Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jan Besta

ur. 16.05.1812, zm. 24.09.1887

Ur. 16 V 1812 r. w Raciborzu. Jego ojciec był piekarzem (bratanek Paweł Besta jeszcze w 1885 r. prowadził piekarnię na Nowym Targu, obecnie pl. Długosza). W 1832 r. zdał maturę w raciborskim gimnazjum. Następnie studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Po 3 latach przeszedł do seminarium nauczycielskiego. W 1838 r. został nauczycielem w Raciborzu, skąd po 5 latach przeniesiono go do Prudnika. W 1845 powołano go na profesora seminarium nauczycielskiego w Głogówku, gdzie pracował przez 41 lat, zajmując różne stanowiska, do przejścia w 1886 r. (w wieku 74 lat) w stan spoczynku. Opracował „Polsko-niemiecką książkę do czytania dla katolickich szkół elementarnych”, której dwie części wyszły kilkakrotnie drukiem w latach 1860-1872. Napisał także „Deutsches Lese- und Bildungsbuch für katholische Schullehrer-Seminarien” („Niemieckie wypisy oświatowo-wychowawcze dla katolickich seminariów nauczycielskich”); książka wyszła w 1870 r. i była tak poczytna, że jeszcze w 1901 r. ukazało się jej 9. wydanie. Wspólnie z E. Richterem opracował „Fibel für utraquistische Schulen” („Elementarz dla szkół dwujęzycznych”). Zmarł 24 IX 1887 r. w Głogówku.

Paweł Newerla