Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kartka z kalendarza: Sukces młodych wynalazców z Krowiarek 

Tego dnia „Nowiny Raciborskie” donosiły o sukcesie młodych wynalazców ze Szkoły Podstawowej w Krowiarkach.

Sportowa Gala XX wieku 

17 lutego 2001 roku w hali sportowej przy ul. Łąkowej odbyła się uroczysta Sportowa Gala XX wieku, podczas której uhonorowanych zostało około 180 osób związanych z działalnością sportową.

Ksiądz Gwałtownik. Franciszek Blachnicki 

27 lutego mija kolejna rocznica śmierci kandydata na ołtarze, ks. Franciszka Blachnickiego. Mało kto wie, że założony przez niego popularny na całym świecie Ruch Światło Życie swe początki miał w... Rydułtowach.

Gdzie mundurki z tamtych lat? O skautingu w Rybniku przed wojną 

W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn!

Jerzy Martyniak - pan Śrubka, który ratuje maszyny 

Do zakładu przy Opawskiej ludzie przynoszą swoje stare maszyny z nadzieją na ich wskrzeszenie. Czasami wymaga to wielu tygodni żmudnej pracy, a nieraz wystarczy tylko rozmowa. Do jednego i drugiego Jerzego Martyniaka nie trzeba namawiać. Mógłby...

Specjalistka od długiego życia i... krepli 

„Tera je na Ciebie kolejka” –  spierały się na pogrzebie swej siostry Maryjki Agnes i Ema. To był 1982 r. Agnes już nie żyje, a Ema cieszy się dobrym zdrowiem. Ma dziś 99 lat!

Spacer po przedwojennym rybnickim rynku. Czekoladowy sklep Koenigsfelda 

Sympatyczna żona Boehma rozdawała dzieciom cukierki i nikogo nie wypuściła bez zakupów. W sklepie Przegendzy można było kupić doskonałe masło z Gostynia i znakomite sałatki. A w powietrzu unosił się zapach palonej kawy.

Racibórz nigdy nie zapomni o Rostkach, a oni o Raciborzu 

W piątkowe popołudnie naszą redakcję odwiedził Krzysztof Rostek – potomek brata dra Józefa Rostka. Naszym czytelnikom ten ostatni może się kojarzyć ze szpitalem, który nosi jego imię, albo pamiątkową tablicą w Wojnowicach, gdzie przyszedł...

Z Marklowic do brazylijskiej dżungli. Niezwykłe losy księdza Jana Kominka 

Kilka miesięcy zajęło Józefowi Kłosokowi poszukiwanie wiadomości o brazylijskim proboszczu i misjonarzu Indian rodem z Marklowic. W dużym kapeluszu, wśród Indian ksiądz Jan Kominek prezentował się okazale. Takie zdjęcia, na początku wieku,...

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem

ur. 18.08.1854, zm. 21.04.1941

Ur. 18 VIII 1854 w Raciborzu. Córka hrabiego Aleksandra von B., pana na Mikolinie w niemodlińskiem, ówczesnego dyrektora Górnośląskiego Ziemstwa Książęcego Opole-Racibórz, mającego swoją siedzibę w Raciborzu. W 1884 r. wyszła za rotmistrza Józefa von Adlersfelda, z którym zamieszkiwała w różnych garnizonach - Milicz, Karlsruhe oraz Durlach (Badenia-Wirtembergia). Lata 1899-1903 spędziła w podróżach po Europie, Azji, Ameryce i Afryce. Od 1903 r. razem z mężem zamieszkała w Vevey nad Jeziorem Genewskim w Szwajcarii. Zostawszy w 1907 r. wdową przeniosła się w 1908 r. do Karlsruhe a następnie do Rzymu, wreszcie do Monachium, gdzie mieszkała do końca życia. E. v. A.-B. była nadzwyczaj płodną pisarką. Jej bibliografia obejmuje aż 111 pozycji. Twórczość ta była bardzo wszechstronna i obejmowała nowele, dramaty, opowiadania, humoreski, biografie i autobiografie, opisy podróży, genealogie domów panujących, podręczniki bon-tonu ale i szkice historyczne oraz tłumaczenia z języka angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Przeważały jednak w tej twórczości najpopularniejsze powieści - romanse, ze świata oficerskiego i wyższych sfer. Od 1881 r. przez prawie 30 lat A.-B. była wydawcą „Jahrbuch deutscher Kunst und Dichtung” („Rocznik niemieckiej kultury i poezji”). Wydawała także antologie poezji, nowel i opowiadań innych autorów. Pierwsze własne nowele wydała drukiem w 1876 r. we Wrocławiu. Np. w 1889 r. ukazało się w pierwszych wydaniach aż 9 książek. Nawet po 1924 r., kiedy autorka osiągnęła wiek 70 lat, nie było roku, w którym nie napisałaby i nie wydałaby choć jednej książki. Ostatnie jej dzieło - „Schwarze Opale” („Czarne opale”) wyszło w 1938 r. kiedy miała 84 lata. O popularności twórczości E. v. A.-B. świadczą wielokrotne wznowienia. Można doliczyć się aż 15 pozycji, które drukowano od 10 do 25 razy. Jest także 5 pozycji, które wznawiano ponad 30 razy. Nadzwyczajną poczytnością cieszyły się pełne humoru powieści o hrabiance Kasi („Komtesse Käthe” - 58 wydań i „Komtesse Käthe in der Ehe” - „Hrabianka Kasia w małżeństwie” - 44 wydania). Niewątpliwym ewenementem jest dwutomowa powieść „Die weißen Rosen von Ravensberg” („Białe Róże Ravensbergów”), która w latach 1896-1953 ukazała się w 164 wydaniach. W 1962 r. ukazały się ostatnie wznowienia trzech powieści E. v. A.-B. Zmarła 21 IV 1941 r. w wieku 87 lat w Monachium.

Paweł Newerla