Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hugo Wilhelm von Abercron

ur. 24.10.1869, zm. 16.04.1945

Ur. 24 X 1869 r. na Bosaczu. Syn majora w stanie spoczynku Christiana Friedricha i Marii Teresy zd. Hinsch. Po ukończeniu gimnazjum, śladami ojca rozpoczął karierę wojskową. Jest zaliczany do pionierów lotnictwa. Współpracował z hr. Franciszkiem von Zeppelinem (1838-1917), twórcą sterowców. Główne zainteresowania poświęcił jednak balonom wolno latającym. Za osiągnięcia w tym zakresie uniwersytet w Marburgu w 1912 r. nadał mu doktorat honorowy. W czasie I wojny światowej był dowódcą pułku, dla celów zwiadowczych wykorzystującym balony. W latach 1932-1937 był dyrektorem znanego Institut für volkstümliche Naturkunde (Instytut popularnych nauk przyrodniczych) „Urania” w Berlinie. W 1925 r. wydał obszerne „Frei- und Fesselballone” („Balony wolne i na uwięzi”), a w 1929 r. „500 Fahrten im Freiballon. Erlebnisse und Erfahrungen” („500 lotów balonem wolnym. Przeżycia i doświadczenia”). Najobszerniejszy jest jednak jego „Der Luft-Wanderer” („Podniebny wędrowca”), swoisty przewodnik dla lotników balonowych z licznymi rycinami, planami i fotografiami, który ukazał się w 15 tomach, poświęconych poszczególnym terenom, np. „Brandenburg mit Berlin” („Brandenburgia z Berlinem”), czy „Fränkische Städte” („Miasta Frankońskie”). Śląsk został potraktowany jedynie fragmentarycznie w tomie 7: „Oberlausitz, Schlesisches Bergland” („Górne Łużyce, Pogórze śląskie”). W 1940 r. wyszły jego wspomnienia pt.: „Offizier und Luftpionier. Tatberichte und Erinnerungen 1869-1938” („Oficer i pionier lotnictwa. Relacje z czynów i wspomnienia 1869-1938”). Zmarł 16 IV 1945 r. w wieku 76 lat w Berlinie.

Paweł Newerla