Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Traumę historii chcą przekuć w dobre emocje w Rydułtowach 

Szykuje się nowy projekt artystyczno-historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń w mieście podczas II wojny światowej. Jakie działania i wydarzenia zaplanowano na najbliższe miesiące?

Mieszkańcy pamiętali o doktorze Rogerze [KAPSUŁA CZASU] 

W 1958 roku mieszkańcy Rud odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą doktorowi Juliuszowi Rogerowi – lekarzowi, przyrodnikowi, działaczowi, który głęboko ukochał lud śląski i piękno jego pieśni. Dwa lata wcześniej decyzją Ministerstwa...

Twarze katowickiej bezpieki 

10 lipca 2007 roku na rybnickim Rynku uroczyście otwarto słynną już w regionie wystawę „Twarze Katowickiej Bezpieki”

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau....

Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

Racibórz lat 90. w obiektywie Bolesława Stachowa 

O fotograficznych trasach wiodących przez Racibórz, sesjach w zakładach pracy i czasach, w których z robienia zdjęć można się było utrzymać z Bolesławem Stachowem rozmawia Katarzyna Gruchot.

3 lipca 1922 roku. Tego dnia do Rybnika przyszła Polska 

Wiele energii i sił kosztowała polskich rybniczan walka o przyłączenie miasta do Państwa Polskiego. Wielu ludzi poniosło niemałe ofiary. Jednak ten jeden dzień miał wynagrodzić je wszystkie. 3 lipca 1922 roku Rybnik uroczyście wkraczał do Polski!

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego...

Ci ludzie tworzyli Racibórz lat 90. Czy rozpoznasz ich na zdjęciach? 

Czy pamiętacie jak wyglądali i czym zajmowali się w latach 90. ludzie sportu, kultury i polityki? Proponujemy wycieczkę w czasie, która pokaże jacy byliśmy i czym żyliśmy trzydzieści lat temu.

Fabryka manekinów braci Zająców 

Bracia Zającowie byli pełnymi pasji samoukami. Postanowili sami stworzyć coś, czego przed wojną w Polsce właściwie nie było: fabrykę lekkich manekinów wystawowych na wzór tych, które robili Niemcy, Francuzi czy Włosi.

Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem

ur. 18.08.1854, zm. 21.04.1941

Ur. 18 VIII 1854 w Raciborzu. Córka hrabiego Aleksandra von B., pana na Mikolinie w niemodlińskiem, ówczesnego dyrektora Górnośląskiego Ziemstwa Książęcego Opole-Racibórz, mającego swoją siedzibę w Raciborzu. W 1884 r. wyszła za rotmistrza Józefa von Adlersfelda, z którym zamieszkiwała w różnych garnizonach - Milicz, Karlsruhe oraz Durlach (Badenia-Wirtembergia). Lata 1899-1903 spędziła w podróżach po Europie, Azji, Ameryce i Afryce. Od 1903 r. razem z mężem zamieszkała w Vevey nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii. Zostawszy w 1907 r. wdową przeniosła się w 1908 r. do Karlsruhe a następnie do Rzymu, wreszcie do Monachium, gdzie mieszkała do końca życia. E. v. A.-B. była nadzwyczaj płodną pisarką. Jej bibliografia obejmuje aż 111 pozycji. Twórczość ta była bardzo wszechstronna i obejmowała nowele, dramaty, opowiadania, humoreski, biografie i autobiografie, opisy podróży, genealogie domów panujących, podręczniki bon-tonu ale i szkice historyczne oraz tłumaczenia z języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Przeważały jednak w tej twórczości najpopularniejsze powieści - romanse, ze świata oficerskiego i wyższych sfer. Od 1881 r. przez prawie 30 lat A.-B. była wydawcą „Jahrbuch deutscher Kunst und Dichtung” („Rocznik niemieckiej kultury i poezji”). Wydawała także antologie poezji, nowel i opowiadań innych autorów. Pierwsze własne nowele wydała drukiem w 1876 r. we Wrocławiu. Np. w 1889 r. ukazało się w pierwszych wydaniach aż 9 książek. Nawet po 1924 r., kiedy autorka osiągnęła wiek 70 lat, nie było roku, w którym nie napisałaby i nie wydałaby choć jednej książki. Ostatnie jej dzieło - „Schwarze Opale” („Czarne opale”) wyszło w 1938 r. kiedy miała 84 lata. O popularności twórczości E. v. A.-B. świadczą wielokrotne wznowienia. Można doliczyć się aż 15 pozycji, które drukowano od 10 do 25 razy. Jest także 5 pozycji, które wznawiano ponad 30 razy. Nadzwyczajną poczytnością cieszyły się pełne humoru powieści o hrabiance Kasi („Komtesse Käthe” - 58 wydań i „Komtesse Käthe in der Ehe” - „Hrabianka Kasia w małżeństwie” - 44 wydania). Niewątpliwym ewenementem jest dwutomowa powieść „Die weißen Rosen von Ravensberg” („Białe Róże Ravensbergów”), która w latach 1896-1953 ukazała się w 164 wydaniach. W 1962 r. ukazały się ostatnie wznowienia trzech powieści E. v. A.-B. Zmarła 21 IV 1941 r. w wieku 87 lat w Monachium.

Paweł Newerla