Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Antoni Barabasch

Ur. w 1745 r. w Krzanowicach. Rzeźbiarz. Praktykę rozpoczął w początkach lat 80. XVIII wieku. Wykonywał ambony, chrzcielnice i ozdoby świątynne w kościołach w dekanatach hulczyńskim, kietrzańskim i głubczyckim, znajdujących się wówczas w granicach archidiecezji ołomunieckiej, jak również dekanatach raciborskim i wodzisławskim, należących do diecezji wrocławskiej. Z początkiem XIX wieku w pracy zaczął mu pomagać jego syn Franciszek. Na utrzymanie Barabasch, oprócz rzeźbiarstwa, zarabiał również wykonując czynności kościelnego w parafii p.w. Św. Wacława w Krzanowicach. 16 VII 1821 r. Barabasch pojawia się przy okazji sporządzania spisu tamtejszego inwentarza świątynnego. Jego dziełem jest m.in. wykonana w 1789 r. korona w głównym ołtarzu w kościele pątniczym p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Pszowie koło Wodzisławia, wzorowana na podobnej, znajdującej się w ołtarzu kościoła farnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opawie. W 1810 r. wykonał we wspomnianej świątyni pszowskiej, wspólnie z synem Franciszkiem, ambonę oraz chrzcielnicę. Zmarł po 1821 r. w Krzanowicach.

Norbert Mika