Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jan Affa

ur. 24.05.1880, zm. 12.12.1964

Ur. 24 V 1880 r. w Gamowie. Ojciec Szczepan, matka Zofia zd. Wilczek. W 1904 r. założył w Raciborzu przedsiębiorstwo budowlane. Był znanym budowniczym, szczególnie w zakresie architektury kościelnej. Brał udział w polskim życiu społecznym i narodowościowym. Od 1927 r. wchodził w skład rady nadzorczej Banku Ludowego w Raciborzu. Działał także w Towarzystwie Polsko-Górnośląskim, spółce budowlanej Strzecha, „Rolniku”, „Sokole” itp. W okresie plebiscytu był polskim przedstawicielem w polsko-niemieckiej komisji parytetowej a także współorganizatorem Związku Polaków w Niemczech. W latach 1922-1932 był jedynym deputowanym do rady miasta Raciborza z listy polskiej. Nie mogąc po plebiscycie rozwijać w Raciborzu swojej działalności, przede wszystkim gospodarczej, zwrócił się do władz polskich o zezwolenie na osiedlenie się w Polsce. Zgodę taką, wraz z polskim obywatelstwem, uzyskał bardzo szybko i w 1932 r. zamieszkał w Katowicach. Ściśle wiążąc się z Kurią Biskupią był do 1939 r. jednym z kierowników budowy katedry katowickiej. Jego podstawowa sfera zainteresowań zawodowych to projektowanie i wykonywanie obiektów sakralnych. Wybudował na Śląsku kilkanaście kościołów. Ponadto realizował: dom misyjny z kaplicą oo. Werbistów w Rybniku (1931-1932), klasztor z kaplicą ss. Boromeuszek w Rybniku (1936-1937), klasztor z kaplicą ss. Elżbietanek w Katowicach (1937-1938), dom misyjny oo. Werbistów w Górnej Grupie koło Świecia w Bydgoskiem (1938-1939) oraz klasztor z kaplicą ss. Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (1951-1952). Po zakończeniu działań wojennych wszedł w skład Komitetu Opolskiego, mającego za zadanie organizowanie władz polskich w nowo powołanym województwie. W czerwcu 1945 r. znalazł się w Raciborzu. Został członkiem komisji weryfikacyjnej dla miejscowej ludności. Podjął pracę jako kierownik Wydziału Wojskowego i Obywatelstwa Urzędu Miejskiego. Nie mogło go zabraknąć przy założeniu w 1945 r. Spółdzielni Spożywców „Społem”. W 1947 r. - w wieku 67 lat - przeszedł w stan spoczynku. Był odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Za zasługi w zakresie budownictwa sakralnego Stolica Apostolska odznaczyła go medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”, który wręczył mu 9 XII 1964 r. administrator apostolski w Opolu, ks. bp. Franciszek Jop w asyście ks. bp. Wacława Wyciska. Zmarł 12 XII 1964 r. w Raciborzu.

Benedykt Motyka