławiu i wydanej w 1861 roku. 

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.3) 

Pani Treumann wraca do grania w teatrze. Nie opuściła go nigdy, przez te wszystkie lata dawała gościnne przedstawienia w wielu niemieckich miastach, promując przy okazji swoje filmy. Teraz jednak , pozbawiona wsparcia Viggo Larsena, który zdecydował...

Sentymentalna podróż po Raciborzu, czyli Długa droga do przeszłości 

Kiedy po raz kolejny słyszę o rewitalizacji ulicy Długiej, przypominam sobie lata 80., gdy śródmiejski deptak był wizytówką naszego miasta. Mieszkańcy całego regionu przyjeżdżali do Raciborza na wystawy w BWA, po antyki do Desy, albo ubrania...

Kolonia „Karola” w Rydułtowach 

Kolonia „Karola”, zwana przez miejscowych „Karlikiem”, zbudowana została około 1900 roku pomiędzy ówczesnymi szybami „Karlik” i „Zitszacht” (obecnie-pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich i Bema). Wzniesiono ją na terenach kopalnianych...

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.2) 

Młoda para zamieszkała w Lipsku, gdzie w 1904 roku urodził się ich jedyny syn Herbert. Wkrótce później Treumannowie przenieśli się do Berlina, tutaj Wanda zaczęła uczęszczać na lekcje aktorskie w szkole Emanuela Reichera. Nie mogła lepiej...

Rybnik wczoraj i dziś (VI) 

Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w...

Roszarnię w Nędzy w latach świetności wspomina Krystian Okręt 

Roszarnia to zakład włókienniczy zajmujący się przetwarzaniem słomy lnianej na włókno, stanowiące półfabrykat w wyrobie, m.in. nici, lin, tkanin, dzianin, tworzyw zbrojonych.

Wilhelm Wawrzyńczyk

ur. 08.11.1914, zm. 02.11.1943

Urodził się 8 listopada 1914 r. w Kokoszycach. Był najmłodszym z sześciorga dzieci Wilhelma i Pauliny z domu Pośpiech. W Kokoszycach ukończył szkołę powszechną. Ojca, który był górnikiem, nigdy nie poznał gdyż ten zginął w czasie I wojny światowej. Był wychowywany przez matkę. W 1927 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Rybniku. W latach 30. przeniósł się do Żor i tam uzyskał maturę z dobrym wynikiem. Jako podchorąży odbywał służbę wojskową w Kielcach. Otrzymał stopień podporucznika rezerwy. Przed wybuchem II wojny światowej pracował na kopalni Emma w Radlinie jako urzędnik w biurze obliczeniowym zarobków.

Latem 1939 r. został zmobilizowany do wojska. Uniknął niewoli. Wrócił w rodzinne strony. Od pierwszych dni niemieckiej okupacji zajął się organizacją podziemnego ruchu oporu przeciwko Niemcom na terenie Radlina, Pszowa i Rydułtów. Najpierw działał w Polskiej Organizacji Powstańczej oraz w Organizacji Orła Białego. W 1940 r. został dowódcą Obwodu Wodzisław, kryptonim „Kaplica” (czyli II batalionu 75. pułku piechoty) Związku Walki Zbrojnej, poprzedniczki Armii Krajowej. Po dekonspiracji na skutek zdrady, w kwietniu 1942 r. przeniósł się do Pszczyny. W tamtejszym sztabie AK otrzymał rozkaz odtworzenia konspiracji na Zaolziu. W związku z tym przeniósł się do Cieszyna. W grudniu 1942 r. został aresztowany przez Niemców na dworcu kolejowym w Piotrowicach koło Karwiny podczas służbowej podróży z oficerem, który przyleciał do kraju z Anglii i został zrzucony na spadochronie. Najpierw trafił do aresztu śledczego w Mysłowicach, gdzie był torturowany, w celu wydobycia informacji. Nie zdradził. Trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nie spodziewał się, że stamtąd wyjdzie, o czym świadczy napisany przez niego do bliskich – w tym matki i narzeczonej Franciszki – list, w którym pisał, że „honor jest ważniejszy od życia” i choć „wolałbym żyć, bądźcie jednak pewni, że jeśli poprowadzą mnie na stracenie, będę umiał umrzeć ze spokojem i godnością Polaka, który wie, za co ginie”.

2 listopada 1943 r. został tam skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany natychmiast. W konspiracji używał pseudonimów „Jaś” i „Wiluś”.

Pośmiertnie, w lutym 1944 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.

Artur Marcisz