Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gábor Bethlen

ur. 15.11.1580, zm. 15.11.1629

ur. w 1580 r. Syn Lupusa Bethlena i Druzsiny Lázár de Szárhegy. Wybrany w 1613 r. przez stany siedmiogrodzkie księciem tego kraju, przeprowadził reformy gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Okres jego rządów nazywany jest „złotym wiekiem” Siedmiogrodu. Jako protestant, związany z politycznym obozem antyhabsburskim, obległ z wojskiem w 1619 r. Wiedeń, co zmusiło cesarza Ferdynanda II do szukania z nim ugody. 16 I 1620 r., na mocy rozejmu w Bratysławie, Bethlen otrzymał 13 komitatów węgierskich oraz księstwo opolsko-raciborskie. Formalnie sprawa przekazania tej części Górnego Śląska w ręce księcia Siedmiogrodu doszła do skutku dopiero 30 V 1622 r., po wcześniejszym jego najeździe z Tatarami na Morawy. Przejęcie władzy nad Opolem i Raciborzem nie przeszkodziło Bethlenowi działać na szkodę miejscowej ludności. Z jego polecenia w obydwu miastach górnośląskich zaczęto bić lichą monetę, która wypierała z obiegu pieniądz wartościowy. Katolicka szlachta z terenu księstwa opolsko-raciborskiego oskarżała go, chyba niesłusznie, o stronniczość na rzecz protestantów. Zdając sobie sprawę z braku popularności, a nawet pogardy, jaką żywiła wobec niego część mieszkańców Górnego Śląska, władca siedmiogrodzki, naciskany przez cesarza, zmuszony był zawrzeć 20 I 1624 r. rozejm w Bańskiej Bystrzycy, na mocy postanowień którego utracił księstwo opolsko-raciborskie oraz 5 komitatów węgierskich. Ostateczny układ pokojowy w tej sprawie zawarto 8 V 1624 r. w Wiedniu. Ciekawostką może być fakt, iż władca siedmiogrodzki nie zrezygnował bynajmniej z praw do księstwa opolsko-raciborskiego. Świadczą o tym późniejsze dokumenty, wystawione po pokoju wiedeńskim, na których występuje on z tytułem „Oppoliae et Ratyboriae dux”, tzn. „opolski i raciborski książę”. Dwukrotnie żonaty: z Zuzanną Károlyi i Katarzyną, córką Jana Zygmunta elektora brandenburskiego, nie doczekał się potomstwa. Zaangażowany w montowanie koalicji antycesarskiej i antypolskiej Bethlen zmarł nagle 15 (25?) XI 1629 r.

Norbert Mika