Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Kartka z kalendarza: Sukces młodych wynalazców z Krowiarek 

Tego dnia „Nowiny Raciborskie” donosiły o sukcesie młodych wynalazców ze Szkoły Podstawowej w Krowiarkach.

Sportowa Gala XX wieku 

17 lutego 2001 roku w hali sportowej przy ul. Łąkowej odbyła się uroczysta Sportowa Gala XX wieku, podczas której uhonorowanych zostało około 180 osób związanych z działalnością sportową.

Ksiądz Gwałtownik. Franciszek Blachnicki 

27 lutego mija kolejna rocznica śmierci kandydata na ołtarze, ks. Franciszka Blachnickiego. Mało kto wie, że założony przez niego popularny na całym świecie Ruch Światło Życie swe początki miał w... Rydułtowach.

Gdzie mundurki z tamtych lat? O skautingu w Rybniku przed wojną 

W marcu 1939 najliczniejszy rybnicki hufiec męski liczył blisko tysiąca członków i 26 drużyn!

Jerzy Martyniak - pan Śrubka, który ratuje maszyny 

Do zakładu przy Opawskiej ludzie przynoszą swoje stare maszyny z nadzieją na ich wskrzeszenie. Czasami wymaga to wielu tygodni żmudnej pracy, a nieraz wystarczy tylko rozmowa. Do jednego i drugiego Jerzego Martyniaka nie trzeba namawiać. Mógłby...

Specjalistka od długiego życia i... krepli 

„Tera je na Ciebie kolejka” –  spierały się na pogrzebie swej siostry Maryjki Agnes i Ema. To był 1982 r. Agnes już nie żyje, a Ema cieszy się dobrym zdrowiem. Ma dziś 99 lat!

Spacer po przedwojennym rybnickim rynku. Czekoladowy sklep Koenigsfelda 

Sympatyczna żona Boehma rozdawała dzieciom cukierki i nikogo nie wypuściła bez zakupów. W sklepie Przegendzy można było kupić doskonałe masło z Gostynia i znakomite sałatki. A w powietrzu unosił się zapach palonej kawy.

Racibórz nigdy nie zapomni o Rostkach, a oni o Raciborzu 

W piątkowe popołudnie naszą redakcję odwiedził Krzysztof Rostek – potomek brata dra Józefa Rostka. Naszym czytelnikom ten ostatni może się kojarzyć ze szpitalem, który nosi jego imię, albo pamiątkową tablicą w Wojnowicach, gdzie przyszedł...

Z Marklowic do brazylijskiej dżungli. Niezwykłe losy księdza Jana Kominka 

Kilka miesięcy zajęło Józefowi Kłosokowi poszukiwanie wiadomości o brazylijskim proboszczu i misjonarzu Indian rodem z Marklowic. W dużym kapeluszu, wśród Indian ksiądz Jan Kominek prezentował się okazale. Takie zdjęcia, na początku wieku,...

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Georg Graf von Arco

ur. 30.08.1869, zm. 05.05.1940

Ur. 30 VIII 1869 r. w Gorzycach Wielkich. Uważany powszechnie za pioniera i „ojca” radiofonii niemieckiej. W latach 70. XIX w. uczęszczał do raciborskiego gimnazjum, po którego ukończeniu wybrał zawód oficera, wstępując w Berlinie do elitarnego pułku strzelców gwardii. Na jego usilne prośby cesarz Wilhelm II zezwolił mu na podjęcie - równolegle ze służbą wojskową - studiów w Wyższej Szkole Technicznej w Berlinie (Charlottenburg). Po ukończeniu studiów ze świetnymi wynikami został asystentem swego wykładowcy, prof. Slaby. W 1897 r. Arco i Slaby byli świadkami, dokonanego w Anglii przez słynnego Marconiego, przesłania pierwszej wiadomości za pomocą telegrafu bezprzewodowego. 4 tygodnie po próbie Marconiego, Slaby i Arco dokonali w Berlinie z powodzeniem tego samego eksperymentu. Pod koniec 1897 r. uruchomili pierwszą w Niemczech stację nadawczą w Sakrow pod Poczdamem. W 1903 r. cesarz Wilhelm II powołał do życia, z istniejących już kilku ośrodków badawczych, jedno towarzystwo naukowo-badawcze o nazwie Telefunken-Gesellschaft, którego dyrektorem oraz głównym inżynierem został Arco. W następnych latach zajmował się problemem przesyłania i przetwarzania fal radiowych oraz konstrukcją anten i mikrofonów o dużym zasięgu. Plonem tych wysiłków było otwarcie, 15 XII 1906 r., zaoceanicznej stacji nadawczej w Nauen. 6 XII 1907 r. Arco dokonał udanego eksperymentu bezprzewodowego przesłania głosu ludzkiego. Było to nagranie arii operowej, śpiewanej przez Enrico Caruso. Nagraniu wyemitowanemu z Politechniki Berlińskiej do Kreuzbergu (dzielnica Berlina) przysłuchiwała się z wielkim zaciekawieniem para cesarska, Augusta-Viktoria i Wilhelm II. Przez następne 16 lat Arco dokonał niezliczonej ilości ulepszeń i został autorem wielu wynalazków z dziedziny radiofonii, których ukoronowaniem było rozpoczęcie nadawania, 29 X 1923 r., pierwszego, ogólnodostępnego programu radiowego w Niemczech. W 1930 r. Arco przeszedł na zasłużoną emeryturę. Na niej skonstruował 12 modeli samochodów. Zmarł 5 V 1940 r. w swym berlińskim domu, znajdującym się przy Bismarckallee 47. Był niezwykle popularny w Niemczech, a berlińczycy nazywali go swoim „Funk - Grafen” (hrabia - radiowiec). Współpracownicy zaś tytułowali go z poważaniem „Seine Hochfrequenz” (jego wysoka frekwencja).

Piotr Sput