Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Julius Benda

ur. w 1838 r. w Rudach. Wybitny architekt. Jak sam wspominał, swe zainteresowania sztuką, a w szczególności architekturą zawdzięczał swym rodzinnym stronom. Od najmłodszych lat był zafascynowany rudzkim kompleksem klasztorno-pałacowym. Po ukończeniu gimnazjum udał się by studiować architekturę do Monachium, następnie do Berlina. W trakcie studiów berlińskich otrzymał stypendium jako wybitny, jeden z najlepszych studentów. Miał więc dzięki temu okazję do odbycia kilku wielomiesięcznych wyjazdów naukowych do państw niemieckich, Włoch i Francji. Zapoznał się tam gruntownie z teorią i praktyką nowoczesnego budownictwa oraz ze współczesnymi i historycznymi formami i stylami architektonicznymi. Po skończeniu studiów osiadł na stałe w Berlinie, otwierając prywatne biuro architektoniczne wespół z Gustawem Ebe, jednym z najlepszych architektów niemieckich końca XIX w. Trzeba przyznać, że to właśnie w dużej mierze za sprawą Bendy i Ebego architektura niemiecka odeszła od klasycystycznych form Schinkla, rozwijając wielość i różnorodność form historycznych. W stolicy cesarstwa niemieckiego powstało szereg reprezentacyjnych budowli projektu Bendy, całe ciągi wspaniałych kamienic przy Wilhelmstrasse, Regentenstrasse, willi bogatych przemysłowców, arystokratów i kupców. Jego autorstwa było także kilka monumentalnych budowli, postawionych na jednym z najważniejszych placów Berlina, Leipziger Platz. Ostatni ze wspomnianych projektów zrealizowano w latach 1881-1888, w stylu późnego renesansu włoskiego. Na początku lat 90. XIX w. Benda przeniósł się do Darmstadt, gdzie w Wyższej Szkole Budowlanej otrzymał stanowisko docenta. Tam też zmarł 6 VI 1897 r.

Piotr Sput