Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Georg Graf von Arco

ur. 30.08.1869, zm. 05.05.1940

Ur. 30 VIII 1869 r. w Gorzycach Wielkich. Uważany powszechnie za pioniera i „ojca” radiofonii niemieckiej. W latach 70. XIX w. uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, po którego ukończeniu wybrał zawód oficera, wstępując w Berlinie do elitarnego pułku strzelców gwardii. Na jego usilne prośby cesarz Wilhelm II zezwolił mu na podjęcie - równolegle ze służbą wojskową - studiów w Wyższej Szkole Technicznej w Berlinie (Charlottenburg). Po ukończeniu studiów ze świetnymi wynikami został asystentem swego wykładowcy, prof. Slaby. W 1897 r. Arco i Slaby byli świadkami, dokonanego w Anglii przez słynnego Marconiego, przesłania pierwszej wiadomości za pomocą telegrafu bezprzewodowego. 4 tygodnie po próbie Marconiego, Slaby i Arco dokonali w Berlinie z powodzeniem tego samego eksperymentu. Pod koniec 1897 r. uruchomili pierwszą w Niemczech stację nadawczą w Sakrow pod Poczdamem. W 1903 r. cesarz Wilhelm II powołał do życia, z istniejących już kilku ośrodków badawczych, jedno towarzystwo naukowo-badawcze o nazwie Telefunken-Gesellschaft, którego dyrektorem oraz głównym inżynierem został Arco. W następnych latach zajmował się problemem przesyłania i przetwarzania fal radiowych oraz konstrukcją anten i mikrofonów o dużym zasięgu. Plonem tych wysiłków było otwarcie, 15 XII 1906 r., zaoceanicznej stacji nadawczej w Nauen. 6 XII 1907 r. Arco dokonał udanego eksperymentu bezprzewodowego przesłania głosu ludzkiego. Było to nagranie arii operowej, śpiewanej przez Enrico Caruso. Nagraniu wyemitowanemu z Politechniki Berlińskiej do Kreuzbergu (dzielnica Berlina) przysłuchiwała się z wielkim zaciekawieniem para cesarska, Augusta-Viktoria i Wilhelm II. Przez następne 16 lat Arco dokonał niezliczonej ilości ulepszeń i został autorem wielu wynalazków z dziedziny radiofonii, których ukoronowaniem było rozpoczęcie nadawania, 29 X 1923 r., pierwszego, ogólnodostępnego programu radiowego w Niemczech. W 1930 r. Arco przeszedł na zasłużoną emeryturę. Na niej skonstruował 12 modeli samochodów. Zmarł 5 V 1940 r. w swym berlińskim domu, znajdującym się przy Bismarckallee 47. Był niezwykle popularny w Niemczech, a berlińczycy nazywali go swoim „Funk - Grafen” (hrabia - radiowiec). Współpracownicy zaś tytułowali go z poważaniem „Seine Hochfrequenz” (jego wysoka frekwencja).

Piotr Sput